Z okazji 100 lecia utworzenia Męskiego Hufca Harcerskiego w Krakowie-Podgórzu powstał zespół pod przewodnictwem h. Jerzego Klinika w składzie: h. Andrzej Gaczorek, hm. Stanisław Piasecki i hm. Wiesław Wójcik. Zadaniem zespołu było gromadzenie pamiątek i dokumentów z przeszłości hufca, wspomnień harcerskich, zuchowych i instruktorskich. Równocześnie rozpoczęto pracę nad stworzeniem książki – monografii Hufca ZHP Kraków-Podgórze w latach 1957-1989.
Wśród wielu pamiątek i materiałów znalazły się plakietki i odznaki oraz okolicznościowe pieczątki z imprez organizowanych przez nasz hufiec, jego drużyny i szczepy.
15 stycznia 2020 r. minie dwadzieścia lat od dnia, w którym nakreślono zadania do planu pracy Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa i powołani Zarząd tymczasowy na czele którego stanął hm. Tadeusz Prokopiuk.
Dwadzieścia lat minęło szybko. I choć to dopiero dwadzieścia lat przyszedł czas na podsumowanie społecznego ruchu przyjaciół i sympatyków harcerstwa, w którym wiodąco rolę pełnią instruktorzy harcerscy i zuchowi.
Otrzymujecie publikację, w której znajdziecie teksty będące opisem wybranych, naszym zdaniem ważnych wydarzeń. Pamięć ludzka jest słaba, ulotna i zawodna, a fakty, z którymi nie mamy na co dzień do czynienia, bezpowrotnie giną w niepamięci. Jest ona również krótka, a to, co utrwalone np. na papierze, zostaje na dłużej ku pamięci, dla potomnych. Ku pamięci tych, którzy nie szczędząc swojego czasu, trudzili się dla innych.
Organizując w 2017 roku w Krakowie obchody 100-lecia harcerskiego żeglarstwa, zwróciłem się z apelem do instruktorów-wodniaków z Chorągwi Krakowskiej, aby napisali historię działalności wodnej i żeglarskiej w swoich drużynach i szczepach. Cieszę się, że trud ten podjął inicjator działalności wodnej w ,,Metalowcach” hm. Stanisław Piasecki. Któż inny mógł to napisać? Tylko On, znany ze swojej skrupulatności w przechowywaniu dokumentów dotyczących drużyny i szczepu oraz prowadzący niezwykle rzetelnie i sumiennie bogato ilustrowane zdjęciami kroniki. Powstało opracowanie oparte na dokumentach, świetnie obrazujące działalność żeglarską 84 KDH i szczepu „Metalowców”.
kpt. jacht. Jerzy Klinik hm.
Pilot Inspektoratu Wychowania Wodnego i Morskiego
ZHP Chorągwi Krakowskiej
W pieśniach i piosenkach
trwa nasza tradycja, nasz duch, nasza siła.
Piosenka towarzyszyła harcerzom "od zawsze".
Przypominamy niektóre z nich.
Śpiewajmy więc...
Sucha Góra na trwałe wpisała się w historię regionu datą 12 września 1944 roku. Właśnie w tym dniu w tym miejscu I batalion „Barbara” 16 pp AK w ramach akcji „Burza” stoczył kolejną walkę z niemieckim okupantem.