Zbiór piosenek harcerskich, zuchowych i turystycznych, patriotycznych i żołnierskich, popularnych i biesiadnych, a także piosenki z repertuaru muzyki rozrywkowej, szanty i piosenki żeglarskie oraz piosenki poetyckie i o tematyce górskiej.
Piosenki towarzyszą nam od zawsze, od pierwszej kołysanki, którą śpiewała nam mama, kształcą, wychowują młode pokolenia, umilają nam codzienność, wzruszają i uszlachetniają, przechowują najpiękniejsze wspomnienia, pielęgnują przyjaźnie, sprawiają, że świat wydaje nam się piękniejszy. W piosenkach zatrzymujemy czas, taką ulotną chwilę, która jest tyko nasza. Piosenki zbliżają nas do siebie, a wspólny śpiew zawsze łączy ludzi, nigdy dzieli.
Sucha Góra na trwałe wpisała się w historię regionu datą 12 września 1944 roku. Właśnie w tym dniu w tym miejscu I batalion „Barbara” 16 pp AK w ramach akcji „Burza” stoczył kolejną walkę z niemieckim okupantem.
W pieśniach i piosenkach
trwa nasza tradycja, nasz duch, nasza siła.
Piosenka towarzyszyła harcerzom "od zawsze".
Przypominamy niektóre z nich.
Śpiewajmy więc...
Organizując w 2017 roku w Krakowie obchody 100-lecia harcerskiego żeglarstwa, zwróciłem się z apelem do instruktorów-wodniaków z Chorągwi Krakowskiej, aby napisali historię działalności wodnej i żeglarskiej w swoich drużynach i szczepach. Cieszę się, że trud ten podjął inicjator działalności wodnej w ,,Metalowcach” hm. Stanisław Piasecki. Któż inny mógł to napisać? Tylko On, znany ze swojej skrupulatności w przechowywaniu dokumentów dotyczących drużyny i szczepu oraz prowadzący niezwykle rzetelnie i sumiennie bogato ilustrowane zdjęciami kroniki. Powstało opracowanie oparte na dokumentach, świetnie obrazujące działalność żeglarską 84 KDH i szczepu „Metalowców”.
kpt. jacht. Jerzy Klinik hm.
Pilot Inspektoratu Wychowania Wodnego i Morskiego
ZHP Chorągwi Krakowskiej
Otrzymujecie publikację, w której znajdziecie teksty będące opisem wybranych, naszym zdaniem ważnych wydarzeń. Pamięć ludzka jest słaba, ulotna i zawodna, a fakty, z którymi nie mamy na co dzień do czynienia, bezpowrotnie giną w niepamięci. Jest ona również krótka, a to, co utrwalone np. na papierze, zostaje na dłużej ku pamięci, dla potomnych. Ku pamięci tych, którzy nie szczędząc swojego czasu, trudzili się dla innych.
15 stycznia 2020 r. minie dwadzieścia lat od dnia, w którym nakreślono zadania do planu pracy Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa i powołani Zarząd tymczasowy na czele którego stanął hm. Tadeusz Prokopiuk.
Dwadzieścia lat minęło szybko. I choć to dopiero dwadzieścia lat przyszedł czas na podsumowanie społecznego ruchu przyjaciół i sympatyków harcerstwa, w którym wiodąco rolę pełnią instruktorzy harcerscy i zuchowi.
Z okazji 100 lecia utworzenia Męskiego Hufca Harcerskiego w Krakowie-Podgórzu powstał zespół pod przewodnictwem h. Jerzego Klinika w składzie: h. Andrzej Gaczorek, hm. Stanisław Piasecki i hm. Wiesław Wójcik. Zadaniem zespołu było gromadzenie pamiątek i dokumentów z przeszłości hufca, wspomnień harcerskich, zuchowych i instruktorskich. Równocześnie rozpoczęto pracę nad stworzeniem książki – monografii Hufca ZHP Kraków-Podgórze w latach 1957-1989.
Wśród wielu pamiątek i materiałów znalazły się plakietki i odznaki oraz okolicznościowe pieczątki z imprez organizowanych przez nasz hufiec, jego drużyny i szczepy.