Z okazji 100 lecia utworzenia Męskiego Hufca Harcerskiego w Krakowie-Podgórzu powstał zespół pod przewodnictwem h. Jerzego Klinika w składzie: h. Andrzej Gaczorek, hm. Stanisław Piasecki i hm. Wiesław Wójcik. Zadaniem zespołu było gromadzenie pamiątek i dokumentów z przeszłości hufca, wspomnień harcerskich, zuchowych i instruktorskich. Równocześnie rozpoczęto pracę nad stworzeniem książki – monografii Hufca ZHP Kraków-Podgórze w latach 1957-1989.
Wśród wielu pamiątek i materiałów znalazły się plakietki i odznaki oraz okolicznościowe pieczątki z imprez organizowanych przez nasz hufiec, jego drużyny i szczepy.
Plakietki wykonane były najczęściej z filcu i gumy. Miały różne kształty i ogromną liczbę wzorów, zależnych od pomysłowości zamawiającego lub wykonawcy. Zawsze zawierały element harcerski (symbole organizacyjne, nazwa lub skrót Związku Harcerstwa Polskiego, sylwetki zuchów, harcerek czy harcerzy).
Plakietki naszywane na lewym rękawie munduru harcerskiego służyły za oznaczenie przynależności do drużyny, szczepu, hufca, chorągwi. Na prawej kieszenie naszywano plakietki z obozów i imprez.
W niniejszym opracowaniu znalazły się również okolicznościowe odznaki oraz pieczątki-stemple, które przybijano na wszystkim co się dało, np. na korespondencji harcerzy wysyłanej z obozów, książkach pracy drużyn itp. W większości wykonane były metodą wycinania skalpelem w gumkach kreślarskich.
Niełatwego zadania uporządkowania i skatalogowania zebranych pamiątek podjął się hm. Krzysztof Poniedziałek. Efektem jego pracy było zebranie i opracowanie graficzne 420 plakietek, odznak i pieczątek jakie powstały w Hufcu ZHP Kraków-Podgórze po roku 1960. Ich autorami (projekt i wykonanie) są podgórscy instruktorzy i harcerze.
Spis treści
- Wstęp
- Część I - plakietki jednostek organizacyjnych
- Część II - Plakietki okolicznościowe
- Część III - Odznaki i przywieszki okolicznościowe
- Część IV - Pieczątki okolicznościowe