FOTO 01

W środę 27 grudnia 2023 r. odbyło się spotkanie podsumowujące najważniejsze wydarzenia w działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie, w roku 2023. Przy choince i Betlejemskim Światle Pokoju w sali konferencyjnej Centrum Obywatelskiego z zaproszonymi gośćmi spotkali się członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia.

Spotkanie miało 3-etapowy przebieg, a dzięki Jarkowi i Joli Balonom, oraz Marcinowi Kowalikowi udało się nam poczuć klimat minionych świąt Bożego Narodzenia.

Na wstępie jego uczestników powitał gospodarz obiektu Prezes Krakowskiego Forum Organizacji Społecznych KraFOS, jednocześnie Przewodniczący Komisji Rewizyjnej SPH - Ferdynand Nawratil.

FOTO 02

FOTO 03

Spotkanie otworzył Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa — Stanisław Piasecki, który serdecznie powitał przybyłych i podkreślił, że coroczne spotkania są doskonałą okazją, by podsumować miniony rok, opowiedzieć o tym co zrobiliśmy, a także przedstawić plany na kolejny rok. Symboliczną minutę ciszy uczczono pamięć hm. Małgorzaty Komorowskiej oraz przyjaciół, którzy odeszli na wieczną wartę w minionym roku hm. Krystynę Żurek-Kowalską, hm. Tadeusza Moskala, hm. Marka Valentę. Swoje krótkie wystąpienie Komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej hm. Artur Walkowiak zakończył życzeniami szczęśliwego i pomyślnego Nowego Roku, wytrwałości w realizacji zamierzeń i sukcesów osobistych.

FOTO 04

W części drugiej Wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa — Wiesław Wójcik przypomniał obecnym podejmowane w mijającym roku akcje i imprezy oraz formy aktywności członków stowarzyszenia kontynuowane od wielu lat: Krakowskie Harcerskie Spotkania „Po latach, Akcja Jubilat, Jesienna Wycieczka Górska SPH, Harcerskie Zaduszki, Marsz Niepodległości, spotkanie świąteczno-noworoczne; jak i nowe projekty np. Wiosenna Górska Wycieczka SPH, wymiana doświadczeń z członkami Rady Przyjaciół Harcerstwa przy Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP w Bydgoszczy (dawniej Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa), msza św. w intencji tych, co odeszli. Jednocześnie przypomniał, że w trakcie IX Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie, po 15 latach nieprzerwanego pełnienia funkcji Prezesa SPH w Krakowie, ustąpiła na własną prośbę hm. Danuta Noszka-Leśniewska, a nowym Prezesem wybrany został Stanisław Piasecki – dotychczasowy wiceprezes SPH.

FOTO 05

Nasi przedstawiciele uczestniczyli w przedsięwzięciach organizowanych przez Chorągiew Krakowską ZHP takich jak: Gala Plebiscytu „Tadek”; uroczyste otwarcie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego (MiCRH); akcje i imprezy Inspektoratu Wychowania Wodnego i Morskiego, Komendę Hufca ZHP Kraków-Podgórze (wręczenie sztandaru); zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy, a także Krakowskie Forum Organizacji Społecznych – Piknik NGO, Gala Liderów Wolontariatu.

FOTO 06

Cieszy nas dalszy wzrost liczby członków oraz ich aktywność w bieżącej działalności. Powodem do satysfakcji i dumy są odznaczenia i wyróżnienia przyznane naszym członkom przez władze samorządowe, harcerskie i inne organizacje społeczne, a także SPH.

FOTO 07

Wyczerpująco i ze szczegółami, Stanisław Piasecki – prezes SPH omówił zamierzenia stowarzyszenia na nadchodzący rok. Podkreślił, że tematem wiodącym będzie dwudziestopięciolecie działalności naszego stowarzyszenia, a program obchodów i wydarzeń towarzyszących opracuje komitet organizacyjny, który powołany zostanie w styczniu 2024 r. Druh Piasecki podziękował także wszystkim zaangażowanym w działalność w roku minionym. Swoje wystąpienie zakończył życzeniami pomyślnego, Nowego Roku – bez trosk i zmartwień, pełnego nowych sukcesów i spełnienia marzeń.

FOTO 08

FOTO 09

FOTO 10

W trzeciej i ostatniej część spotkania „dla ciała” kontynuowano wspólne śpiewanie, były żarty, śmiech i życzliwe słowa. Dla uczestników czekały niewielkie podarunki w postaci kalendarzy ściennych oraz harcerskie gadżety ze sklejki do samodzielnego składania, ze świątecznej oferty Sqadnicy Harcerskiej (szopki bożonarodzeniowe, bombko-szopko-lilijka, lampiony i świeczniki w lilijki).

FOTO 11

Do siego roku!

Tekst i foto: hm. Andrzej Gaczorek

Ps.
Przed Stowarzyszeniem kolejny rok działalności i miejmy nadzieję, bogaty w nowe inicjatywy i sukcesy... Wszystkim bardzo dziękujemy za to jesteście z nami! Liczymy na dalszą owocną współpracę i zapraszamy 20 stycznia 2024 roku (sobota) godz. 11.00, do hotelu „Rok” (d. „Junior”) przy ul. Nowohuckiej 33 (przystanek MPK Koszykarska, linie autobusowe 174 i 178), na XVI Krakowskie Harcerskie Spotkanie „Po latach”.