Spotkania z piosenką

A piosnka wciąż płynie

Piosenka towarzyszy nam zawsze. Ale szczególnie podczas kontynuowanych spotkań z piosenką, skierowanych do wielbicieli wspólnego śpiewania, członków i sympatyków Stowarzyszenia. Różne, ale ciekawe były koleje losu tych spotkań.

Po kilku organizowanych w gościnnym MDK „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18, „wyszliśmy w teren” tzn. organizowane były w Korzkwi, Forcie Łapianka, a jedno z nich było wspólne z uczestnikami zajęć Dziennego Domu Pomocy Społecznej odbyło się przy ul. Sudolskiej 7a.

 Mój ulubiony kolor zielony,
Ogień pachnący sosnowym drzewem,
I te wędrówki we wszystkie strony,
Wieczory pod gołym niebem.
Więc chciałbyś zawsze chłopcem być małym,
Z nocnych podchodów wracać nad ranem,
Żeby na zawsze z nami zostały
Te chwile niezapomniane.

W ostatnią niedzielę marca 2025 roku spotkaliśmy się w gronie członków i sympatyków Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa na jubileuszowym X Spotkaniu z Piosenką. Miejscem naszych śpiewów było Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego – Oddział Muzeum Krakowa przy ul. Fortecznej 28. W tegorocznym spotkaniu wiodącymi były piosenki harcerskie i turystyczne.

Po symbolicznym rozpaleniu watry przez Prezesa hm. Stanisława Piaseckiego i zaśpiewaniu Już rozpaliło się ognisko troje naszych członków: hm. Małgorzata Słowik i hm. hm Agata i Zbigniew Zacharscy otrzymało z rąk Prezesa Medal 25-lecia SPH, który został Im przyznany, a nie mogli go wcześniej odebrać. Po uroczystym wręczeniu do pracy przystąpili gitarzyści hm. Katarzyna Hrynkiewicz i hm. Kazimierz Górka. To właśnie druhna Kasia, która dokonała wyboru piosenek i opracowała we współpracy redakcyjnej z hm. Marcinem Kowalikiem śpiewnik SPH „A piosenka wciąż płynie”, który ukazał się z okazji jubileuszu 25-lecia powstania SPH, również na X Spotkanie z Piosenką dokonała wyboru wspólnie z Kaziem piosenek, a hm. Andrzej Gaczorek przygotował ich prezentację, tak by wszyscy siedząc w kręgu mogli zerkając na ekran śpiewać jak z nut pierwszą, drugą i kolejną zwrotkę piosenki. Myślę, że każdy z nas odnalazł tu też swoją ulubioną piosenkę. Krótkie przerwy między piosenkami zostały wykorzystane przez Prezesa SPH na przekazanie ważnych komunikatów o zaplanowanych wydarzeniach, wycieczkach i zaproszeniu do wzięcia w nich udziału. Czas szybko mijał, jeszcze tylko Bratnie słowo sobie dajem odśpiewane w złączonym kręgu zakończyło oficjalną część spotkania. Nasi gitarzyści na tym spotkaniu dali z siebie wszystko, za co Im obojgu serdeczne podziękowania składamy.

Nasze wspólne śpiewogranie mogłoby trwać i trwać, ale w tym dniu czekał też na nas poczęstunek w postaci pysznej grochówki, kawy i herbaty.

Uczestnikami niedzielnego spotkania było blisko 60 osób.

Obecność w Muzeum w tę niedzielę była też możliwością bezpłatnego zwiedzania:

  • wystawy poświęconej pamięci Druhny hm. Marii Władysławy Francuz (dr inż. profesor oświaty, założycielki Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, Kawalera Orderu Uśmiechu); w tym roku Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki” noszący imię dh. Władysławy Marii Francuz obchodzi 50-lecie swojego istnienia;
  • i innych stałych wystaw: „Harcerskie Ścieżki” i „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca”. Po wystawie „Harcerskie ścieżki” - opowieści o fenomenie ruchu harcerskiego, z jego bogatą historią, tradycją, ideałami i metodami wychowawczymi oprowadził nas hm. Krzysztof Drobniak – członek naszego Stowarzyszenia za co bardzo Mu dziękujemy.

Nasze wspólne śpiewogranie ma zawsze coś magicznego i takie właśnie było to w dniu 30 marca 2025 roku podczas 10. – jubileuszowego Spotkania z Piosenką.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólny czas, miłą i serdeczną jak zawsze atmosferę.

Tekst: hm. Zofia Barus
Zdjęcia: hm Wiesław Wójcik, hm Andrzej Gaczorek