Spotkania z piosenką

A piosnka wciąż płynie

Piosenka towarzyszy nam zawsze. Ale szczególnie podczas kontynuowanych spotkań z piosenką, skierowanych do wielbicieli wspólnego śpiewania, członków i sympatyków Stowarzyszenia. Różne, ale ciekawe były koleje losu tych spotkań.

Po kilku organizowanych w gościnnym MDK „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18, „wyszliśmy w teren” tzn. organizowane były w Korzkwi, Forcie Łapianka, a jedno z nich było wspólne z uczestnikami zajęć Dziennego Domu Pomocy Społecznej odbyło się przy ul. Sudolskiej 7a.

Niechaj echem rozbrzmiewa świat,
Kiedy śpiewa wesoły skaut.
Zwiążemy ziemie braterskich serc płomieniem,
Piosenką naszych zielonych lat.

Zainaugurowane w roku 2012 „Spotkania z Piosenką”, których organizatorem było Stowarzyszenie odbyły się 8 razy. Pięciokrotnie w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18, dwukrotnie w Forcie Jugowice, obecnie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, oraz w Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym w Korzkwi. Ponadto uczestniczyliśmy w autorskim spotkaniu Jarosława Balona (piosenki o górach) i spotkaniu z piosenka patriotyczną w Miejskim Dziennym Domu Pomocy Społecznej, ul. Sudolska 7a.

W roku bieżącym, na zaproszenie Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie oraz hm. Ireny Zawadzkiej-Kuliś i hm. Kazimierza Górki, do udziału w „IX Spotkaniu z Piosenką”, po raz drugi z piosenkami zagościliśmy w harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym w Korzkwi.

FOTO 01Uczestnicy IX Spotkania z piosenką

Przy zmiennej i niezbyt sprzyjającej aurze, w sobotę 20 kwietnia 2024 r., na zaproszenie odpowiedziało pozytywnie ponad 40 osób. Niezwykle ciepłym przyjęciem zaskoczył nas kierownik ośrodka hm. Paweł Grabka. Przybywających witał w przygotowanym do spotkania namiocie imprezowym i zapraszał na kawę, herbatę, ciasteczka i grochówkę.

Z zrozumiałym, krótkim opóźnieniem, zebranych w kręgu wokół ogrzewacza w kształcie piramidy (znakomicie zastąpił tradycyjną watrę) powitał prezes Stowarzyszenia hm. Stanisław Piasecki.

FOTO 02
FOTO 03

Na kolanach druha Janusza jego wnuk, najmłodszy uczestnik spotkania- zuch Mikołaj

FOTO 04

Druh Janusz i zuch Mikołaj

Szczególnie serdecznie powitał byłych komendantów ZHP Chorągwi Krakowskiej. A byli to: hm. Andrzej Żugaj, hm. Jarosław Balon, który przybył nieco później (niespodziewane kłopoty z własnym środkiem transportu) i hm. Pawł Grabka- gospodarz obiektu. Druh Paweł przekazał krótką, ciekawą informację o zrealizowanych modernizacjach poszczególnych obiektów ośrodka, podnoszących standard kwater i wzbogacaniu oferty pobytu. Podkreślił również, że w ciągu roku przebywa w nim, m.in. na tzw. zielonych szkołach, biwakach ok. 8000 dzieci i młodzieży, z kraju i zagranicy.

Następnie prowadzenie spotkania przejęli gitarzyści, hm. Irena Zawadzka-Kuliś (Hufiec Kraków Środmieście, szczep 49 Błękitny) i hm. Kazimierz Górka (Hufiec Kraków Śródmieście szczep „Wigry”), do których później dołączył do hm. Jarosław Balon (szczep „Orogen”).

FOTO 05

Najpierw ….

FOTO 06

a nieco później.

Przy Ich znakomitym prowadzeniu śpiewu nie mogło być inaczej niż w piosence „Bieszczadzki trakt”,

Śpiewajmy wszyscy w ten radosny czas
Śpiewajmy razem ilu jest tu nas
Choć lata młode szybko płyną wiemy że
NIE STARZEJEMY SIĘ

Płynnie, jedna za druga rozbrzmiewały piosenki, harcerskie, zuchowe, turystyczne, biesiadne. Zarówno te z dawnych lat (niektóre pamiętam ze swojego pierwszego obozu, a zaręczam, że było to dosyć dawno temu) jak również te nowsze i całkiem nowe. Niektóre wzbogacane trafnym komentarzem lub gestem druha Kazimierza. A brzmiały pięknie, raźno, ochoczo i radośnie śpiewane przez wszystkich. A śpiew blisko czterdziestu osób robił
wrażenie …

FOTO 07

FOTO 08

FOTO 09


FOTO 10

FOTO 11

FOTO 12

Jak zwykle do wspólnej zabawy porwały wszystkich zuchowe pląsy!

FOTO 13

FOTO 14

Przygotował zuch dwie ręce, tylko dwie bo nie miał więcej …

FOTO 15

Idzie zuch, wicher dmucha …

FOTO 16

Krótkie przerwy miedzy piosenkami zostały wykorzystane przez Prezesa SPH, na przekazanie ważnych komunikatów o nadchodzących/zaplanowanych wydarzeniach, równocześnie serdecznie zapraszając do brania w nich udziału. A będą to:

  • Górska Wiosenna Wycieczka do Niedzicy 10-12.05.br.- jej organizatorami są harcmistrze Andrzej i Małgorzata Słowikowie ,
  • Akcja „Jubilat”, poświęcona znakomitym instruktorom hm. Władysławowi Doboszowi i hm. Zbigniewowi Jaglarzowi, Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, Fort Jugowice, 8.06.br., początek godz. 11:00;
  • Obóz Zagraniczny Chorwacja 22-06-01.07.br.- jego organizatorką i komendantką jest hm. Maryla Kania.
  • Wycieczka „Perły Dolnego Śląska”19-22.09.br.- jej organizatorką i komendantką jest hm. Zofia Barus,
  • Obchody XXV lecia Stowarzyszenia, styczeń 2025r.

FOTO 16

FOTO 17

W miłej atmosferze czas szybko minął. Aż przyszła chwila na piosenkę „Bratnie słowo sobie dajem”. Część śpiewana spotkania została zakończona w kręgu.

FOTO 18

Braterski związano krąg

Gorące podziękowania Gospodarzowi hm. Pawłowi Grabce, prowadzącym śpiew hm. Irenie Zawadzkiej -Kuliś i hm. Kazimierzowi Górce, hm. Jarosławowi Balonowi przekazał Prezes SPH hm. Stanisław Piasecki oraz uczestnicy spotkania.

FOTO 19

Liczna grupa byłych instruktorów ZHP Hufca Kraków-Śródmieście

Jeszcze tylko zbiorowe zdjęcia na schodach głównego budynku i … rozpoczęła się nie limitowana czasowo część towarzysko-kulinarna.

FOTO 20

Po prawej, hm. Małgorzata Słowik oraz Aldona i Krzysztof Jachowie

Najwyższy czas, aby sprostać smacznej grochówce i zamówionym wcześniej kiełbaskom z rożna, bo już doszły. Zarówno przed rozpoczęciem spotkania oraz po jego zakończeniu, wykorzystując chwile bez opadów z odrobina słońca, wielu uczestników skorzystało z możliwości zwiedzania ośrodka.

Na zdjęciach poniżej zapowiedź następnego spotkania. Prezes hm. Stanisław Piasecki z przyszłymi Dostojnymi Jubilatami:

FOTO 21

hm. Władysławem Doboszem

FOTO 22

i hm. Zbigniewem Jaglarzem

Zabierając wspomnienia o bardzo udanym spotkaniu, nie można się nie zgodzić z Jeremim Przyborą, że „PIOSENKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO”

CZUWAJ !

Tekst, hm. Wiesław Wójcik
Zdjęcia, hm. Andrzej Gaczorek i hm. Wiesław Wójcik