Uroczyste otwarcie harcerskiego sezonu żeglarskiego 2023 ZHP Chorągwi Krakowskiej odbyło się w sobotę 13 maja 2023 roku na Zalewie Bagry w Krakowie. Do Stanicy Hufca ZHP Kraków-Podgórze na Bagrach przybyło ok. 70 uczestników reprezentujących Inspektorat Wychowania Wodnego i Morskiego (wśród nich członkowie SPH; Kapitanowie Jachtowi: Jerzy Klinik, Jacek Małota, Andrzej Marcińczyk, Maciej Struś , Jacek Międzobrodzki ; Jachtowi Sternicy Morscy: Stanisław Piasecki ,Tadeusz Kubas oraz Żeglarz Jachtowy Magdalena Migacz) i przedstawiciele Szczepów i Drużyn Chorągwi (Szczepy SWAROŻYCA, CZWARTACY, ENIGMA, SOLVAY, UROCZYSKO z Hufca Kraków-Podgórze; SZARA 7, BIAŁY Szczep z Hufca Kraków-Śródmieście; Szczep HALNY z Hufca Kraków-Nowa Huta oraz 8 WDH „Wiatry Północy” z Hufca Wieliczka).

FOTO 01

Wodniacy 8 WDH „Wiatry Północy” z Hufca Wieliczka podczas apelu

FOTO 02

Raport Wachtowych i uroczysty apel na Inaugurację Sezonu Żeglarskiego Chorągwi Krakowskiej ZHP

FOTO 03

FOTO 04

Sezon Żeglarski 2023 otwarty – pamiątkowe zdjęcie uczestników

Po wybiciu „szklanek” nastąpiło podniesienie na maszt bandery harcerskiej i odśpiewanie Hymnu Harcerskiego. Prowadzący apel, Komendant Stanicy Jachtowy Sternik Morski Artur Gorzko, przedstawił plan działania stanicy na bieżący sezon żeglarski. W kwietniu odbył się spływ kajakowy rzeką Nidą połączony z akcją charytatywną oraz sprzątaniem rzeki w którym uczestniczyło ponad 20 osób. Instruktorzy z Harcerskiej Stanicy Żeglarskiej przygotowują w tym roku, w ramach projektu inicjatywy lokalnej, 4 edycje amatorskich regat żeglarskich nad zalewem Bagry Wielkie oraz szkolenie żeglarskie dla dzieci i młodzieży. W planach wodniaków z Krakowa jest organizacja rejsu morskiego Zawiszą Czarnym na Bornholm i Gotlandię.

W ramach inauguracji odbyły się Harcerskie Regaty Żeglarskie, w których uczestniczyło 8 jachtów, a najmłodsze „dzieciaki” podnosiły swoje umiejętności żeglarskie na OPTIMISTACH. Pozostali uczestnicy w ramach prac bosmańskich uczyli się nowych węzłów, a od czasu do czasu dało się słyszeć żeglarskie szanty. Sejmik małopolskich wodniaków poprowadził ustępujący Pilot Chorągwi Krakowskiej ZHP, hm. Jerzy Klinik (Kapitan Jachtowy i Instruktor PZŻ). Starszyzna żeglarska dyskutowała na tematy dotyczące najważniejszych problemów oraz planów harcerskiego środowiska żeglarskiego.

Inaugurację podsumowano tradycyjnie przy wspólnym grillu.

FOTO 05

Nauka nowych węzłów żeglarskich to pasjonujące zajęcie

Organizatorem Spotkania był Inspektorat Chorągwi i Stanica Żeglarska Hufca. Szczególne podziękowania dla Komendanta Stanicy a zarazem Retmana Hufca ZHP Kraków-Podgórze pwd. Artura Gorzko (Jachtowy Sternik Morski).

FOTO 06

Pierwsze w tym roku harcerskie Regaty na Zalewie Bagry w Krakowie

FOTO 07

Na zdjęciu członkowie ustępującego Zespołu Pilota Chorągwi Krakowskiej ZHP; Kapitanowie Jachtowi i Jachtowi Sternicy Morscy, pierwszy z lewej hm. Jarzy Klinik (Kapitan Jachtowy i Instruktor PZŻ)

Reasumując: inauguracja wspaniała, pogoda piękna i miejmy nadzieje, że cały sezon żeglarski nie będzie gorszy. Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie serdecznie dziękuje wszystkim członkom ustępującego Zespołu Pilota za długoletnią aktywną pracę na rzecz wodniaków Chorągwi Krakowskiej ZHP, szczególne podziękowania dla Druha Kapitana, hm Jerzego Klinika, który przez 31 lat pełnił funkcję Pilota Chorągwi.

Żeglarze i Wodniacy Chorągwi Krakowskiej ZHP – udanego Sezonu i „stopy wody pod kilem”

Ahoj!

hm. Stanisław Piasecki/Prezes Zarządu SPH