Druhny i druhowie pora na numer 10.

Jeszcze i tym razem uzupełnimy informacje o możliwych zdarzeniach nagłych z którymi możemy się spotkać. Nadchodzi okres świąteczny. W przedświątecznych porządkach pośpiech może sprzyjać nagłym zdarzeniom takie jak zachłyśniecie, oparzenia czy porażenie prądem. Oby nie. Zdarzyło mi się, że na zabawie w okresie karnawałowym jedna z osób nagle zastygła w bezruchu wstała i nie była w stanie oddychać. Wyglądało to początkowo komicznie, ale po chwili strasznie – zachłysnęła się kukurydzą. Uratował ja rękoczyn Heilmlicha

Warto się z tym sposobem zapoznać

Ciało obce w drogach oddechowych

U dorosłego

  1. Zachęcaj poszkodowanego do kaszlu.
  2. Jeśli kaszel staje się nieefektywny, pochyl go do przodu i wykonaj do 5 energicznych uderzeń nadgarstkiem między łopatkami, stojąc za poszkodowanym.
  3. Jeśli to nie spowoduje usunięcia ciała obcego, stań blisko za poszkodowanym, pochyl go do przodu, przyłóż swoje splecione ręce w okolice nadbrzusza i dynamicznie uciskaj do 5 razy jego nadbrzusze (w okolicy połowy odległości pomiędzy pępkiem a końcem mostka) jak na rycinie poniżej.
  4. Jeśli te czynności nie spowodują usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych, kontynuuj uderzenia między łopatkami na przemian z uciśnięciami nadbrzusza.
  5. Jeśli poszkodowany straci przytomność: bezpiecznie ułóż go na ziemi, wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową w sekwencji: 30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze kontynuuj uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze w sekwencji 30:2 lub jedynie uciskanie klatki piersiowej z częstością 100 - 120/min.

 

U dziecka przytomnego 

  1. W przypadku nieefektywnego kaszlu wykonaj 5 uderzeń w okolicę między łopatkami.
  2. Niemowlę ułóż głową w dół na własnym przedramieniu, następnie wykonaj 5 uderzeń między łopatkami.
  3. Jeśli uderzenia między łopatkami są nieskuteczne, wykonaj uciśnięcia klatki piersiowej u niemowląt, a u dzieci starszych – uciśnięcia nadbrzusza.
  4. Kontynuuj powyższe czynności w sekwencji: 5 uderzeń między łopatkami, 5 uciśnięć nadbrzusza do momentu wydalenia ciała obcego.

U dziecka nieprzytomnego

  1. Udrożnij drogi oddechowe, wykonaj 5 oddechów ratowniczych, rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową w sekwencji: 15 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze.

Ostrożnie z porządkami i naprawą oświetlenia choinkowego i domowych urządzeń elektrycznych. Tak więc kilak słów o postępowaniu w razie porażenia prądem.

Porażenie prądem

  1. Nie dotykaj osoby porażonej prądem, zanim nie odłączysz źródła prądu.
  2. Odłącz bezpieczniki (korki), wyjmij z gniazdka wtyczkę urządzenia elektrycznego, które spowodowało porażenie.
  3. Zabezpiecz siebie przed porażeniem (użyj do tego np. drewnianego kija, włóż gumowe rękawice).
  4. Sprawdź stan poszkodowanego – czy jest przytomny, czy oddycha.
  5. Wezwij zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer alarmowy 999 lub 112.
  6. Jeśli poszkodowany nie oddycha prawidłowo, wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 oddechy ratownicze, kontynuuj uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze w sekwencji 30:2 lub jedynie uciskanie klatki piersiowej z częstością 100 – 120/min.
  7. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha prawidłowo, ułóż go w pozycji bezpiecznej.
  8. Załóż opatrunek na oparzone miejsce.
  9. Pozostań z poszkodowanym do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego.

Oparzenie to uszkodzenie skóry i nierzadko także głębiej położonych tkanek oraz narządów w wyniku działania m.in, ciepła, prądu elektrycznego, żrących substancji chemicznych W zależności od głębokości oparzenia dzielimy na: oparzenia I, II, III i IV stopień Pierwszą pomocą przy oparzeniach, niezależnie od rodzaju oparzenia, powinno być zdjęcie ubrania w miejscu oparzenia i jak najszybsze schłodzenie oparzonej powierzchni pod zimną, bieżącą wodą przez około 20 minut lub do ustania bólu. Gdy dochodzi do oparzenia skóry dłoni przed chłodzeniem oparzonej powierzchni należy zdjąć biżuterię. W przypadku kontaktu z powierzchnią oparzoną należy używać rękawiczek. Jeżeli oparzenie dotyczy jamy ustnej zaleca się płukanie zimną wodą lub ssanie kostek lodu. Należy pamiętać, że chłodzenie oparzonych obszarów może powodować dreszcze.

Chłodzenie jest tym bardziej skuteczne, im szybciej jest zastosowane od momentu oparzenia. Po schłodzeniu należy założyć na oparzone miejsce jałowy opatrunek. Można także stosować opatrunki hydrożelowe (są dostępne w aptekach), które nie przyklejają się do ran i przyspieszają gojenie.

W przypadku oparzeń I stopnia można stosować preparaty w aerozolu chłodzące miejsce oparzenia i przyspieszające regenerację skóry. Nie wolno przekłuwać powstałych pęcherzy. Błędem jest stosowanie na oparzoną skórę białka jaja kurzego, czy tłuszczu zwierzęcego, ponieważ możemy doprowadzić do zakażenia bakteryjnego oparzonej powierzchni skóry.

W przypadku oparzeń termicznych, wywołanych gorącymi płynami, należy jak najszybsze udzielić pierwszej pomocy, ponieważ temperatura powyżej 55oC wywołuje nieodwracalne uszkodzenie białka tkankowego i martwicę skóry. Przy temperaturze 70oC proces uszkodzenia następuje bardzo szybko, bo już po zaledwie jednej sekundzie. W przypadku oparzeń parą wodną, na przykład z czajnika, o temperaturze ok. 100oC należy jak najszybciej schłodzić oparzone miejsce zimną wodą przez ok. 15 do 30 minut i następnie postępować zgodnie z zasadami opisanymi powyżej. W przypadku oparzeń wywołanych pryskającym z patelni tłuszczem należy także miejsce oparzenia szybko schłodzić, ale tu gojenie jest znacznie dłuższe. Wrzący tłuszcz osiąga temperaturę ponad 200oC i jednocześnie słabo przewodzi ciepło. Dlatego gdy chłodzimy oparzoną w ten sposób powierzchnię to schłodzeniu ulega tylko powierzchnia skóry natomiast głębsze warstwy tłuszczu są nadal gorące. Oparzenia takie należy schładzać przez ponad 30 minut.

Część artykułu zapożyczone z help4skin, Wikipedia, HDK Legion 

Zebrał i opracował lekarz Stowarzyszenia hm Bogdan Dudkowski