Jej cień wciąż z nami pozostaje

Przyjaciele mówili do niej Dziuna lub Druhno. Jest wieloletnim, zasłużonym członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie, uhonorowanym tytułem Kawaler Stowarzyszenia. Gdyby żyła, w grudniu świętowalibyśmy jej 81 urodziny. Odeszła od nas przeszło 7 lat temu, ale często wraca w naszych rozmowach – legenda, mentor i wzór do naśladowania. Dlatego z dużą ciekawością czekaliśmy na efekty współpracy Komisji Historycznej ZHP Chorągwi Krakowskiej, Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Słowianki” oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Krakowskiej, którzy postanowili przygotować wystawę upamiętniającą postać druhny hm. Władysławy Marii Francuz mgr inż. budownictwa, dr. nauk humanistycznych, Profesora Oświaty, Kawalera Orderu Uśmiechu.

W sali ekspozycyjnej Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego zgromadzono liczne pamiątki z różnych etapów Jej życia, intensywnej działalności zawodowej i społecznej m.in. dokumenty, odznaczenia i okolicznościowe medale, pamiątkowe statuetki. Eksponowane są przedmioty związane z działalnością harcerską takie jak: mundury, krajki, chusty i pasy harcerskie, plakietki, proporczyki. Znaczącą część wystawy poświęcono Zespołowi Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, którym Druhna Maria Francuz kierowała od roku 1975 aż do śmierci w roku 2017. Zebrane pamiątki uzupełnia multimedialna prezentacja z Jej Benefisu w roku 2014.

Wystawa jest czynna w okresie od 8 II – 4 V 2025 r. od środy do piątku w godzinach 10:00-17:00, oraz w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Przyjedźcie do Fortu 52a Jugowice, będącego siedzibą Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego – zobaczcie co z tego wyszło. Bo chyba warto...

Ps.

Wystawa powstała dzięki pomysłowości i zaangażowaniu phm. Marty Szymańskiej, której należą się serdeczne słowa podziękowania. Dziękujemy!

W tym roku Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki” im. dh. Władysławy Marii Francuz obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Koncerty jubileuszowe odbędą się w dniach 11 i 12 kwietnia 2025 r. w Nowohuckim Centrum Kultury.

Tekst i foto: A. Gaczorek