Nowy sztandar Hufca ZHP Kraków – Podgórze

W sobotę, 21 października 2023 r. na Rynku Podgórskim miało miejsce uroczyste nadanie nowego sztandaru hufcowi ZHP Kraków—Podgórze im. Podgórskich Szarych Szeregów.

W uroczystym apelu, poza tłumnie zebranymi zuchami, harcerkami, harcerzami i instruktorami oraz starszyzną i seniorami harcerskimi wzięli udział przedstawiciele władz Chorągwi Krakowskiej ZHP.

Wręczenia sztandaru dla Komendy Hufca ZHP Kraków—Podgórze dokonał hm. Artur Walkowiak, komendant Chorągwi Krakowskiej ZHP. Nowy sztandar został przekazany hm. Michałowi Łesykowi, komendantowi hufca, a ten po prezentacji oddał go w ręce chorążego pocztu sztandarowego.

Apel i wręczenie sztandaru były kulminacyjnym punktem tradycyjnego Jesiennego Złazu Hufca ZHP Kraków—Podgórze.

Warto przypomnieć, że dotychczasowy, bardzo wysłużony sztandar ufundowany przez Dzielnicową Radę Przyjaciół Harcerstwa powstał w roku 1960. Sztandar był niewłaściwy ze względu na umiejscowienie na nim godła Polski, orła bez korony. Ponadto w 1999 r. hufiec otrzymał imię nowego Patrona — „Podgórskich Szarych Szeregów”, która nawiązuje do konspiracyjnej działalności harcerstwa na terenie naszej dzielnicy w latach II wojny światowej.

FOTO 01

FOTO 02

FOTO 03

FOTO 04

FOTO 05

Tekst i zdjęcia: hm. Andrzej Gaczorek

 

„Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście”
Robert Baden-Powell

Z tej okazji życzymy wszystkim zuchom, harcerkom, harcerzom i instruktorom podgórskiego hufca wielu niezapomnianych przygód i wspaniałych przyjaźni na harcerskim szlaku. Życzymy ognisk aż po świt, wytrwałości, gorliwości oraz satysfakcji z podejmowanych działań — „Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia!”

Prezes Zarządu
hm. Stanisław Piasecki