Z radością informujemy, że po latach przygotowań i projektów nadszedł długo oczekiwany moment –otwarcia Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego (MiCRH), oddziału Muzeum Krakowa zlokalizowanego w rozbudowanej części Twierdzy Kraków – Forcie Jugowice 52 a, zwanym też „Łapianka”, ul. Forteczna 28.

W uroczystym otwarciu Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, w piątkowe popołudnie 29 września 2023 r., uczestniczyli m.in. Prezydent RP Andrzej Duda – Honorowy Protektor nad Ruchem Harcerskim w Polsce i poza granicami kraju, przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych, struktur harcerskich różnych środowisk ZHP, ZHR i ZHPpGK oraz zaproszeni goście.

Impreza składała się z trzech części: apelu i wystąpień Gości specjalnych – Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, Dyrektora Muzeum Krakowa dr. Michała Niezabitowskiego, którzy m.in. akcentowali rolę ruchu harcerskiego w historii i życiu naszego kraju, znaczenie otwartej placówki, jako centrum aktywności harcerskiej, naukowej i edukacyjnej. Ponadto w serdecznych słowach dziękowali także osobom zasłużonym dla realizacji projektu.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe za zasługi dla ruchu harcerskiego, wychowania pokoleń młodzieży w duchu idei harcerskiej i kształtowania postaw patriotycznych oraz zaangażowanie w tworzenie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego. Odznaczeni zostali: Złotym Krzyżem Zasługi, po raz drugi – Mariusz Siudek i Złotym Krzyżem Zasługi – Krzysztof Wójtowicz.

Następnie Prezydent RP Andrzej Duda, Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Muzeum Krakowa dr. Michał Niezabitowski w asyście zaproszonych gości dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi – harcerskich chust i udali się na zwiedzanie wystaw muzealnych „Harcerskie ścieżki" i „Fort Jugowice. Dziedzictwo miejsca” oraz samego obiektu muzeum. Przy wyjściu z muzeum można było wpisywać się do księgi pamiątkowej.

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości odbyło się tradycyjne harcerskie ognisko z udziałem Prezydenta RP oraz przedstawicieli ZHP i ZHR. Miłym upominkiem dla wszystkich jego uczestników był okolicznościowy śpiewniczek.

Na uroczystości przybyła liczna grupa członków naszego stowarzyszenia na czele z hm. Stanisławem Piaseckim, Prezesem Zarządu.

Cieszymy się, że również nasze imprezy organizowane będą w miejscu w którym historia łączy ze współczesnością. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do udziału w nich członków i sympatyków Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie.

Wydarzenie w obiektywie Andrzeja Gaczorka

FOTO 01

FOTO 02

FOTO 03

FOTO 04

FOTO 05

FOTO 06

FOTO 07

FOTO 08

FOTO 09

FOTO 10

FOTO 11

FOTO 12