Wszystko co dobre szybko się kończy i wakacje nieubłaganie dobiegły końca. Tegoroczne wakacyjne wojaże zakończyło spotkanie członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej SPH z goszczącą w naszym mieście 14-osobową delegacją Rady Przyjaciół Harcerstwa przy Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP w Bydgoszczy (dawniej Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa, legitymujące się niemal identycznym stażem działalności).

Dwudniowe spotkanie seminaryjne (29-30 VIII 2023 r.) miało na celu m.in. nawiązanie nowych przyjaźni i wymianę spostrzeżeń o działalności oraz prezentację miejsc ważnych w życiu Krakowskiej Chorągwi ZHP — w Forcie Jugowice i Korzkwi.

FOTO 01Fort Jugowice – część koszarowo-bojowa

FOTO 02Fort Jugowice – wejście do części współczesnej

Miejscem spotkania, w dniu 29 sierpnia, były gościnne progi Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Forcie Jugowice. Zebranych powitał Stanisław Piasecki – Prezes SPH w Krakowie, a prezentacji wszystkich zebranych dokonali Danuta Noszka-Leśniewska – Prezes Honorowy SPH w Krakowie oraz Jan Graczkowski – Przewodniczący Kapituły RPH.

FOTO 03Od lewej: Stanisław Piasecki, Danuta Noszka-Leśniewska, Jan Graczkowski

Z przyjemnością powitaliśmy w naszym kręgu: Jerzego Karwowskiego – zastępcę Przewodniczącego RPH; Teresę Szymanik, Michalinę Tubielewicz i Barbarę Wojciechowską – członków Kapituły RPH oraz Danutę Chiberską, Bożenę Karnowską, Andrzeja Karnowskiego, Iwone Karwowską, Danutę Rokitę-Borawską, Ewę Rychłowską, Genowefę Szczesik, Czesława Szczesik oraz Krystynę Sosińską-Klimek - członków RPH.

FOTO 04Nasi Goście

Okazało się, że mimo odległości dzielącej nasze miasta jesteśmy jedną, wielką harcerską rodziną. W naszych szeregach są instruktorzy, którzy czynną działalność zakończyli przed laty, jak i nadal pracujący z dziećmi i młodzieżą. Ważne miejsce zajmują wieloletni, niezawodni przyjaciele i sympatycy harcerstwa. Podtrzymujemy harcerskie tradycje, utrwalamy pamięć o naszej przeszłości – ważnych wydarzeniach, datach i postaciach, wspieramy się wzajemnie, pomagamy w rozwiązywaniu problemów z jakimi spotyka się dzisiejsze harcerstwo.

Nasze życiorysy są także podobne. Działalność społeczną łączyliśmy z nauką, życiem rodzinnym, pracą zawodową i służbą publiczną, w których niejednokrotnie zajmowaliśmy odpowiedzialne stanowiska. W bezpośrednim spotkaniu mogliśmy porównać swoje doświadczenia, poznać sylwetki liderów znanych z social mediów dzięki którym na bieżąco śledzimy nasze imprezy.

Nie zabrakło też wspomnień i harcerskich piosenek, a do wspólnego śpiewu, jak zawsze, zachęcał obecnych Jarek Balon. Oficjalną część prezentacji uczestników spotkania zakończyły wymiana upominków, tradycyjny harcerski krąg i wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

FOTO 05Pamiątkowe zdjęcie

Następnie pod opieką Mariusza Siudka w ekspresowym tempie zwiedzaliśmy obiekty Fortu Jugowice. Naszym gościom zaprezentowane zostały parter dawnego budynku koszarowo-bojowego, oraz część współczesna – nowoczesne i futurystyczne wnętrza dostosowane do potrzeb harcerzy, a także „zielona część” z kręgiem ognia. Goście zaproszeni zostali do ponownych odwiedzin fortu w dniu oficjalnego otwarcia Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, 29 września br.

FOTO 06Poznajemy tajemnice obiektu Jugowice

FOTO 07Przyszła sala wystawowa

FOTO 08Krąg ognia

Przy małym co nieco, które zakończyło pracowite popołudnie, apetyt i dobry humor dopisywał wszystkim.

Kolejny dzień pobytu gości z Bydgoszczy (30.08.) poświęcony był zwiedzaniu Ośrodka Kształcenia, Wypoczynku i Rekreacji ZHP w Korzkwi. O jego działalności, oraz walorach turystycznych i krajobrazowych obszaru Korzkiewskiego Parku Kulturowego z pasją opowiadał Paweł Grabka, który oprowadzał grupę. Nasi Goście zwiedzili zlokalizowane na terenie ośrodka obiekty m.in. dwa podworskie budynki, domki noclegowe, namiot konferencyjny, wiatę do zajęć i gier świetlicowych oraz wzgórze zamkowe i odbudowywany zamek z XIV wieku.

FOTO 09Poznajemy działalność ośrodka w Korzkwi

Bardzo ciekawym punktem programu były warsztaty kulinarne poświęcone krakowskiemu obwarzankowi. W ich trakcie dowiedzieliśmy się m.in.: ile lat ma ten słynny wypiek, co kryje się za sekretem jego smaku, z jakich składników wyrabia się ciasto na obwarzanka, czym obwarzanek różni się od precla i bajgla. Część teoretyczną uzupełniły zajęcia praktyczne.

FOTO 10Zuchowa majsterka – Krakowski obwarzanek

Zainteresowani własnoręcznym wykonaniem obwarzanka otrzymali przygotowane wcześniej kulki ciasta i instruowani przez Druha Pawła formowali wałeczki (sulki), splatali je w warkocze, formowali obwarzanki, oraz wybierali posypkę.

FOTO 11Przed degustacją

Własnoręcznie wykonane obwarzanki, po upieczeniu, miały być pamiątką, niestety w większości trafiły do naszych brzuszków. Były naprawdę pyszne.

FOTO 12Degustacja

Wspólnie spędzone dwa dni minęły niespodziewanie szybko i przyszedł czas powrotu do rzeczywistości o czym przypomnieli Przewodniczący Kapituły RPH Jan Graczkowski i Wiceprezes SPH w Krakowie Wiesław Wójcik. W pożegnalnym kręgu obiecaliśmy sobie, że nie będzie to ostatnie takie spotkanie i wkrótce spotkamy się w mieście nad Brdą.

FOTO 13Pamiątka z Korzkwi

FOTO 14Do zobaczenia w Bydgoszczy

Za nami jasnych godzin moc.
I moc młodzieńczych snów.
Przy innym ogniu w inną noc.
Do zobaczenia znów.

Ps. Było to naprawdę udane popołudnie, za które serdecznie dziękujemy gospodarzom Ośrodka.
Tekst i foto: hm. Andrzej Gaczorek