Akcja Jubilat

Pomysł przypomnienia sylwetek najstarszych, żyjących instruktorów i działaczy harcerskich zasłużonych dla krakowskiego harcerstwa powstał w roku 2010, gdy Chorągiew Krakowska ZHP przygotowywała się do Jubileuszowego Zlotu i obchodów 100-lecia harcerstwa w Polsce. Pierwszymi uczestnikami akcji, którą nazwano Akcja „Jubilat” byli hm. Juliusz Langner, Stanisław Mandecki, hm. Zenon Morawiec, hm. Władysław Pancerz.

Inauguracyjne spotkanie odbyło się 12 czerwca 2010 roku w pomieszczeniach i na terenie ponad stuletniego oryginalnie zachowanego fortu, austriackiej Twierdzy Kraków – Fort 39 Kraków-Olszanica, przy ul. Kosmowskiej 12 – filii Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” oraz siedzibie Ośrodka Rekreacji i Rehabilitacji Konnej „Tabun”.

W następnych latach miano „Jubilat” otrzymywali również niezawodni sojusznicy harcerstwa.

W roku 2016 Zarząd SPH postanowił przyznawać tytuł „Super Jubilata” osobom, które ukończyły 90 lat życia.

Pierwszym wyróżnionym został hm. Władysław Pancerz, komendant Krakowskiej Chorągwi ZHP w latach 1964-1971, przewodniczący Komisji Rewizyjnej SPH w latach 2000-2017. Dodać należy, że w uznaniu długoletniej i bardzo aktywnej służby harcerskiej i instruktorskiej oraz za wybitne zasługi dla Stowarzyszenia został On wyróżniony tytułem „Kawaler Stowarzyszenia” 12 stycznia 2013 roku, najwyższego wyróżnienia SPH w Krakowie.

Każde ze spotkań ma swój indywidualny scenariusz i niezmienny cel: zachowanie w pamięci ważnych osób, utrwalanie historii i tradycji krakowskiego harcerstwa. Co roku, w miesiącu czerwcu odżywają wspomnienia trwale wpisane w dojrzałe, ustatkowane życie Jubilatów. Po latach wracają oni do czasów szkolnych, najważniejszych momentów życia rodzinnego i zawodowego. Odżywają wydarzenia i fakty z harcerskiego szlaku jako, że dla każdego z nich harcerska i instruktorska służba nie była epizodem.

Od 2012 roku wspomnienia Jubilatów i innych uczestników akcji „Jubilat” uzupełniają multimedialne prezentacje bogato ilustrowane historycznymi już zdjęciami, kopiami dokumentów oraz innymi pamiątkami z przeszłości.

Wspomnienia splatają się z licznymi piosenkami śpiewanymi przy akompaniamencie gitary.

Na zakończenie oficjalnej części spotkania Jubilat otrzymuje symboliczną czerwoną różę, list gratulacyjny od Zarządu SPH oraz oryginalny upominek przygotowany przez gospodarzy obiektu kotylion (fl oo – „złotą” końską podkowę na rzemieniu, która symbolicznie nawiązuje do miejsca spotkania i życzeń „końskiego zdrowia” na długie życie).

Wszystkie spotkania mają swój dalszy ciąg, który odbywa się pod namiotowym płótnem, przy szumie drzew rosnących wokół zabudowań fortecznych, zapachu ogniska i pieczonych na nim smakołyków, słodyczy i owoców.

Stałym elementem programu akcji „Jubilat” są spacery po forcie i przyległym terenie. Ich uczestnicy mają możliwość poznania jego historii od tej najstarszej, sięgającej XIX wieku, do współczesnej. W czasie każdego spotkania w Olszanicy wykonywane są także pamiątkowe zdjęcia, w tym jedno szczególne – grupowe „na wieczną rzeczy pamiątkę”, które pozwalają na długo zachować wspomnienia.

Dotychczas do grona Jubilatów przyjęto 29 osób. Natomiast zaszczytnym mianem „Super Jubilata” wyróżnieni zostali Druhowie: hm. Władysław Pancerz i hm. Juliusz Langner.

Z żalem musimy pogodzić się z faktem, że dziesięcioro Jubilatów odeszło na wieczną wartę.

Już nam z cicha posrebrzył skronie czas
W różne strony skierował życia wiatr
Lecz lilijka, podkładka, ten sam krzyż
Przypomina żeś przecież życia mistrz
hm. J. Balon„Piosenka dla Stowarzyszenia”

Po długim okresie zawieszenia spowodowanej epidemią koronawirusa Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie podjął decyzję o wznowieniu działalności na „bezpiecznej ścieżce”. Za nami wspaniały benefis harcmistrza Tadeusza Trzmiela w Muzeum Inżynierii Miejskiej (17 I 2020 r.), VIII Walne Zebranie Sprawozdawczo–Wyborcze Członków SPH (27 VI br.), więc nadszedł czas na spóźnioną, tradycyjną czerwcową akcję „Jubilat”.

Mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie uczestników akcji dotychczasowe miejsce naszych spotkań Fort Olszanica zamieniliśmy się w gościnne mury Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza”, przy ul. Reymonta 18.

Od lewej: hm. Adam Kamisiński, phm. Jacek Małota, hm. Bogdan Dudkowski

Od lewej: hm. Adam Kamisiński, phm. Jacek Małota, hm. Bogdan Dudkowski

Miło nam donieść, że tegorocznym Jubilatem i jednocześnie Super Jubilatem jest hm. Adam Kamisiński, zasłużony instruktor hufców ZHP: Kraków-Zwierzyniec i Kraków-Podgórze.

W sobotnie przedpołudnie 19 września 2020 roku przed godziną 11-tą „Dom Harcerza” stopniowo wypełniał się zaproszonymi gośćmi. Oczekiwanie na rozpoczęcie spotkania uprzyjemniały rozmowy z dawno niewidzianymi znajomymi, pamiątkowe fotografie, składano podpisy na specjalnym dyplomie z życzeniami dla Super Jubilata, a do wspólnego śpiewu zachęcał niestrudzony Druh Jarek Balon. To niecodzienne spotkanie swoją obecnością uświetnili: VIII Wódz Kręgu Totemowego Synów i Dzieci Pioruna hm. Adam Staszczyński „Wilk Gospodarny”, Pan Mirosław Lisik z MDK „Dom Harcerza”,Druh Zbigniew Adamczyk, członek zastępu „Wilków” z 5 KDH „Dzieci Pioruna” im. ks. Ignacego J. Skorupki w latach 1945-1949,hm. Ryszard Korski reprezentantelitarnego grona „Jubilatów 80+”, członkowie SPH na czele z przedstawicielami Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Wspólnie z „Super Seniorem” świętowaliJegonajbliżsi, przyjacielei liczne grono wychowanków.

Akcja Jubilat 2020

Po odśpiewaniu „Hymnu Harcerskiego” przybyłych gości serdecznie powitał hm. Stanisław Piasecki - wiceprezes SPH.A potem popłynęły wspomnienia, które zapoczątkowały piosenki„Nikt nam nie zabierze” oraz „Płonie ognisko i szumią knieje”.Zapalając świecę symbolizującą ognisko Druh Adam Kamisiński z trudem panował nad wzruszeniem. Swoją gawędę Druh Adam zaczął od stwierdzenia, że: Taksię zastanawiam, czy na to zasłużyłem. Ale cieszę się, że ludzie jeszcze o mnie pamiętają. W multimedialnej prezentacji hm. Andrzeja Gaczorkamogliśmy oglądać kolejne etapy życia Super Jubilata od czasów dzieciństwa, przez okres szkolny, pracy zawodowej i społecznej.

Z uwagą oglądano zdjęcia z rodzinnych albumów Jubilata, starsze i młodsze. Rozpoznawano na nich siebie i przyjaciół, odświeżano w pamięci wydarzenia sprzed lat.W drużynach szczepów „Dzieci Pioruna” i „Kosynierów” wychowało się kilka pokoleń młodych ludzi. Wielu z nich Druh Adam wprowadzał „na harcerską ścieżkę”, uczył poszanowania wartości, gotowości do działania.

SuperJubilat urodził się w 1930 roku w Krakowie. Jako piętnastolatek w 1945 roku wstąpił do ZHP, do 5 KDH-rzy „Dzieci Pioruna” im. ks. Ignacego J. Skorupki.W latach 1957 do 1975 związał się ze szczepem 5 KDH „Dzieci Pioruna” im. Tadeusza Kościuszki, w którym rozpoczął działalność instruktorską. W okresie 1968-1973 był szczepowym szczepu „Kosynierów” - kontynuatora tradycji 1 Podgórskiej DH-rzy im. Dionizego Czachowskiego, popularnej „Błękitnej Jedynki”. Na „harcerskiej ścieżce” przez wiele lat towarzyszyli mu żona Zofia, córka Ewa, syn Jacek.

Druh Adam ukończył Technikum Łączności, rodzinne łącznościowe tradycje kontynuują syn Jacek, bratanek Ryszard i wnuk Sebastian.Do dziś zachował pogodne usposobienie i co najważniejsze, obok dobrego samopoczucia, ma nadal świetną pamięć.

Gdy zakończyła się multimedialna prezentacja popłynęły słowa piosenki „Komendant”.Następnie DruhowieStanisław Piasecki, Andrzej Gaczorek iPan Mirosław Lisik złożyliJubilatowi gratulacje i życzeniaoraz wręczyli okolicznościowy adres, jubileuszowe wydawnictwa SPH i tradycyjne floo.

Druha Sabińskiego zastąpili Andrzej Gaczorek i Mirosław Lisik

Druha Sabińskiego zastąpili Andrzej Gaczorek i Mirosław Lisik

Do życzeń dołączyli pozostali uczestnicy spotkania, areprezentanci Szczepu „Dzieci Pioruna”wręczyli swojemu seniorowi okolicznościowy upominek.

Do życzeń dołączyli pozostali uczestnicy spotkania, areprezentanci Szczepu „Dzieci Pioruna”wręczyli swojemu seniorowi okolicznościowy upominek.

Do życzeń dołączyli pozostali uczestnicy spotkania, areprezentanci Szczepu „Dzieci Pioruna”wręczyli swojemu seniorowi okolicznościowy upominek.

Oficjalną część zakończyło „rodzinne” zdjęcie.

Oficjalną część zakończyło „rodzinne” zdjęcie.

W części konsumpcyjnej ożyły wspomnienia, powróciły historie ze wspólnie przemierzonych szlaków i przeżytych razem chwil.

W puszczańskim kręgu

W puszczańskim kręgu

W spotkaniu, które przebiegało w miłej rodzinnej atmosferze uczestniczyło 35 0sób. Zarząd SPH serdecznie dziękuje Pani Aleksandrze Grodeckiej, dyrektor MDK „Dom Harcerza” za możliwość przeprowadzenia kolejnego spotkania z Super Jubilatem w MDK „Dom Harcerza”, gospodarzowi obiektu Panu Mirosławowi Lisikowi za techniczno-organizacyjne zabezpieczenie, hm. Andrzejowi Gaczorkowi za przygotowanie multimedialnej prezentacji dla Druha Adama Kamisińskiego oraz wszystkim którzy przyczynili się do zorganizowania spotkania i jego przeprowadzenia. Dziękujemy hm. Jolancie i Jarosławowi Balonom za wspaniałą oprawę muzyczno-wokalną. Wielkie słowa uznania i podziękowania kierujemy również do wszystkich uczestników XI Akcji „Jubilat”.

Na kolejne spotkanie zapraszamy za rok!

Ps.
Zarząd Stowarzyszenia oraz hm. Andrzej Słowik, komendant wycieczki, już teraz serdecznie zapraszają Członków Stowarzyszenia, Ich Rodziny i Sympatyków do udziału w 10. Jesiennej Górskiej Wycieczce SPH. Celem naszej wyprawy, w terminie 9-11 październik 2020 r., jest ośrodek „Ostoja Górska” w Koninkach k. Poręby Wielkiej.
Zapraszamy na spotkanie z malowniczymi polanami, halami i łąkami oraz przepięknymi widokami na pasma Tatr, Gorców i Beskidów.

Bo w życiu piękne są tylko chwile …

Tekst: Andrzej Gaczorek
Foto: Wiesław Wójcik