Pamięć nie umiera …

Harcmistrz Krzysztof Poniedziałek instruktor ZHP zmarł 26 kwietnia 2024 roku w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, w wieku 73 lat.

Ceremonia pogrzebowa odbyła się 10 maja 2024 r. na Cmentarzu Rakowickim z udziałem pocztu sztandarowego SPH. Po nabożeństwie w intencji zmarłego, które odprawił ks. Grzegorz Szczygieł MS, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Krakowie, urna z prochami złożona została w rodzinnym grobie.

W ostatniej drodze towarzyszyła Mu rodzina, przyjaciele, znajomi, koledzy. Mogiłę zmarłego pokryły liczne wieńce i wiązanki kwiatów.

W imieniu braci harcerskiej Druha Krzysztofa pożegnała hm. Maria Kania mówiąc:

Pozostaje po nim wiele pięknych wspomnień z niezliczonych wędrówek, biwaków, obozów, zimowisk i rejsów pod żaglami. Dla wielu Krzysztof był przyjacielem i niezwodnym druhem, na którego zawsze można było liczyć.

Był mistrzem pionierki obozowej. Z pasją oddawał się tworzeniu pieczątek poczty harcerskiej oraz okolicznościowych plakietek i odznak. Był ich projektantem i wykonawcą.

Wymagał od innych, ale także od siebie. Służył radą i pomocą wszystkim którzy jej potrzebowali. Był wychowawcą wielu pokoleń harcerskich, komendantem wielu obozów i zimowisk. Żeglarzem.

Jego charakterystyczna, wysoka, szczupła sylwetka, skupiony wyraz twarzy na trwałe wpisały się w obraz działalności szczepu „Metalowców” im. Bohaterów II Wojny Światowej i Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie.

W naszych sercach i pamięci pozostanie, jako dobry i skromny człowiek, który swoją postawą świadczył o istnieniu wartości, dla których dziś warto żyć – „Kto raz harcerzem, zawsze harcerzem!”

 

Druhu Krzysztofie!
Idzie noc, słońce już zeszło z gór, zeszło z pól, zeszło z mórz.
W cichym śnie, spocznij już. Bóg jest tuż.
Bóg jest tuż …
Do zobaczenia przy watrze na niebiańskiej polanie …

ostatnia droga kormorana 01

ostatnia droga kormorana 02

ostatnia droga kormorana 03

Tekst i zdjęcia: Andrzej Gaczorek
Kraków, 10 maja 2024 r.