W roku ubiegłym obóz zagraniczny Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie zlokalizowany był w miejscowości Neseber nad Morzem Czarnym w Bułgarii. W roku bieżący wróciliśmy do „korzeni”, czyli wczasy spędziliśmy w Chorwacji na Wyspie Krk w Hotelu „Adriatic” w miejscowości Omiśajl, gdzie obozowaliśmy już w latach 2012 i 2013. Podobnie jak w roku ubiegłym skorzystaliśmy z oferty Firmy „Eko-Tourist” Sp. z o.o. Kraków, która zaproponowała 10 dniowy pobyt w Hotelu i bardzo atrakcyjny program.

Termin obozu: od 19 do 30 sierpnia 2018 roku. Liczba kadry i uczestników – 49 z których większość brała już udział we wcześniejszych naszych akcjach obozowych.

Kadra Obozu:
Komendant – hm Stanisław Piasecki
Kwatermistrz – hm Magdalena Migacz

Uczestnicy Obozu:

1. Babik Barbara 25. Masa Krystyna
2. Babik Leszek 26. Masa Roman
3. Biernat Krystyna 27. Monica Elżbieta
4. Biernat Marek 28. Piasecka Anna
5. Dobosz Marek 29. Prabucka Teresa
6. Dobosz Teresa 30. Prabucki Waldemar
7. Głuszcz Adam 31. Przysucha Alicja
8. Głuszcz Ewa 32. Rojek Krystyna
9. Głuszcz Magdalena 33. Włodarczyk Jolanta
10. Grosse Marek 34. Tekiela Grażyna
11. Homa Aleksander 35. Urbaniec Ewa
12. Homa Krzysztof 36. Urbaniec Leon
13. Janczarska Grażyna 37. Urbaniec Róża
14. Karaszkiewicz Paweł 38. Wójcik Beata
15. Karaszkiewicz Romana 39. Wywiał Krystyna
16. Kobierzyński Michał 40. Zięcina Aleksandra
17. Kobierzyński Mikołaj 41. Zięcina Andrzej
18. Kobierzyńska Zuzanna 42. Zięcina Dorota
19. Komorowska Małgorzata 43. Zięcina Izabella
20. Kubas Ewa 44. Zięcina Kacper
21. Krawiec Zdzisław 45. Żurawel-Drwota Anna
22. Maciejewska Barbara 46. Żurek Justyna
23. Małota Ewa 47. Żurek Patrycja
24. Marcińczyk Janina  

W niedzielę, 19 sierpnia 2018 roku o godz. 23.30 zbiórka uczestników obozu na ul. Łagiewnickiej 48 , przed Firmą Pana Marka Biernata, który wspólnie z Małżonką Krystyną również był uczestnikiem Obozu. Punktualnie o godz. 23.45 autokar wyruszył w kierunku pierwszego celu podróży – Dliny Wachau położonej 80 km na południe od Wiednia. Po 8 godzinach jazdy dojechaliśmy do krainy moreli, zamków i winnic, czyli Doliny Wachau. Faktycznie, przewodniki się nie mylą – fantastyczne miejsce, ale naszym głównym celem jest miasto Melk i barokowe opactwo Benedyktynów.

MAPA 1

Wachau – przełomowy odcinek doliny Dunaju pomiędzy miastem Melk i Krems an der Donau w Dolnej Austrii, około 80 km na zachód od Wiednia, słynący z licznych zabytków architektury świeckiej i sakralnej, średniowiecznych miasteczek oraz uprawy winorośli i moreli. Ze względu na swoje unikalne walory widokowe, architektoniczne i kulturowe Wachau została wpisana w 2000 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Położone na prawym brzegu Dunaju Melk jest zachodnią bramą do Wachau. Nad miastem góruje barokowe opactwo Benedyktynów z XVIII wieku. Założone w XI wieku, kiedy to benedyktyni przybyli z Lambach do Melk na zaproszenie Leopolda II Pięknego. Zniszczone w XIII wieku, było wielokrotnie przebudowywane. W 1702 roku opat Berthold Dietmayr zainicjował gruntowną przebudowę klasztoru i kościoła. W latach 1702–1714 opactwo zostało kompletnie przebudowane według projektu Jakoba Prandtauera (1660–1726). Opactwo w Melk jest jednym z największych barokowych kompleksów budowli sakralnych na świecie. Nad opactwem góruje położony w centrum kompleksu kościół św. Piotra i św. Pawła z kopułą i dwoma wieżami. Wokół świątyni wznoszą się niższe zabudowania klasztorne, szkolne i biblioteczne.

Po zwiedzeniu Opactwa kierujemy się na Budapeszt, później Zagrzeb, Rijekę i po całodziennej męczącej podróży docieramy na miejsce, czyli miejscowości Omiśalj na wyspie Krk ( o godz. 19.30 ). W czasie podróży nie obyło się bez niespodzianek, bo do takich należy zaliczyć awarię klimatyzacji , a upał był nie do zniesienia, na zewnątrz ponad 40°C. Zakwaterowanie w pokojach 2- osobowych w depadance „Primorka” Hotelu „Adriatic”. Omiśalj – miasteczko w północnej części wyspy Krk, położone na niemal 90-cio metrowym klifie, tuż za zjazdem z mostu łączącego wyspę z lądem. Tutejszy klimat jest bardzo łagodny – odpowiedni dla osób w każdym wieku. Okolicę otaczają piękne lasy oraz liczne pastwiska. Założone w średniowieczu, do dziś zachowało swój historyczny charakter, stad liczne zabytki i malownicze stare miasto z którego widać leżące na kontynencie Rijekę, opatię i Wyspę Cres.

Miejsce naszego pobytu – jak widać „cud natury”

Miejsce naszego pobytu – jak widać „cud natury”

Na podkreślenie zasługuje wspaniałe wyżywienie typu HB w postaci szwedzkiego stołu - posiłki bardzo urozmaicone i smaczne. Jeżeli do tego dodamy bardzo słoneczne i upalne dni to warunki do wakacyjnego odpoczynku są idealne, tym bardziej że przed uczestnikami 10 dniowy pobyt. W programie zaplanowano dwie wycieczki, rejs statkiem po Adriatyku, kominki i udział w zabawach tanecznych organizowanych przez Kierownictwo Hotelu.

PLAKIETKA 01

Plakietka obozowa – projekt wykonał Druh hm Krzysztof Poniedziałek

Wycieczka na Półwysep Istria.
Region jest najdalej na zachód wysuniętą częścią Chorwacji, stanowi jednocześnie największy półwysep na Adriatyku - ponad 2800 km². Linia brzegowa wynosi około 445 km. Klimat śródziemnomorski z dużą ilością godzin słonecznych w roku - niemal 2400. Położony pomiędzy zatokami Triestańską, Kvarner i Rijecką. Dużą część półwyspu jest górzysta z największym masywem Ucka - 1396 m n.p.m. Śródziemnomorską roślinność tworzy między innymi makia oraz zielone lasy iglaste. Główne miasta: Pula, Poreč, Rovinj. Chorwacka Istria graniczy ze Słowenią oraz przez morze z Włochami. Znajduje się naprzeciwko Zatoki Weneckiej.

W piątek, 24 lipca 2018 roku punktualnie o godz. 8.00 wyjechaliśmy autokarem na pierwszą zaplanowaną wycieczkę, czyli objazd Półwyspu Istria i zwiedzenie jego głównych miast. Po trzech godzinach jazdy dotarliśmy do miejscowości Poreć, gdzie dołączyła do nas Pani Małgorzata Nowak Cvek (Polka , która ponad 20 lat temu wyszła za mąż za Chorwata i zamieszkała w Puli). Pani Małgorzata okazała się wspaniałą przewodniczką, która w sposób ciekawy i jednocześnie dowcipny przybliżyła nam historię Półwyspu Istria i takich miast jak: Pula, Poreć i Rovinj.

Poreč to miasto położone na zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria. Jest miastem, które otrzymało tytuł jednej z najczęściej odwiedzanych miejscowości w Istrii. Miejscowa ludności zajmuje się głównie turystyką, a także handlem, rolnictwem oraz budownictwem lądowym i wodnym. Pierwszymi mieszkańcami półwyspu byli Ilirowie. Starówka, będąca sercem miasta, jest często określana mianem zabytku kulturowego, ze względu na jej długą i burzliwą historię. Ponadto w mieście znajduje się wiele zabytków, które trzeba zobaczyć, jak bazylika Eufrazijeva (będąca najcenniejszym zabytkiem tego miasta, zbudowana w połowie VI wieku, na fundamentach wcześniejszej jednonawowej bazyliki) i Wieża Północna (zbudowana w XV wieku, w stylu gotyckim, znajdująca się na początku ulicy Decumanusa, przy wjeździe do starego miasta), Kanonika (ukończona w 1251 roku, będąca doskonałym przykładem romantycznej architektury), średniowieczne mury (budowane w okresie od XII do XVI wieku), Marafor (będący największym rzymskim sanktuarium w Istrii, zbudowany w I wieku), romantyczny dom (z XIII wieku), świątynia Neptuna, okrągła wieża (zbudowana w drugiej połowie XV wieku), a także wiele innych zabytków.

Rovinj znajduje się na południowo-zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria i otoczony jest przez 22 wyspy i wysepki. Jest ulubionym miastem turystycznym wielu osób. Przyjmuje się, że początki Rovinj sięgają III lub IV wieku, a może nawet wcześniej – pierwsze dowody osadnictwa w tym miejscu datuje się na I i II wiek. Okres pomiędzy XVI a XIX wiekiem, był kluczowy dla rozwoju i obecnego wyglądu miasta, co świadczy o jego ówczesnym dobrobycie. W ostatnich latach powstało wiele nowych plaż żwirowych, z których najpopularniejsze znajdują się w Valti, na kempingach Villas Rubin i Veštar oraz plaże w zatoce Lone. Osobom, które lubią aktywnie spędzać czas na plaży, polecamy plaże w zatoce Škaraba i te na przylądku Rusi, które są kąpieliskami na podwyższonych kamieniach, a fakt że woda jest tu głęboka, pozwala na akrobacje i skoki do morza. Całe wybrzeże Rovinj jest pod ochroną. Różnorodność podwodnego świata w postaci bogatej flory i fauny oraz szeroki zakres możliwości spędzania czasu, są w stanie zaspokoić nawet najbardziej wybrednych turystów, czyniąc Rovinj idealnym miejscem dla każdego. Miasto jest pełne obiektów kulturalnych i zabytków, znajdujących się na starym mieście (położonym na półwyspie i składającym się z wąskich uliczek, małych domów i placów), takich jak: mury i bramy miejskie (miasto zostało otoczone murami w VII wieku i miało 7 bram, z których do dziś zachowało się tylko trzy – bramy świętego Benedykta, Portica i Świętego Krzyża), kościół świętej Eufemii (górujący ponad centrum starego miasta, nazwany na cześć patronki miasta i zbudowany na początku XVIII wieku), baptysterium Trójcy Świętej (siedmiokątna budowla, będąca najstarszym budynkiem w mieście), barokowy klasztor franciszkanów (zbudowany na początku XVIII wieku), zamek na wyspie świętego Andrzeja (klasztor benedyktynów z VI wieku i zamek, który obecnie jest hotelem), Dvigrad (ruiny średniowiecznego miasta, oddalone 23 km od Rovinj), kościół świętej Agaty, kościół Świętego Krzyża, kościół świętego Benedykta i wiele innych.
Najstarszym miastem wschodniego Adriatyku jest Pula. znajduje się na siedmiu wzgórzach, nad zatoką w południowo-zachodniej części półwyspu Istria, w otoczeniu małych wysp. Dzięki antycznej arenie zyskała przydomek chorwackiego Rzymu. To największe miasto w regionie, liczące ponad 58 tys. mieszkańców, może poszczycić się długą historią - pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą sprzed 3 tys. lat. O powstaniu Puli mówi mitologia grecka. Według Likofrona, poety i filozofa, zawdzięcza ona swoje istnienie mieszkańcom Kolchidy. Jazon i Argonauci po nieudanej wyprawie po złote runo, zdecydowali się nie wracać na wybrzeże Morza Czarnego, tylko osiedlić na półwyspie Istria. W ten sposób narodziła się Pula. Najważniejsze zabytki miasta:

Pula – ruiny rzymskiego amfiteatru z I wieku naszej ery

Pula – ruiny rzymskiego amfiteatru z I wieku naszej ery

Amfiteatr To szósty pod względem wielkości zachowany rzymski amfiteatr, zwany popularnie Areną (mieścił ponad 23 tys. osób). Wybudowany został w I w. n.e. za panowania cesarza Wespazjana. Dwie kondygnacje arkad i piętro z otworami tworzą ażurową ścianę (33 m wysokości) otaczającą arenę i ławki dla publiczności. W podziemiu mieściły się niegdyś po mieszczenia dla gladiatorów, połączone z areną korytarzami (ostatnie walki odbyły się w 404 r. n.e., nim zostały zakazane). Obiekt pełnił później funkcję rynku, a za panowania Wenecjan służył za miejsce pozyskiwania kamieni. Obecnie gości festiwale muzyczne i filmowe oraz służy za tło koncertującym gwiazdom.

Twierdza Wzniesiona na wzgórzu w centrum panuje nad okolicą - widoku z murów obronnych nie zasłaniają żadne budowle. Strategiczne położenie wzniesienia doceniano już w czasach prehistorycznych - plemię Histrian miało tu swoją siedzibę. W średniowieczu tereny przeszły w ręce kościoła, a w XII w. postawiono tu pierwszą fortecę. Wenecka twierdza pochodzi z XVII w. Obecnie mieści się w niej muzeum historyczne.

Brama Herkulesa Najstarszy zachowany zabytek rzymskiej architektury w Puli (połowa I w. p.n.e.). Nazwana tak od imienia antycznego opiekuna miasta. Jest to prosta, kamienna brama pomiędzy dwiema okrągłymi średniowiecznymi basztami. Nad bramą wyrzeźbione są głowa i maczuga Herkulesa.

Późnym wieczorem wróciliśmy do Hotelu zauroczeni pięknem i niezwykłymi dziejami tej części Chorwacji. Mimo upału było wspaniale, dziękujemy Pani Małgosiu !!!

Kolejna wycieczka to zwiedzanie największej Wyspy Chorwacji – Wyspy Krk. W dniu 26 sierpnia 2018 roku, tym razem o godz. 9.00 wyjechaliśmy autokarem spod Hotelu „ADRIATIC” do stolicy Wyspy Krk, miasta o takiej samej nazwie. Tym razem pogoda była fatalna, obfite opady deszczu i mocny wiatr od lądu, czyli znana żeglarzom Bora. Towarzyszyła nam Pani Jolanta Ćar (Polka, od 15 lat mieszkająca w Chorwacji) pełniąca funkcję przewodniczki. W planie również zwiedzanie miejscowości Jurandvor oraz Vrbnik.

Urokliwa starówka miasta Krk – stolicy „Złotej Wyspy” (Wyspy Krk )

Urokliwa starówka miasta Krk – stolicy „Złotej Wyspy” (Wyspy Krk )

Krk jest miastem o wyjątkowej historii i kulturze. Znajduje się na wyspie o tej samej nazwie zwanej „Złotą wyspą“. Miejscowa ludność zajmuje się rybołówstwem, transportem morskim, przemysłem stoczniowym, rolnictwem i turystyką. Krk słynie z bogatego dziedzictwa kulturowego i z faktu, że w mieście znajdują się wspaniały kompleks katedr, a oprócz nich: kościół Matki Bożej Dobrego Zdrowia, klasztor franciszkanów i kościół św. Franciszka, klasztor Klarysek, benedyktyński klasztor i kościół Matki Bożej Anielskiej, wczesnochrześcijańska bazylika Wniebowzięcia NMP, Frankopanski kasztel, plac Kamplin, klasztor i kościół Św. Wawrzyńca, Kościół podwójny Św. Kwiryna i Św. Małgorzaty, mury miasta.

Jurandvor, to wieś na wyspie Krk, w dolinie rzeki Suha Ričina. Historyczna miejscowość położona w pobliżu Baški, znana z tzw. Baszczańskiej płyty (Baščanska ploča) – zabytku piśmiennictwa chorwackiego (w historycznym alfabecie głagolickim) i historycznego znaleziska. Płyta została odnaleziona w starym kościele św. Luciji (Łucji). W kościelne dzwonnicy wisi dzwon z XIV wieku. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska rodu zamieszkującego te okolice. Centrum wsi jest skoncentrowane wokół dworu – Jurin dvor.

Kościół pod wezwaniem Św. Łucji we Wsi Jurandvor

Kościół pod wezwaniem Św. Łucji we Wsi Jurandvor

Ołtarz Kościoła Św. Łucji, po lewej kamienna płyta z tekstem w alfabecie głagolickim

Ołtarz Kościoła Św. Łucji, po lewej kamienna płyta z tekstem w alfabecie głagolickim

Vrbnik (miasteczko) jest labiryntem krętych uliczek i ciasnej zabudowy, a wybudowane zostało na 49 metrowym klifie, który w tej części wyspy Krka wynurzył się z morza. W sercu miasta, wśród wąskich uliczek, przy kościele św. Maryji, stoi renesansowa dzwonnica z XVI wieku, w której znajduje się muzeum dzieł sztuki.
Ciekawy układ starych domów, przypominający swoim ułożeniem kiść winogrona, sprawia że idealnie dopasowuje się ono do otaczających go winnic. Szlachetnych trunków z tych winnic można spróbować i to zrobiliśmy. Do Hotelu wróciliśmy w bardzo dobrych humorach.

W Winiarni „KONOBA LUCE” nasi najmłodsi też znaleźli coś dla siebie (od lewej: Aleksander Homa, Aleksandra Zięcina i Patrycja Żurek)

W Winiarni „KONOBA LUCE” nasi najmłodsi też znaleźli coś dla siebie (od lewej: Aleksander Homa, Aleksandra Zięcina i Patrycja Żurek)

Dorosłych Uczestników Obozu interesowały inne produkty i trzeba przyznać, że wybór był duży

Dorosłych Uczestników Obozu interesowały inne produkty i trzeba przyznać, że wybór był duży

Wieczorne „Kominki”

Kominki odbywały się w Sali konferencyjnej Hotelu „ADRIATIC” i była to okazja do świetnej zabawy, stąd prawie wszyscy w nich uczestniczyli.

Kominki odbywały się w Sali konferencyjnej Hotelu „ADRIATIC” i była to okazja do świetnej zabawy, stąd prawie wszyscy w nich uczestniczyli.

Kominki niezmiennie kończyły się odśpiewaniem w kręgu słów, „ bratnie słowo sobie dajem ...”

Kominki niezmiennie kończyły się odśpiewaniem w kręgu słów, „ bratnie słowo sobie dajem ...”

Bardzo dużą frekwencją cieszyły się atrakcyjne wieczorne kominki. Odbywały się one w Sali Konferencyjnej hotelu i wszystkie prowadził Druh hm Stanisław Piasecki. Każdy kominek zawierał dużo, dużo piosenek i pląsów zuchowych (szczególnie ku uciesze najmłodszych uczestników obozu), a tym z nieco większym życiowym stażem, umożliwiał powrót myślami do młodzieńczych lat.

Wspólne zdjęcie na nabrzeżu Portu Malinska

Wspólne zdjęcie na nabrzeżu Portu Malinska

We wtorek, 28 sierpnia 2018 roku zacumował przy hotelowej kei statek turystyczny s/y „Kapitan Ivan”. Tuż po śniadaniu prawie wszyscy uczestnicy obozy weszli na pokład statku i rozpoczął się całodzienny rejs po Adriatyku. Trasa rejsu: Omiśalj – Njivice – Malinsko – Omiśalj. Pan Kapitan zadbał o dobre samopoczucie uczestników wycieczki częstując wszystkich chętnych kieliszkiem rakii lub lampką wina. Humory dopisywały i co najważniejsze piękna pogoda sprawiła , że rejs był czymś wyjątkowym. Do tego możliwość zwiedzenia dwóch urokliwych portów i wystawny obiad w restauracji w Malinska dopełniły swego. Do hotelowego nabrzeża przybiliśmy późnym popołudniem. Mimo wysokiej ceny (27 euro od osoby) warto było tak wspaniale spędzić czas.

Rejs rozpoczął się od tradycyjnego „poczęstunku”

Rejs rozpoczął się od tradycyjnego „poczęstunku”

Dziób statku opanowali nasi najmłodsi, ale nie tylko , bo patrz niżej

Dziób statku opanowali nasi najmłodsi, ale nie tylko , bo patrz niżej

Druhna hm Grażyna Tekiela prezentuje się wspaniale, nie rozumiemy rozbawienia naszej Oli

Druhna hm Grażyna Tekiela prezentuje się wspaniale, nie rozumiemy rozbawienia naszej Oli

Ola przestała się już dziwić – Druhna hm Małgosia Komorowska w pełnej krasie

Ola przestała się już dziwić – Druhna hm Małgosia Komorowska w pełnej krasie

Druh Zdzisław i Druhna Ania wyglądają na bardzo zadowolonych

Druh Zdzisław i Druhna Ania wyglądają na bardzo zadowolonych

Niestety, rejs się właśnie skończył

Niestety, rejs się właśnie skończył

Czas mijał bardzo szybko i w czwartek, 30 sierpnia 2018 roku po śniadaniu, spakowaliśmy bagaże i punktualnie o godzinie 9.00 wyjechaliśmy do Krakowa. Na szczęście udało się naprawić klimatyzację i droga do Krakowa minęła w komfortowych warunkach. Przyjechaliśmy ok. północy, ku radości licznie oczekujących członków rodzin i przyjaciół. Komendant Obozu, hm. Stanisław Piasecki podziękował kierowcom (Panowie, Zbigniew Dobosz i Mirosław Wójcik z Firmy „Eurotur”z Sanoka) za bezpieczną jazdę, a wszystkim uczestnikom za udział w obozie, dyscyplinę i harcerski klimat.

Do następnego roku !!!!

Wykaz obozów zagranicznych zorganizowanych dotychczas przez Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie (łącznie wzięło w nich udział 276 osób).

Lp. Miejscowość/Kraj Termin Liczba osób Komendant/
Kwatermistrz
1.  Omiśalj (Wyspa Krk) Chorwacja  10.08.2012 -21.08.2012  30  hm Stanisław Piasecki
hm Magdalena Migacz
2.  Omiśalj (Wyspa Krk) Chorwacja  21.08.2013 - 02.09.2013  36  hm Stanisław Piasecki
hm Magdalena Migacz
3.  Baśko Polje (Makarska) Chorwacja  22.08.2014 -31.08.2014  43  hm Stanisław Piasecki
hm Magdalena Migacz
4.  Orebić-Perna (Płw. Peliesac) Chorwacja  20.08.2015 -30.08.2015 41   hm Stanisław Piasecki
hm Magdalena Migacz
5.  Budapeszt / Węgry Dramalj k/Crikvenicy /Chorwacja  04.08.2016 -14.08.2016 31   hm Stanisław Piasecki
hm Magdalena Migacz
6.  Nesebar Bułgaria  22.07.2017 -31.07.2017 46   hm Stanisław Piasecki
hm Magdalena Migacz
7.  Omiśalj (Wyspa Krk) Chorwacja  19.08.2018-30.08.2018 49   hm Stanisław Piasecki
hm Magdalena Migacz