Za nami półmetek Nieobozowej Akcji Letniej (NAL 2024) organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa  dla członków i sympatyków Stowarzyszenia.

Odbyły się już dwie sobotnie wycieczki: spacer po Dolinie Będkowskiej (13.07), który przygotował hm. Adam Kamiński i dwa tygodnie później (27.07) wycieczka do Ojcowa za którą odpowiadała hm. Zofia Barus. W pierwszej uczestniczyło 7 os., a do Ojcowa wybrało się już 12 os.

NAL 2024 dolina bedkowska 01

Spacer Doliną Będkowską

NAL 2024 dolina bedkowska 02

Dla uczestników obu wycieczek to na pewno był przyjemnie spędzony czas. To przede wszystkim obcowanie z przyrodą i historią w niedalekiej odległości od Krakowa. Ojcowski Park Narodowy to wszak Perła Małopolski. Choć jest  najmniejszym parkiem narodowym w Polsce, ale zdecydowanie bardzo ciekawym. Zachwyca architekturą, formacjami skalnymi, jaskiniami, zamkami oraz uroczą Doliną Prądnika.

NAL 2024 dolina bedkowska 03

Przez Bramę Krakowską właśnie przeszły Zofia Barus i Lucyna Bielamowicz

Każdy z uczestników wycieczki mógł skosztować tych uroków do wyboru do koloru i do smaku. Jedni zwiedzali ruiny zamku w Ojcowie (obecnie zabezpieczony w formie tzw. trwałej ruiny – został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w drugiej poł. XIV w. wchodził w skład warowni na Szlaku Orlich Gniazd, które miały chronić krainę i szlaki handlowe; obejrzeliśmy budynek bramny w kształcie wieżyczki w którym urządzono ekspozycję historyczną z makietą warowni, resztki murów obronnych, ośmioboczną kamienną wieżę oraz dziedziniec; z zamkowych murów podziwialiśmy roztaczającą się piękną panoramę doliny Prądnika), inni przechodzili przez monumentalną Bramę Krakowską (formację skalną w kształcie dwóch bastionów jest jedną z najbardziej znanych ojcowskich formacji. Niegdyś przez dolinę biegł szlak kupiecki z Krakowa na Śląsk i stąd wywodzi się nazwa Bramy. Zgodnie z legendą przesmyk przez skalną bramę powoli się zamyka. A gdy już zatrzaśnie się na dobre, wówczas świat zakończy swój los. Wrota bramy są wysokie na około 15 metrów, a lewa kolumna jest wyraźnie wyższa), a jeszcze inni uczestnicy wycieczki do Ojcowa szukali ochłody (temperatura wewnątrz jaskini wynosi ok.7/ - 8 st. C) i zwiedzali słynną Grotę Łokietka, gdzie według legendy przez sześć tygodni ukrywał się przebywający na wygnaniu monarcha.

NAL 2024 dolina bedkowska 04

Wspólne foto  przed wyjściem na szlak

Zgodnie z legendą Władysław Łokietek, uciekając przed wojakami czeskiego króla Wacława II, schronił się właśnie   w tej jaskini. A życie uratował mu pająk, który rozplótł na wejściu do groty swoją sieć, zmylając tym samym pościg. Grota jest udostępniana do zwiedzania tylko z przewodnikiem. Część jaskini  ma długość 270 m. i składa się z dwóch dużych sal: Sali Rycerskiej i Sypialni, dwóch mniejszych salek oraz łączącego je korytarza. Podczas zwiedzania można było podziwiać efektowne nacieki, m.in. w kształcie orła oraz posłuchać legend i anegdotek. Według tradycji, dotknięcie  „królewskiego łoża” w Sypialni ma moc spełniania życzeń.

NAL 2024 dolina bedkowska 05

ruiny zamku w Ojcowie (trwa jego rekonstrukcja).

NAL 2024 dolina bedkowska 06

Grota Łokietka

Kilka osób skosztowało pstrąga z ojcowskich stawów hodowlanych. Do wyboru był ten w wersji wędzonej i z grilla. Każda była pyszny. Trzeba przyznać, że na obu wycieczkach dopisała nam przepiękna pogoda.

 A przed nami cd. NAL, w sierpniu zapraszamy na krakowskie spacery, w tym: dziedzińce wawelskie i ogród królowej Bony (10.08) i na krakowski Kazimierz  (24.08). Szczegóły wkrótce.

Tekst: hm  Zofia Barus
Zdjęcia: Andrzej Zięcina, hm  Anna  Żurawel-Drwota