Listopadowy Marsz Niepodległości dla uczczenia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest wydarzeniem cyklicznym, które zajmuje stałe w kalendarzu imprez naszego Stowarzyszenia. O tym, że marsz odbędzie się w tradycyjnym terminie - 11 listopada, informowaliśmy od mniej więcej dwóch tygodni.

Wbrew wcześniejszym obawom pogoda nam dopisała (dzień przed padał deszcz). Nie było gorąco i cały czas świeciło słońce. Frekwencja dopisała, licznie przybyli nie tylko stali bywalcy naszego niepodległościowego wydarzenia.

FOTO 01

Zbiórka uczestników 19. edycji Marszu Niepodległości SPH w Krakowie

Jak zawsze było radośnie, kolorowo i wesoło. Punktualnie o godzinie 10:00, spod szlabanu zamykającego Aleję Wędrowników wyruszyliśmy w kierunku Kopca Piłsudskiego.

FOTO 02

W drodze na kopiec

FOTO 03

Wkrótce złapaliśmy właściwe tempo marszu, co pozwoliło nam cieszyć się urokami jesiennego spaceru ścieżkami w Lesie Wolskim.

FOTO 04

W dobrej kondycji dotarliśmy na szczyt, gdzie przy granitowej płycie z legionowym krzyżem odśpiewaliśmy „Marsz Pierwszej Brygady” – oddając hołd bohaterom, dzięki którym dziś żyjemy w wolnym kraju.

FOTO 05

FOTO 06

Uczestnicy 19. edycji Marszu Niepodległości SPH w Krakowie śpiewają „Marsz Pierwszej Brygady”

Mając na uwadze, że nie byliśmy jedynymi amatorami podziwiania niepowtarzalnej panoramy miasta opuściliśmy wierzchołek kopca.

W drodze powrotnej u podnóża Kopca zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników spotkania. Żegnając uczestników Marszu Niepodległości, jego pomysłodawca, hm. Władysław Dobosz zaprosił na jubileuszowe 20-te spotkanie w roku przyszłym.

FOTO 07

Liczna była grupa najmłodszych uczestników 19. edycji Marszu Niepodległości SPH w Krakowie

FOTO 08

Pamiątkowe zdjęcie uczestników 19. edycji Marszu Niepodległości SPH w Krakowie

Tradycyjnie wstąpiliśmy na małe co nieco do punktu gastronomicznego koło ZOO. Pozdrawialiśmy także uczestników 4 edycji Krakowskiego Biegu Niepodległości, którzy świętowali na trasie z deptaku przy al. 3 Maja (naprzeciwko stadionu miejskiego im. H. Reymana) do mety pod Kopcem Piłsudskiego.

FOTO 09

FOTO 10

Na trasie uczestnicy 4 edycji Krakowskiego Biegu Niepodległości

Serdecznie dziękujemy druhowi Władkowi za miło spędzony czas i przyjemne przedpołudnie na łonie natury.

19. Marsz Niepodległości SPH w Krakowie dla uczczenia 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przeszedł do historii. Postaramy się być na marszu w roku przyszłym, to taka nasza tradycja …

Tekst i foto: hm. Andrzej Gaczorek