Narodowe Święto Niepodległości można uczci na wiele sposobów. Co roku, 11 listopada ulice i domy naszego miasta zdobią biało-czerwone flagi, chorągiewkami w barwach narodowych przystrojone są kursujące autobusy i tramwaje. W miejscach związanych z niepodległością Polski składane są wieńce i kwiaty. Krakowianie uczestniczą m.in. we mszy św. w intencji ojczyzny w Katedrze Wawelskiej, uroczystym pochodzie Drogą Królewską na Plac Matejki, Krakowskiej Lekcji Śpiewania na Rynku Głównym. Także lokalne społeczności organizują swoje uroczystości.

Listopadowy Marsz Niepodległości członków i sympatyków SPH jest wydarzeniem cyklicznym, które zajmuje stałe miejsce w kalendarzu imprez naszego Stowarzyszenia. Naszym celem jest połączenie aktywności fizycznej ze świętowaniem tak ważnego dla Polski dnia, jakim jest Dzień Niepodległości. Uczestnictwo w marszu jest dobrowolne, a impreza ciesząca się coraz większą popularnością, odbywa się bez względu na pogodę.

FOTO 01

W drodze na miejsce zbiórki 

FOTO 02

Rośniemy w siłę

FOTO 03

Dla wszystkich wystarczy …

FOTO 04

„Śpiewnik Pieśni Patriotycznych” pamiątka dla naszego Gościa

FOTO 05

Zbiórka uczestników

FOTO 06

Jak zawsze było radośnie, kolorowo i wesoło

Tym razem zadania nie ułatwiały nam jesienna szaruga i niepomyślne prognozy pogody. W sobotni poranek, wbrew obawom organizatorów, frekwencja jednak dopisała. Licznie przybyli nie tylko stali bywalcy naszego niepodległościowego wydarzenia, pokaźną grupę stanowiły także dzieci. Na wszystkich czekały biało–czerwone rozety, chorągiewki i „Śpiewnik pieśni patriotycznych”.

FOTO 07

Z żywym zainteresowaniem śledziła przebieg wydarzeń p. Mandy z Shenzhen (Chiny)

Punktualnie o godzinie 10:00, na zbiórce stanęło około sześćdziesięciu uczestników, których celem było zdobycie szczytu kopca Piłsudskiego. Jak zawsze było radośnie, kolorowo i wesoło. W ubiorach przybywających dominowały barwy i symbole narodowe. Uczestniczki i uczestnicy marszu przynieśli ze sobą biało–czerwone flagi, a najmłodsi z dumą prezentowali kotyliony w barwach narodowych.

FOTO 08

W drodze na wierzchołek kopca

Meldunek gotowości do wymarszu od hm. Marka Dobosza, tytularnego oboźnego przyjął hm. Władysław Dobosz. Następnie przybyłych serdecznie powitał prezes SPH Stanisław Piasecki. W krótkich słowach przypomniał On historię marszu i wręczył okolicznościowy dyplom hm. Władysławowi Doboszowi. Okazja była szczególna, bowiem druh Władysław jest pomysłodawcą i animatorem tej imprezy, która w bieżącym roku odbyła się już po raz dwudziesty. A że harcerze nie klaszczą, toteż obecni zaśpiewali Jubilatowi tradycyjne „Bravo, bravo, bravissimo”.

FOTO 09

Okolicznościowy dyplom dla hm. Władysława Dobosza

FOTO 10

Radość na twarzach braci Doboszów … bezcenna

Sygnał do wymarszu stanowiło Hasło – komenda „Idziemy” rzucone przez Druha Władysława Dobosza. W marszu należało zachować wzmożoną ostrożność, było bowiem mokro, ślisko i błotniście. Spacer dobrze znanymi leśnymi ścieżkami w gronie rodziny i przyjaciół sprawiał przyjemność. Toczyły się swobodne rozmowy. Miło było widzieć uśmiechy na twarzach. Podzieleni na mniejsze lub większe grupy, w dobrej kondycji i humorach dotarliśmy na szczyt, gdzie o godz. 11.11 przy granitowej płycie z legionowym krzyżem odśpiewaliśmy „Marsz Pierwszej Brygady”. Pobyt na szczycie kopca nie trwał długo, gdyż unosząca się nad Krakowem od wczesnych godzin porannych mgła znacznie ograniczała widoczność.

FOTO 11

Uczestnicy Marszobiegu Niepodległości 2023

FOTO 12

A tutaj uczestnicy Marszu Niepodległości 2023

FOTO 13

Jeszcze pamiątkowe selfie do domowego archiwum

FOTO 14

FOTO 15

Śpiewamy marsz „Pierwszej Brygady”

FOTO 16

Najmłodsi uczestnicy – zdobywcy Kopca Piłsudskiego

FOTO 17

„Rodzinna” fotografia zdobywców Kopca Piłsudskiego

Wspólna fotografia na schodach prowadzących na Kopiec Piłsudskiego zakończyła XX – jubileuszowy Marsz Niepodległości SPH. Później na zdobywców kopca czekała niespodzianka przygotowana przez Zarząd SPH i hm. Pawła Grabkę – kiełbaski z grilla – przysmak, któremu ciężko się oprzeć.

FOTO 18

Za czym kolejka ta stoi?

FOTO 19

Z cebulką, czy …

FOTO 20

Apetyty dopisywały

W samo południe, tak jak w wielu miejscach w Polsce i na świecie, na leśnej polanie zaśpiewaliśmy razem „Mazurka Dąbrowskiego”.

FOTO 21

Śpiewamy „Mazurka Dąbrowskiego”

Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy i nadeszła pora na pożegnanie. Żegnający uczestników Marszu Niepodległości, jego pomysłodawca, hm. Władysław Dobosz zaprosił na 21-szy Marsz Nieodległości SPH w roku przyszłym, natomiast hm. Stanisław Piasecki na kolejne imprezy stowarzyszenia.

W drodze powrotnej do domów pozdrawialiśmy uczestników 5 edycji Krakowskiego Biegu Niepodległości, rywalizujących na trasie z deptaku przy al. 3 Maja (naprzeciwko stadionu miejskiego im. H. Reymana) do mety pod Kopcem Piłsudskiego.

FOTO 22

ks. Mateusz SDB w dobrej formie dobiegł na metę 5 Krakowskiego Biegu Niepodległości

20. Marsz Niepodległości członków i sympatyków SPH w Krakowie dla uczczenia 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przeszedł do historii. Do zobaczenia w roku przyszłym – dobre tradycje należy podtrzymywać …

Serdecznie dziękujemy:

  • hm. Stanisławowi Piaseckiemu, Prezesowi Zarządu SPH i członkom Zarządu SPH,
  • hm. Władysławowi Doboszowi, Honorowemu Komendantowi Marszu Niepodległości,
  • hm. Pawłowi Grabce, Szefowi Ośrodka Kształcenia Wypoczynku i Rekreacji OKWiR ZHP w Korzkwi
    za miło spędzony czas i przyjemne przedpołudnie na łonie natury

oraz

  • Panu Mariuszowi Cupiałowi, Prezesowi Stowarzyszenia Małopolskie Centrum Edukacji „MEC” za przekazanie śpiewnika pieśni patriotycznych i biało-czerwonych chorągiewek.

Tekst: hm. Andrzej Gaczorek
Foto: hm. Bogdan Dudkowski i inni