Tegoroczne Święto Niepodległości spora grupa członków naszego Stowarzyszenia i Kręgu Instruktorów Seniorów Hufca ZHP Kraków-Podgórze uczciła udziałem w Jubileuszowym X Marszu Niepodległości. Mimo niezbyt sprzyjającej aury (temperatura powietrza 7oC, duże zachmurzenie – na szczęście nie padało) szybko wzrastała liczebność grupy. Punktualnie o godz. 10.00 na miejscu zbiórki (jak zwykle Aleja Wędrowników w pobliżu Eremu O.O. Kamedułów na Bielanach) było obecnych 42 uczestników Marszu. Wśród nich byli: hm. Tadeusz Trzmiel – Honorowy Członek SPH z Małżonką hm. Marią Trzmiel, hm. Danuta Noszka-Leśniewska -Prezes Zarządu SPH, V-ce Prezesi Zarządu - hm. Stanisław Piasecki i hm. Wiesław Wójcik, hm. Krystyna Wywiał – Skarbnik.

Grupa prezentowała się wspaniale, każdy z uczestników był świetnie przygotowany. Zarówno jeśli chodzi o stosowny do pogody i trasy turystyczny ubiór ale przede wszystkim o symbole narodowe:  flagi państwowe, biało-czerwone chusty, kotyliony, kokardy, wstążki.

Zbiórka uczestników. Z flagą Komendant Marszu Dh hm. Władysław Dobosz. Bliżej Dh hm. Marek Dobosz

Zbiórka uczestników. Z flagą Komendant Marszu Dh hm. Władysław Dobosz. Bliżej Dh hm. Marek Dobosz

Początek Marszu był typowo harcerski. Zbiórkę w dwuszeregu, sprawdzenie ilości uczestników, jak zwykle sprawnie wykonał Druh hm. Marek Dobosz. Następnie złożył raport Komendantowi Marszu, Druhowi hm. Władysławowi Doboszowi, który serdecznie wszystkich powitał, szczególnie tych, którzy dołączyli w tym roku, podkreślił rodzinno –towarzyski charakter spotkania, przedstawił jego przebieg i zaprosił na trasę Marszu. Podczas przejścia liczebność grupy wzrosła do 43 osób. Bowiem dołączyła do nas uczestniczka, która samotnie przebyła trasę aż od Kopca im. T. Kościuszki.

Marsz Niepodległości 11.11.2013

Po około godzinnym spacerze dotarliśmy na Polanę Sowiniec. Nie zatrzymując się weszliśmy na szczyt Mogiły Mogił – Kopca Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego. Przez dłuższą chwilę podziwialiśmy piękną panoramę miasta Krakowa i jego okolic, na tyle na ile pozwalała coraz bardziej przyjazna aura. Jednak zgodnie z tradycją i tym razem najbardziej podniosłym momentem było wspólne odśpiewanie pieśni „Marsz Pierwszej Brygady”.

Melodia pieśni to melodia Marsza Kieleckiego nr 10, utworu zapisanego w śpiewniku orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej pod numerem 10. Prawdopodobnym jej autorem był kpt. Andrzej Brzuchal-Sikorski, który od 1905 r. był kapelmistrzem orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej, a potem, orkiestry I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. On to właśnie był pierwszym wykonawcą i aranżerem tego utworu Słowa Pierwszej Brygady, do melodii Marsza Kieleckiego, powstawały żywiołowo, układane na kwaterach i w okopach. Po 1925 r. zostało ustalone, że pierwsza podstawowa wersja tekstu powstała latem 1917 r. w pociągu wiozącym internowanych legionistów do Szczypiorna i w samym obozie. Ostatecznie, w końcu lat trzydziestych, w Wojskowym Instytucie Historycznym orzeczono, że autorem trzech pierwszych zwrotek jest literat, pułkownik Andrzej Hałaciński, a sześciu zwrotek - oficer legionów Tadeusz Biernacki. [źródło – Wikipedia]

Poniżej zaśpiewane przez nas słowa tej pięknej pieśni:

My Pierwsza Brygada

Legiony to żołnierska nuta,
Legiony to, ofiarny stos
Legiony to żołnierska buta,
Legiony to straceńców los.
My, Pierwsza Brygada,
Strzelecka gromada,
Na stos, rzuciliśmy
Nasz życia los,
Na stos, na stos

Mówili, żeśmy stumanieni
Nie wierząc nam, że chcieć-to móc
Leliśmy krew osamotnieni,
A z nami nasz drogi Wódz
Nie chcemy dziś od was uznania,
Ni waszych mów, ni waszych łez,
Już skończył się czas kołatania
Do waszych serc, do waszych kies
My, Pierwsza Brygada …

Umieliśmy w ogień zapału
Młodzieńczych wiar rozniecić skry,
Nieść życie swe dla ideału
I swoją krew i marzeń sny.
My, Pierwsza Brygada …

My, Pierwsza Brygada …

Tekst , jak zwykle, zapewnił Komendant Marszu - Dh hm. Władysław Dobosz.

Tekst , jak zwykle, zapewnił Komendant Marszu - Dh hm. Władysław Dobosz.

Po jej zakończeniu, grupkami, wyruszyliśmy w drogę powrotną. U podnóża Kopca zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie i wspólnie odśpiewano pieśń „Marsz Polonia”.

Marsz Niepodległości 11.11.2013

Dalej poszliśmy czerwonym szlakiem przed bramę główną krakowskiego Ogrodu Zoologicznego. Tutaj Komendant Marszu ogłosił dłuższa przerwę. Została ona wykorzystana na gorącą kawę lub herbatę i małe „co nieco”.

Przerwa kawowo – herbaciana

Przerwa kawowo – herbaciana

… ze śpiewem na ustach…

… ze śpiewem na ustach…

Ostatni etap marszu to zejście, również czerwonym szlakiem. Trasa była typowo turystyczna. Podziwiając piękne, jesienne widoki i ze śpiewem na ustach przeszliśmy przez lub obok: Polany J. Lea, Polany J. Malczewskiego Polany Pod Debiną (Bielańskiej). Do punktu wyjścia dotarliśmy ok. godz. 13.00.

Na zakończenie Komendant Marszu, Druh hm. Władysław Dobosz podziękował wszystkim za udział w X Jubileuszowym Marszu Niepodległości i zaprosił do udziału w kolejnym, który jak wszystkie dotychczasowe, odbędzie się bez względu na pogodę.

Do zobaczenia !!!