Po raz pierwszy Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie było organizatorem obozu dla swoich członków i sympatyków.  Był to Obóz Żeglarski na trasie: Giżycko – Ryn – Mikołajki – Jezioro Śniadrwy – Jezioro Sekty – Mikołajki – Giżycko. Termin: 18 – 26 lipca  2009 roku.

Kadra Obozu:
Komendant - hm Stanisław Piasecki (sternik jachtowy)
Oboźny – hm Krzysztof Poniedziałek
Kwatermistrz – mgr Teresa Chmielarz-Bryndza

Sprzęt pływający:
Cztery łodzie kabinowe:  „TANGO 730” (3 sztuki) i „TANGO 780” (1sztuka)

Sternicy:
Kapitan jachtowy , phm Jacek Małota
Sternik Jachtowy, hm Andrzej Marcińczyk
Sternik Jachtowy, Kuba Małota
Żeglarz Jachtowy, Barbara Marcińczyk

W obozie wzięło udział 25 osób w tym 9 z Gminy Mucharz.

Obóz miał charakter szkoleniowo-wypoczynkowy i była to praktyczna część kursu na stopień żeglarza jachtowego. Obóz bardzo udany, zarówno kadra jak i uczestnicy spisali się na medal.

W dniu 5 września 2009 roku uczestnicy Obozu Żeglarskiego spotkali się na Spotkaniu Poobozowym  w Świnnej Porębie (specjalne miejsce do grillowania przy Szkole Podstawowej). Program spotkania, to: prezentacja komputerowa „Mazury 2009” przygotowana przez Druha phm Jacka Małotę, wizja lokalna w Brańkówce, gdzie planowana jest budowa Ośrodka Szkoleniowego SPH, wspólne grillowanie, wspomnienia obozowe i oczywiście piosenki żeglarskie (szanty). W spotkaniu wzięło udział 17 osób – wielkie dzięki dla naszych nowych Przyjaciół z Gminy Mucharz, a w szczególności dla: Teresy Chmielarz-Bryndzy, Romana Bryndzy, Moniki i Ewy Suknarowskiej, Dawida Pająka oraz Artura Wiechcia za wspaniałe przygotowanie Spotkania. Również podziękowania dla Doroty Zięciny i Jerzego Szydłowskiego za przygotowanie i wydrukowanie okolicznościowego Śpiewnika.

Egzamin państwowy na stopień żeglarza jachtowego.

Egzamin odbył się na Zalewie Bagry w Krakowie w dniu 27 września 2009 roku. Patenty żeglarza jachtowego zdobyli n/w członkowie naszego Stowarzyszenia:
Jerzy Szydłowski          -  Kraków
Roman Bryndza            -  Mucharz
Artur Wiecheć               -  Mucharz
Dawid Pająk                  -  Mucharz
Gratulujemy i tak trzymać !!!!!

Obóz widziany oczyma Druhny Eweliny Kaczanowskiej:

„Mazury są jednym z najniesamowitszych miejsc w Polsce, zapraszają nie tylko swoim pięknem ale i atrakcjami wodnymi. Jeziora roją się od jachtów i zapalonych żeglarzy.  Dlatego trudno było by nie zrozumieć członków Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa, którzy zapaleni miłością do przygody 18.07.2009 wyruszyli na Mazury, tym samym rozpoczynając obóz żeglarski pod komendą hm Stanisłąwa Piaseckiego oraz kwatermistrzostwem p. Teresy Chmielarz – Bryndzy.
Tegoż właśnie dnia  wyruszyły z Giżycka ( Piękna Góra ) 4 jachty – tanga – „Nadrowia” sternikiem  Basia Marcińczyk, „Kasia” sternikiem  Andrzej Marcińczyk , „Fryta” sternikiem Jacek  Małota, „Wallhalla” sternikiem Kuba Małota. To właśnie ich załogi ( 25 osób) przez tydzień zmagały się z wiatrami mazurskich jezior na trasie Giżycko- Ryn – Mikołajki – Giżycko.

Chociaż uczestników obozu różniło bardzo wiele ( wiek od 7 do 59 lat , doświadczenie żeglarskie – od neofitów przez żeglarzy jachtowych po sterników morskich , miejsce zamieszkania – Kraków, Mucharz, Katowice ), połączyła nas chęć wspólnego przeżywania żeglugi i poznawania się nawzajem. Wspaniałą atmosferę obozu, jakiej doświadczyliśmy podczas tego tygodnia na mazurach tworzyło wiele elementów. Byli to po pierwsze ludzie , po drugie żegluga; codzienne zmaganie się z wiatrem lub jego brakiem, deszczem i słońcem, nauka podstaw żeglowania.  Po trzecie wieczorne spotkania przy ognisku; morskie opowieści „starych” i doświadczonych żeglarzy, śpiewogranie, wspólne pieczenie kiełbasy, czy pogadanka pokoleń o tym co szkodzi ( czyli różne spojrzenia różnych ludzi na dwie te same sprawy – alkoholizm i narkotyki we współczesnym świecie i naszym środowisku). Po czwarte magia Mazur, które zachwycają wschodami i zachodami słońca, śpiewem ptaków, głębią jezior. Na obozie nie brakło harcerskich akcentów : ognisk, pogadanek, apeli, wspólnych kręgów i harcerskiej piosenki, czyli tego co najbardziej nas jednoczyło”.