Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek.
Ignacy Mościcki

11 listopada 2021 roku, w dniu Narodowego Święta Niepodległości członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie upamiętnili sto trzecią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jak co roku, nasze spotkanie odbyło się w dobrze nam znanym i lubianym miejscu Lesie Wolskim. Uczestnicy marszu przynieśli biało–czerwone flagi, a młodsi z dumą prezentowali biało–czerwone kotyliony.

FOTO 1

Piękna jesienna pogoda zachęcała do długich spacerów wśród złotych i czerwonych liści, odpoczynku na świeżym powietrzu. Spacer znanymi sobie leśnymi ścieżkami sprawiał przyjemność. Niepisanym zwyczajem, podzieleni na mniejsze lub większe grupy, w dobrej kondycji i humorach dotarliśmy na szczyt Kopca Piłsudskiego. Ku naszemu zaskoczeniu i radości powitał nas tam dawno niewidziany Jacek Małota.

FOTO 2

Po krótkim odpoczynku zebrani wokół granitowej płyty z wyrytym na niej krzyżem legionowym zaśpiewaliśmy „Marsz Pierwszej Brygady”, czyli Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Mając na uwadze, że nie byliśmy jedynymi amatorami podziwiania niepowtarzalnej panoramy miasta opuściliśmy wierzchołek kopca.

FOTO 3

Na dole spotkały nas dwie miłe niespodzianki: rozmowa z członkiem Komitetu Opieki nad kopcem Józefa Piłsudskiego o nieznanych nam faktach związanych z historią kopca oraz spotkanie z członkami grupy rekonstrukcyjnej w mundurach, z tornistrami i wyposażonych w broń, tak jak żołnierze z 1939 roku.

FOTO 4

FOTO 5

Spotkanie zakończyła wspólna pamiątkowa fotografia oraz spacer i dalszy ciąg pogawędek z przyjaciółmi przy gorącej kawie i herbacie.

FOTO 6

W powrotnej drodze spotykaliśmy uczestników Krakowskiego Biegu Niepodległości 2021, którzy świętowali na 10-kilometrowej trasie z deptaku przy Błoniach do mety pod Kopcem Piłsudskiego. Wielu biegło w przygotowanych przez organizatorów koszulkach, nawiązujących do święta 11 listopada.

XVIII Marsz Niepodległości SPH w Krakowie przeszedł do historii. Do zobaczenia za rok…

Tekst i foto: hm. Andrzej Gaczorek