W październiku i listopadzie br. w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 17 w Krakowie odbywały się zajęcia Kursu Żeglarskiego na stopień Żeglarza Jachtowego. Organizatorem Kursu był Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie. Kurs został zrealizowany przy wsparciu finansowym Marszałka Województwa Małopolskiego. Uczestnicy Kursu w trakcie zajęć uzyskali wiadomości ogólne dotyczące żeglowania oraz poznali podstawy m.in.: budowy i obsługi jachtu żaglowego, teorii żeglowania i manewrowania, przepisów, meteorologii, locji śródlądowej, zasad ochrony wodnego środowiska naturalnego, higieny i ratownictwa. Podczas praktycznej części kursu uczestnicy wykonywali ważne prace bosmańskie, w szczególności pilnie uczyli się podstawowych węzłów żeglarskich W zajęciach wzięło udział 28 osób. W większości to harcerki i harcerze ze Szczepów: „Brzask”, „Z Dębowego Lasu”, „Budowlani” oraz „Waganci”.

Zajęcia teoretyczne odbywały się w Sali Konferencyjnej MDK „Dom Harcerza” w KrakowieZajęcia teoretyczne odbywały się w Sali Konferencyjnej MDK „Dom Harcerza” w Krakowie

Kierownikiem Wyszkolenia Żeglarskiego i Komendantem Kursu był hm Jerzy Klinik (Kapitan Jachtowy, Instruktor Polskiego Związku Żeglarskiego). Zajęcia prowadzili również: hm Maciej Struś (Kapitan Jachtowy), hm Ryszard Wójcik (Kapitan Jachtowy, Instruktor Polskiego Związku Żeglarskiego), phm Andrzej Marcińczyk (Jachtowy Sternik Morski, Instruktor Polskiego Związku Żeglarskiego) oraz Krzysztof Struś (Sternik Jachtowy, Instruktor Polskiego Związku Żeglarskiego). Część Uczestników Kursu brała również udział w szkoleniu praktycznym na Zalewie Bagry w Krakowie. Pełne przeszkolenie praktyczne można będzie uzyskać na Obozie Żeglarskim na Mazurach organizowanym przez Zarząd Stowarzyszenia w lipcu 2013r.

Po zakończeniu kursu, jego uczestnicy mieli tydzień czasu na przygotowanie się do egzaminu. Odbył się on w dniu 8 grudnia br. i składał się z dwóch części. W części teoretycznej uczestnicy rozwiązywali test zawierający 70 pytań. W części praktycznej sprawdzano ich umiejętności z zakresu prac bosmańskich (wiązanie węzłów). Egzaminowali : Druh hm Maciej Struś oraz phm Andrzej Marcińczyk - oj, było ciężko !!!

Na zakończenie wszyscy Kursanci otrzymali Dyplomy, uczestnictwa bądź zaliczenia. Obecny na Egzaminie V-ce Prezes Zarządu Stowarzyszenia hm Stanisław Piasecki podziękował Kadrze Kursu za zaangażowanie a Uczestnikom życzył po żeglarsku „stopy wody pod kilem” oraz zaprosił wszystkich do udziału w Obozie Żeglarskim „Mazury 2013”.

Jachtowy Sternik Morski Druh Andrzej Marcińczyk – zaraża żeglarstwem i uśmiechemJachtowy Sternik Morski Druh Andrzej Marcińczyk – zaraża żeglarstwem i uśmiechem


Kapitan Jachtowy, Druh hm Maciej Struś w trakcie egzaminuKapitan Jachtowy, Druh hm Maciej Struś w trakcie egzaminu

Kursy żeglarskie (na stopień żeglarza jachtowego) zorganizowane dotychczas przez Zarząd Stowarzyszenia:

Rok 2009

  • Mucharz ( 17 osób)
  • Kraków (9 osób)

Rok 2010

  • Mucharz (13 osób)
  • Kraków (13 osób)

Rok 2011

  • Kraków I ( 17 osób)
  • Kraków II (26 osób)
  • Mucharz ( 8 osób)

Rok 2012

  • Kraków (28 osób)


Łącznie zorganizowano 8 kursów żeglarskich na stopień żeglarza jachtowego i wzięło w nich udział 131 osób.