Moi zmarli bliscy żyją już tylko w moim sercu.

Pamięci tych, którzy odeszli

FOTO 01

Listopad to szczególny czas, w którym wspominamy bliskich i znajomych, którzy odeszli już od nas. Często zbyt szybko i pozostawili pustkę niemożliwą do zapełnienia.

W zgodzie z już kilkuletnią tradycją hm. Danuta Noszka-Leśniewska i hm. Jerzy Klinik zaaprosili członków i sympatyków Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie oraz Kręgu Seniorów w Hufcu Kraków-Podgórze do odwiedzenia nekropolii na których miejsce wiecznego spoczynku znaleźli harcerze, instruktorzy, przyjaciele i sojusznicy krakowskiego harcerstwa. Mając na uwadze fakt, że Ich mogiły rozsiane są na wielu nekropoliach, nie tylko krakowskich, postanowiono, że akcja będzie trwała kilka dni.

Na znanych sobie mogiłach zmarłych Koleżanek i Kolegów na znak pamięci składaliśmy chorągiewki i zapaliliśmy znicze. Wspomnieniom towarzyszyła wspólna modlitwa za zmarłych.

Członkowie SPH i Kręgu Seniorów Hufca ZHP Kraków Podgórze byli na krakowskich cmentarzach m.in. w Batowicach, Borku Fałęckim, Grębałowie, na nowym cmentarzu Podgórskim, na Rakowicach, na Salwatorze, w Piaskach Wielkich i Prokocimiu. Dodać należy, że w akcji umieszczania chorągiewek na harcerskich mogiłach na nowym cmentarzu Podgórskim tradycyjnie uczestniczyli członkowie Szczepu Swarożyca. Poza tym chorągiewki Symbol Pamięci SPH trafiły na mogiły harcerskich instruktorów w Wadowicach i Jaworznie.

Tegoroczną akcja upamiętnienia pamięci Tych, których nie ma wśród nas koordynował hm. Tadeusz Kubas.

Tekst i zdjęcie: hm. Andrzej Gaczorek