W poniedziałkowe popołudnie 9 stycznia 2017 roku w Białej Galerii Centrum NCK (Nowohuckie Centrum Kultury) spotkali się przyjaciele dh. hm. Jerzego Kujawskiego, popularnego "Szpinaka". Człowieka – orkiestry: rówieśnika Nowej Huty, pedagoga, dziennikarza, przedsiębiorcy, Kawalera Orderu Uśmiechu, znawcy kuchni i zwyczajów chłopskich z terenów Nowej Huty, członka SPH. Celem niecodziennego spotkania był Jubileusz 50-lecia pracy dh. Jurka z dziećmi i młodzieżą. Jubileusz, który wpisuje się w obchody 60 lat działalności Hufca Kraków-Nowa Huta.

Mimo niesprzyjającej zimowej pogody sala stopniowo wypełniła się nie tylko instruktorkami i instruktorami, którzy działali w środowiskach harcerskich na terenie Nowej Huty i Krakowa. W tym gronie znaleźli się reprezentujący SPH: hm. Magdalena Migacz, hm. Urszula Kryszałowicz, hm. Małgorzata Pobóg-Malinowska, hm. Jerzy Klinik i hm. Andrzej Gaczorek. Liczna była także reprezentacja osób, które od wielu lat (w różnej formie) wspierały działania dh. Jerzego lub sprawiały, że „coś” co robił, stawało się łatwiejsze.

Jubilat dh hm. Jerzy Kujawski

Jubilat dh hm. Jerzy Kujawski

Z wybiciem godziny 18-tej Jubilat w asyście Pana Zbigniewa Grzyba, dyrektora NCK, serdecznie powitał przybyłych i wspólnie zaprosili do zabawy, którą zapoczątkowały tradycyjny polonez i wiedeński walc. Następnie Goście, którzy licznie wypełnili galerię nagrodzili zasłużonymi brawami młode adeptki tańca z grupy baletowej Etiuda (nie tylko po zakończeniu występu, ale także w jego trakcie), a dh. Jerzy obdarował je symbolicznym kwiatkiem. Wyśmienita zabawa, dobry nastrój i atmosfera pełna humoru panowały także w dalszej części spotkania.

Wyśmienita zabawa …

Wyśmienita zabawa …

Wyśmienita zabawa …


Nie zabrakło piosenek na ,,harcerską nutkę” i kolęd, które przywoływały własne refleksje i wspomnienia oraz czasy młodości. Towarzyszyły one obecnym również podczas zwiedzania okolicznościowych ekspozycji: makatki kucharki, instalacja zydelków ułożonej przez Lenę Karpińską – lat 7 (ze zbiorów „Chaty u Szpinaka”) oraz Poczta Harcerska Hufca Nowa Huta (pracująca od 1974 r.)

Instalacja zydelków ułożonej przez Lenę Karpińską – lat 7 (ze zbiorów „Chaty u Szpinaka”)

Instalacja zydelków ułożonej przez Lenę Karpińską – lat 7 (ze zbiorów „Chaty u Szpinaka”)

Po części oficjalnej gospodarz spotkania "Szpinak" zaprosił szanowne gremium do degustacji przygotowanych przysmaków. Dużym wzięciem cieszyły się: wiejski chleb ze smalcem, sałatki i kiszone ogórki oraz pyszne soki owocowe.

Goście Jurka Kujawskiego „Szpinaka”

Goście Jurka Kujawskiego „Szpinaka”

Na zakończenie Bohater Wieczoru hm. Jerzy Kujawski serdecznie podziękował wszystkim Darczyńcom za okazywaną życzliwość i wsparcie oraz wszystkim Przyjaciołom za przybycie.

A później długo po zakończeniu uroczystości sala nie pustoszała – nie było końca wspomnieniom przeplatanych piosenkami i konkursami z niebanalnymi nagrodami, pamiątkowym fotografiom, zapewnieniom o szybkim spotkaniu na kolejnej imprezie z okazji obchodów 60-lecia Hufca ZHP Nowa Huta.

Od lewej: hm. Andrzej Gaczorek, hm. Jerzy Klinik, hm. Jerzy Kujawski, Pan Zbigniewa Grzyb

Od lewej: hm. Andrzej Gaczorek, hm. Jerzy Klinik, hm. Jerzy Kujawski, Pan Zbigniewa Grzyb

Ps. W imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie gratulacje i życzenia dalszych wspaniałych dokonań oraz okolicznościowy adres złożył Jubilatowi hm. Jerzy Klinik. (zdj. pow.) Także każdy z uczestników tego niezwykłego spotkania miał szansę pogratulować Jubilatowi dotychczasowych osiągnięć i dokonać okolicznościowego wpisu w specjalnej księdze.

hm. Andrzej Gaczorek