1. Akcja „PROPORZEC”

proporzec SPH

Szanowni Państwo, Druhny i Druhowie!

W styczniu przyszłego roku będziemy wspólnie świętować XV-lecie działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie. Aby godnie uczcić jubileusz Naszego Stowarzyszenia, Zarząd zaplanował m. in. :

 • wykonanie z tej okazji PROPORCA Stowarzyszenia. Projekt wykonał bezpłatnie Druh hm Andrzej Ziębliński, Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – serdecznie dziękujemy.
 • zorganizowanie Koncertu Galowego , kolejnego Spotkania „Po Latach”, okolicznościowej wystawy .
 • wydanie monografii obrazującej działalność Stowarzyszenia.

Niniejszym, Zarząd Stowarzyszenia zwraca się do wszystkich Członków i Sympatyków Stowarzyszenia z uprzejmą prośbą o: wsparcie finansowe, przeznaczone na wykonanie PROPORCA i wydanie MONOGRAFII . Wpłaty należy dokonywać na konto Stowarzyszenia: PKO S.A. I/O Kraków , ul. Wielopole 19 nr 71 1020 2892 0000 5602 0149 0937 z dopiskiem: darowizna – akcja Proporzec lub gotówką na KP – wpłaty przyjmuje Druhna hm. Krystyna Wywiał – Skarbnik ( tel. 697 780 038 ; podczas imprez SPH, zebrań Zarządu),

przekazanie, członkom Zarządu, posiadanych dokumentów ( ich kserokopii), zdjęć, lub innych pamiątek związanych z działalnością Stowarzyszenia (albo wypożyczenie ich celem skopiowania), liczymy na niezawodny i bardzo liczny udział członków Stowarzyszenia przy realizacji zadań związanych z przygotowaniem i organizacją Jubileuszu.

Do czasu powołania sztabu organizacyjnego, pełnomocnikiem Zarządu ds. jubileuszu jest V-ce Prezes Stowarzyszenia Druh hm. Stanisław Piasecki.

2. III Jesienna Wycieczka Stowarzyszenia „Pieniny 2013”

Uczestnicy III Jesiennej Wycieczki SPH, a odbyła się w dniach od 11 do 13 października br., wędrowali po uroczych trasach w Pieninach Małych. Miejsce noclegu - schronisko „Pod Durbaszką” – filia Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie. Małe Pieniny są atrakcyjnym terenem dla uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej – wyciągi w Szczawnicy i Jaworkach. Praktycznie całą ich granią prowadzi szlak niebieski, przedłużenie szlaku przecinającego Pieniny Właściwe. Trasa jest bardzo atrakcyjna krajobrazowo, w większości prowadząca terenami odkrytymi z rozległymi widokami na Tatry, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy i góry na Słowacji. W wycieczce wzięły udział 24 osoby. Pierwsza grupa (16 osób) przyjechała do Jaworek w piątek po południu i po godzinnej wędrówce dotarła do schroniska. Po zakwaterowaniu w pokojach, krótki odpoczynek, kolacja i wspólne oglądanie meczu Ukraina – Polska w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Nie pomógł nasz gorący doping, Polska przegrała 1:0 i tym samym „przepadła” w eliminacjach. Szybko zapomnieliśmy o przegranej biało-czerwonych, „Polacy nic się nie stało”, ponieważ tuż po meczu rozpoczęło się spotkanie w Pokoju Myśliwskim u Komendanta Wycieczki, Druha hm. Stanisława Piaseckiego. Najważniejsze były wspomnienia i wspólne śpiewanie piosenek harcerskich, turystycznych i szant. Prym wiodła tutaj Druhna hm. Małgorzata Komorowska. To sympatyczne i „rozśpiewane” spotkanie zakończyło się bardzo późno w nocy.

Pozostali uczestnicy dojechali w sobotę rano. Piękna słoneczna pogoda wręcz zachęcała do wyjścia na pienińskie szlaki. Grupa pod kierunkiem Druha hm. Wiesława Wójcika, wędrowała na trasie: Jaworki - Wąwóz Homole – skręcając pod Wysoką na nie oznakowaną trasę prowadzącą do schroniska ‘Pod Durbaszką”. Ze schroniska wyruszyły dwie grupy. Pierwsza pod kierunkiem Druha hm. Władysława Dobosza poszła na całodzienną wędrówkę na trasie: Durbaszka – Wysoka – Rezerwat Biała Woda – Jaworki – Durbaszka. Druga, pod kierunkiem Druha hm. Stanisława Piaseckiego zdobyła najwyższy szczytu Pienin – Wysoką (1052 m). Bezpośrednio z Jaworek do schroniska dotarła grupa Druhny hm. Danuty Noszki – Leśniewskiej. Wszyscy dotarli zmęczeni fizycznie, ale zadowoleni i zachwyceni nadzwyczajnym pięknem jesiennych Pienin.

Wieczorem, punktualnie o godz. 18.00 uczestnicy wycieczki spotkali się w Sali Kominkowej. Rozpoczęła się Wieczorna Biesiada. W menu m. in. : na gorąco – pieczone żeberka i pieczona szynka; zimna płyta, sery, smalczyk góralski i kiszone ogórki. Wszystko było doskonałe. Biesiadę rozpoczęła Druhna hm. Danuta Noszka - Leśniewska , Prezes naszego Stowarzyszenia. Humory dopisywały i podobnie jak w sobotę, uczestnicy zaprezentowali swoje niebywałe zdolności wokalne i wręcz nieskończony repertuar piosenek harcerskich i nie tylko. W nocy spadł obfity deszczyk, ale niedziela powitała nas równie piękną jak w sobotę pogodą. Po wspólnym śniadaniu nastąpił ponowny podział na zespoły. Część osób jeszcze raz wyszła na penińskie trasy, pozostali zadowolili się krótkim spacerem i zażywali kąpieli słonecznej. Po obiedzie formalne zakończenie III Jesiennej Wycieczki Stowarzyszenia i powrót do Krakowa – oczywiście po wcześniejszym zejściu ze Schroniska do Jaworek.

Reasumując był to wspaniały wyjazd, super atmosfera.

Do zobaczenia „Na Kamieńcu”- ponieważ za rok, planujemy wyjazd do Chochołowa k/Zakopanego.

Wszystkich serdecznie zapraszamy.

3. IX Marsz Niepodległości - 11.11.2012

Tegoroczne Święto Niepodległości spora grupa członków naszego Stowarzyszenia i Kręgu Instruktorów Seniorów Hufca ZHP Kraków-Podgórze uczciła udziałem w Jubileuszowym X Marszu Niepodległości. Mimo niezbyt sprzyjającej aury (temperatura powietrza 7ºC, duże zachmurzenie – na szczęście nie padało) szybko wzrastała liczebność grupy. Punktualnie o godz. 10.00 na miejscu zbiórki (jak zwykle Aleja Wędrowników w pobliżu Eremu O.O. Kamedułów na Bielanach) było obecnych 42 uczestników Marszu. Wśród nich byli: hm. Tadeusz Trzmiel – Honorowy Członek SPH z Małżonką hm. Marią Trzmiel, Prezes Zarządu SPH hm. Danuta Noszka - Leśniewska , V-ce Prezesi Zarządu - hm. Stanisław Piasecki i hm. Wiesław Wójcik oraz hm. Krystyna Wywiał – Skarbnik.

Grupa prezentowała się wspaniale, każdy z uczestników był świetnie przygotowany. Zarówno jeśli chodzi o stosowny do pogody i trasy turystyczny ubiór ale przede wszystkim o symbole narodowe : flagi państwowe, biało-czerwone chusty, kotyliony, kokardy, wstążki.

Początek Marszu był typowo harcerski. Zbiórkę w dwuszeregu, sprawdzenie ilości uczestników, jak zwykle sprawnie wykonał Druh hm. Marek Dobosz. Następnie złożył raport Komendantowi Marszu, Druhowi hm. Władysławowi Doboszowi, który serdecznie wszystkich powitał, szczególnie tych, którzy dołączyli w tym roku, podkreślił rodzinno –towarzyski charakter spotkania, przedstawił jego przebieg i zaprosił na trasę Marszu. Podczas przejścia liczebność grupy wzrosła do 43 osób. Bowiem dołączyła do nas uczestniczka, która samotnie przebyła trasę aż od Kopca im. T. Kościuszki.

Po około godzinnym spacerze dotarliśmy na Polanę Sowiniec. Nie zatrzymując się weszliśmy na szczyt Mogiły Mogił – Kopca Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego. Przez dłuższą chwilę podziwialiśmy piękną panoramę miasta Krakowa i jego okolic, na tyle na ile pozwalała coraz bardziej przyjazna aura. Jednak zgodnie z tradycją i tym razem najbardziej podniosłym momentem było wspólne odśpiewanie pieśni „Marsz Pierwszej Brygady”.

Melodia pieśni to melodia Marsza Kieleckiego nr 10, utworu zapisanego w śpiewniku orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej pod numerem 10. Prawdopodobnym jej autorem był kpt. Andrzej Brzuchal-Sikorski, który od 1905 r. był kapelmistrzem orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej, a potem, orkiestry I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. On to właśnie był pierwszym wykonawcą i aranżerem tego utworu

Słowa Pierwszej Brygady, do melodii Marsza Kieleckiego, powstawały żywiołowo, układane na kwaterach i w okopach. Po 1925 r. zostało ustalone, że pierwsza podstawowa wersja tekstu powstała latem 1917 r. w pociągu wiozącym internowanych legionistów do Szczypiorna i w samym obozie. Ostatecznie, w końcu lat trzydziestych, w Wojskowym Instytucie Historycznym orzeczono, że autorem trzech pierwszych zwrotek jest literat, pułkownik Andrzej Hałaciński, a sześciu zwrotek - oficer legionów Tadeusz Biernacki. [źródło – Wikipedia]

Poniżej zaśpiewane przez nas słowa tej pięknej pieśni:

My Pierwsza Brygada
Legiony to żołnierska nuta,
Legiony to, ofiarny stos
Legiony to żołnierska buta,
Legiony to straceńców los.

My, Pierwsza Brygada,
Strzelecka gromada,
Na stos, rzuciliśmy
Nasz życia los,
Na stos, na stos

Mówili, żeśmy stumanieni
Nie wierząc nam, że chcieć-to móc
Leliśmy krew osamotnieni,
A z nami nasz drogi Wódz
Nie chcemy dziś od was uznania,
Ni waszych mów, ni waszych łez,
Już skończył się czas kołatania
Do waszych serc, do waszych kies

My, Pierwsza Brygada …

Umieliśmy w ogień zapału
Młodzieńczych wiar rozniecić skry,
Nieść życie swe dla ideału
I swoją krew i marzeń sny.

My, Pierwsza Brygada …
My, Pierwsza Brygada …

Tekst , jak zwykle, zapewnił Komendant Marszu - Dh hm. Władysław Dobosz.

Po jej zakończeniu, grupkami, wyruszyliśmy w drogę powrotną. U podnóża Kopca zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie i wspólnie odśpiewano pieśń „Marsz Polonia”. Dalej poszliśmy czerwonym szlakiem przed bramę główną krakowskiego Ogrodu Zoologicznego. Tutaj Komendant Marszu ogłosił dłuższa przerwę. Została ona wykorzystana na gorącą kawę lub herbatę i małe „co nieco”. Ostatni etap marszu to zejście, również czerwonym szlakiem. Trasa była typowo turystyczna. Podziwiając piękne, jesienne widoki i ze śpiewem na ustach przeszliśmy przez lub obok: Polany J. Lea, Polany J. Malczewskiego Polany Pod Debiną (Bielańskiej). Do punktu wyjścia dotarliśmy ok. godz. 13.00.

Na zakończenie Komendant Marszu, Druh hm. Władysław Dobosz podziękował wszystkim za udział w X Jubileuszowym Marszu Niepodległości i zaprosił do udziału w kolejnym, który jak wszystkie dotychczasowe, odbędzie się bez względu na pogodę.

Do zobaczenia !!!

4. Andrzejki 2013

Na tradycyjnych Andrzejkach (wieczorach wróżb i hucznych zabaw, znanych też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki) co roku spotykają się miliony Polaków. Korzystając z tak miłej okazji, Zarząd Stowarzyszenia po raz trzeci zaprosił swoich członków i sympatyków na spotkanie w gronie przyjaciół oraz do udziału we wspólnej zabawie. Z upoważnienia Zarządu jej organizatorem był Druh hm. Andrzej Krzyworzeka. Uczestnicy zabawy Andrzejkowej- spotkali się w dniu 29 listopada w Restauracji Hotelu „Krakus” w Krakowie. Punktualnie o godz. 19:00, V-ce Prezes Zarządu Stowarzyszenia, Druh hm. Stanisław Piasecki powitał przybyłych Gości, życzył udanej zabawy, złożył serdeczne życzenia imieninowe jutrzejszym Solenizantom i zaprosił wszystkich do pierwszego wspólnego tańca. Rozpoczęła sie III Zabawa Andrzejkowa Stowarzyszenia. Warto w tym miejscu przypomnieć, że organizator zabawy, Druh hm. Andrzej Krzyworzeka w latach 2000 – 2004 pełnił funkcje Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie oraz, że Krakowskie Przedsiębiorstwo Hotelarsko – Turystyczne, któremu Prezesuje jest Członkiem Wspierającym naszego Stowarzyszenia. Świetna muzyka, tańce, konkursy i zabawy andrzejkowe stworzyły bardzo miłą atmosferę. A gdy muzyka „odpoczywała”, stwarzała wspaniałą i wykorzystaną okazję do wspólnego śpiewania piosenek. Ponadto był to najlepszy czas do korzystania z serwowanych w ofercie (za jedyne 45,- zł od osoby): gorącego posiłku, zimnej płyty, gorących i zimnych napojów.

Pozostały bardzo mile wspomnienia. Na szczególne podkreślenie zasługują: wspaniałe kreacje Pań, piękny wystrój sal, porywająca do tańca muzyka oraz serwowane jak zwykle bardzo dobre i smaczne posiłki. Zabawa była wspaniała i trwała bardzo, bardzo długo - choć zdaniem jej uczestników jak zwykle była zbyt krótka. Wzięło w niej udział 36 osób, które zgodnie orzekły że była ona naprawdę „przednia” i dobrze, że na następne Andrzejki trzeba czekać nie dłużej niż rok. A po wyjściu „ na pole” z zadowoleniem stwierdzili ze nie sprawdziło się jedno z Andrzejkowych przysłów Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.

Więc - Do Zobaczyska!

5. IX edycja Konkursu „Kryształy Soli”

Nagroda „Kryształy Soli” została ustanowiona w 2005 roku w celu promowania najlepszych organizacji pozarządowych działających w Małopolsce. Statuetka „Kryształy Soli” jest wyrazem uznania władz samorządu województwa dla wszystkich, którzy poświęcają swój czas na rzecz innych i podziękowaniem za prace, trud i zaangażowanie organizacji pozarządowych w rozwój naszego regionu. Warto zaznaczyć, że na terenie Małopolski działa ponad 11 tysięcy organizacji pozarządowych. Nasze Stowarzyszenie do udziału w IX edycji Konkursu „Kryształy Soli” zgłosił Wójt Gminy Mucharz, Pan mgr Wacław Wądolny. Z Gminą Mucharz współpracujemy od roku 2006 i wspólnie organizowaliśmy wiele projektów na rzecz mieszkańców, m. Inn. Kursy żeglarskie, kursy komputerowe, obozy. Z dużą satysfakcją przyjęliśmy wiadomość Jury o zakwalifikowaniu naszego Stowarzyszenia do półfinału Konkursu.

Wręczenie statuetek IX edycji Konkursu „Kryształy Soli” odbyło się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie w dniu 12 grudnia 2013 roku w trakcie XVI Małopolskiego Forum Organizacji Pozarządowych z udziałem ponad 300 przedstawicieli tych organizacji. W uroczystości wzięli udział m.in. Pan Władysław Kosiniak – Kamysz (Minister Pracy i Polityki Społecznej), Pan Marek Sowa (Marszałek Województwa), Pan Wojciech Kozak (Wicemarszałek Województwa) oraz Pan Kazimierz Barczyk (Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego). Warto przytoczyć fragment wypowiedzi, z którą do zebranych zwrócił się obecny na gali Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej: Chylę czoła przed organizacjami pozarządowymi. Chcę powiedzieć to z pełną odpowiedzialnością: nasz kraj nie dałby sobie bez Was rady. Organizacje pozarządowe są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa.

W Forum wzięli udział przedstawiciele Zarządu SPH w osobach: hm. Danuta Noszka – Leśniewska (Prezes), hm. Stanisław Piasecki (V-ce Prezes), hm. Wiesław Wójcik (V-ce Prezes), hm. Magdalena Migacz ( Sekretarz), hm. Jerzy Klinik.

Aż trzy nagrody: Grand Prix, nagroda w Plebiscycie Internautów oraz w kategorii polityka społeczna, zdrowie oraz działalność na rzecz osób niepełnosprawnych otrzymała Fundacja im. Brata Alberta. Fundacja z siedzibą w Radwanowicach jest uznawana za ogólnopolską, dysponuje 29 placówkami, zatrudnia ponad 400 pracowników i ma setki wolontariuszy, a pod opieką ponad tysiąc podopiecznych). Wyróżnienia odebrał przedstawiciel Fundacji – ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski. Gratulujemy !!!!

Oczywiście trudno konkurować małym organizacją pozarządowym (tak jak nasza) z takim „Goliatem”. Jednak mamy wiele satysfakcji. Przede wszystkim dla tego że działalność naszego Stowarzyszenia została wysoko oceniona oraz biorąc pod uwagę udział w Konkursie i bardzo dobry wynik w Plebiscycie Internautów (nowa konkurencja) w którym zajęliśmy czwarte miejsce uzyskując ponad 1800 głosów. Była to również wspaniała okazja to promocji działalności naszego Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie.

6. Świąteczne Spotkanie Zarządu

Tradycyjnie, jak co roku tuż po Świętach Bożego Narodzenia, a jeszcze przed Nowym Rokiem, Zarząd Stowarzyszenia, w poszerzonym składzie, spotkał się u Druha Andrzeja Krzyworzeki w Hotelu „KRAKUS”. Spotkanie odbyło się w dniu 27 grudnia (piątek) 2013 roku i rozpoczęło się o godz.17:15.

Wszystkich serdecznie powitał Druh V-ce Prezes, hm. Stanisław Piasecki i wyraził swoje zadowolenie z faktu, że w tak uroczystym spotkaniu Zarządu, biorą udział Dh i Dh: hm. Władysława Maria Francuz, phm. Anna Piasecka, hm. Józef Lipiec, hm. Jarosław Balon, hm. Władysław Dobosz, hm. Marek Dobosz oraz hm. Krzysztof Poniedziałek - reprezentujący najbardziej zasłużonych i najbardziej aktywnych, członków Stowarzyszenia w mijającym roku. Ze statutowego składu Zarządu obecni na spotkaniu byli: hm. Stanisław Piasecki, hm. Wiesław Wójcik, hm. Magdalena Migacz, hm. Krystyna Wywiał oraz hm. Jerzy Klinik. Z powodów zdrowotnych w spotkaniu nie mogli wziąć udziału: Druhna Prezes hm. Danuta Noszka - Leśniewska oraz Druh hm. Tadeusz Prokopiuk.

Kontynuując swoje wystąpienie Druh hm. Stanisław Piasecki, podsumował działalność Stowarzyszenia w mijającym 2013 roku. Następnie wymienił i krótko omówił, czekające nas w I kwartale 2014 roku najważniejsze imprezy, zapraszając zgromadzonych do udziału w nich. I tak:

 • IX Spotkanie „Po Latach” (11.01.2014 , druga sobota stycznia, godz. 11.00; Hotel „Krakus”)
 • Benefis Druhny hm. Władysławy Marii Francuz (organizowany wspólnie z Kręgiem Seniorów Hufca Podgórze w dniu 21.02.2014, godz. 17.30 ; Dom Kultury „Podgórze” ; Kraków, ul. Sokolska 13)
 • Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia (29.03.2014, godz. 11.00 ; Sala Obrad Urzędu Miasta Krakowa).

Tradycyjnie świąteczny poczęstunek zapewnił Druh hm. Andrzej Krzyworzeka - bardzo dziękujemy!! Choć żal, że tym razem, Druh Andrzej nie mógł być z nami.

Śpiewanie kolęd poprowadził Druh hm Jarosław Balon. Tym razem z nową (niebieską), zakupioną podczas wyprawy do Meksyku gitarą. Jeszcze przed spotkaniem Druh Jarek zaprezentował swoją najnowszą książkę „Śpiewając Kolendy”. Jak w niej napisał: „ Ta książeczka nie jest śpiewnikiem kolęd. Choć jako taki śpiewnik pewnie może służyć, gdyż zawiera teksty … . Zatem co zawiera ta książka? To po prostu mały zbiór esejów, wyrażających moje przemyślenia czy też refleksje…” Oczywiście jak można się domyślić odśpiewaliśmy wspólnie kilka kolęd: „Anioł pasterzom mówił”, „Bóg się rodzi”, „Cicha noc”, „Do szopy”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Jezus malusieńki” oraz „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i atmosfera stała się prawdziwie świąteczno-rodzinna.

Kolejną bardzo milą niespodzianką zaskoczył obecnych Druh hm. Józef Lipiec. Trzy książki , których jest autorem , w dowód uznania, przekazał Dh, Dh: Stanisławowi Piaseckiemu, hm. Jerzemu Klinikowi i hm. Władysławie Marii Francuz.

Na zakończenie spotkanie hm. Stanisław Piasecki – złożył wszystkim serdeczne życzenia po których nastąpiły indywidualne, też szczere, prawie rodzinne i ciepłe.

Szczęśliwego Nowego Roku!

7. IX Spotkanie „Po Latach”

W dniu 11 stycznia 2014 roku o godz. 11.00 w Hotelu „Krakus-Junior” w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie członków Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie i byłych Instruktorów ZHP ; pierwsze z cyklu „Ludzie i zdarzenia – Chorągiew Krakowska”. W roku bieżącym poświecona została Chorągwi Krakowskiej w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Gospodarzem już po raz dziewiąty, był Druh hm. Andrzej Krzyworzeka, Prezes Zarządu Krakowskiego Przedsiębiorstwa Hotelarsko-Turystycznego w Krakowie.

Otwierając Spotkanie Prezes Zarządu Stowarzyszenia - Druhna hm. Danuta Noszka – Leśniewska, powitała licznie przybyłych gości i członków SPH, w sumie 102 osoby, w tym z Warszawy, Tarnowa i Nowego Sącza.

Szczególnie serdecznie zwróciła się do przybyłych po raz pierwszy:

 • Dra Adama Cichosza-b. dyr. Departamentu Min. Oświaty, hm. Andrzeja Ciechanowskiego z Kom. Historycznej i KH Śródmieście, hm. Wincentego Cieślewicza z Kom. Historycznej ,hm Franciszka Gałuszki z b. Szczepu „Proton” w Nowej Hucie a obecnie Kanclerza PWST w Krakowie, pana Mariusza Kisiela z Kancelarii Prezydenta Krakowa, hm. Ryszarda Kruka-b. kier. wydz. KCh i GK ZHP, hm. Urszuli Mroczek-Guli z Hufca Tarnów, obecnie V-ce Dyr. I LO „Nowodworka” w Krakowie, pani Stanisławy Urbaniak-b. zastępcy Prez. Krakowa, hm. Tadeusza Perzanowskiego b. zastępcy Naczelnika ZHP.
 • byłych Komendantów Chorągwi obecnych na Spotkaniu, Druhów: hm. Juliusza Langnera, hm. Władysława Pancerza, hm. Andrzeja Krzyworzekę , hm. Jerzego Klinika, hm. Jarosława Balona.
 • Profesorów Wyższych Uczelni Druhów: hm. Józefa Lipca , hm. Adama Jelonka ,hm. Andrzeja Zięblińskiego, hm. Janusza Szpytko.

Następnie Przewodniczący Komisji Historycznej Chorągwi Krakowskiej ZHP, Druh hm. Janusz Wojtycza wcielił się w rolę Moderatora i przedstawił działalność Chorągwi Krakowskiej w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Jak na historyka przystało zrobił to profesjonalnie. Na zakończenie pierwszej części Spotkania przybył Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski ,którego w imieniu zgromadzonych serdecznie powitała Druhna hm. Danuta Noszka-Leśniewska . Korzystając z okazji przedstawiła Panu Prezydentowi najważniejsze działania Stowarzyszenia w minionym roku oraz zwróciła się z prośbą o pomoc Urzędu Miasta Krakowa w następujących kwestiach:

 • pomoc i wsparcie przy budowie Stanicy Żeglarskiej Stowarzyszenia nad Jeziorem Mucharskim
 • sprawa Muzeum Harcerstwa w Krakowie
 • wsparcia finansowego przy realizacji zadań Statutowych SPH

Pan Prezydent w odpowiedzi podziękował za dotychczasową aktywną działalność członków Stowarzyszenia i zadeklarował wszelką niezbędną pomoc w poruszanych problemach. Korzystając z okazji Druhna Prezes wręczyła Panu Prezydentowi DYPLOM Członka Honorowego Stowarzyszenia .

Następnie Prezydent Miasta Krakowa, prof. Jacek Majchrowski, za szczególne zasługi dla Miasta Krakowa i jego mieszkańców wręczył Odznaki „HONORIS GRATIA”, które otrzymali Druhowie: hm. Janusz Francuz, hm. Tadeusz Kubas oraz hm. Jacek Kucharski. Listem Gratulacyjnym i upominkami uhonorował Druhnę phm. Barbarę Kucharska i Druha phm. Kazimierza Rywczaka. Gratulacje dla wyróżnionych !!!

Odnotować należy również wystąpienie Druha phm. Jacka Małoty, który zwrócił się do Pana Prezydenta z ciekawym pomysłem – zbudowania przystani żeglarskiej w okolicy ujścia Wilgi do Wisły.

Za znaczący wkład w rozwój harcerstwa Honorową Odznakę 100-lecia Harcerstwa Chorągwi Krakowskiej w stopniu brązowym z otrzymał Druh hm. Ryszard Kruk.

Podniosły charakter pierwszej części spotkania podkreślały harcerskie piosenki, znakomicie wkomponowane i poprowadzone przez Druha hm.Jarosława Balona, oczywiście z nieodłączną gitarą.

W czasie przerwy uczestnicy Spotkania mieli możliwość obejrzenia mini wystawki obrazującej działalność SPH w roku 2013 oraz skosztować wspaniałe dania (na gorąco i zimno) przygotowane przez hotelową kuchnię.

Na początku drugiej części Spotkania V-ce Prezes Zarządu Druh hm. Stanisław Piasecki przedstawił informacje o najbliższych działaniach Stowarzyszenia:

 • Benefis Druhny hm. Władysławy Francuz (21.02.2014; godz. 17.00 ; Dom Kultury Kraków-Podgórze)
 • Wieczór Piosenki Harcerskiej (10.03.2014; godz. 18.00 ; MDK ”Dom Harcerza” w Krakowie)
 • VI Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Stowarzyszenia (29.03.2014; godz. 11.00 ; Sala Obrad Urzędu Miasta Krakowa)

Zaprosił również do udziału w obozowej Akcji Letniej organizowanej przez Stowarzyszenie:

 • Rejs Morski po Adriatyku (25.04.2014- 04.05.2014)
 • Obóz Żeglarski „Mazury 2014” (28.06.2014-11.07.2014)
 • Obóz IZVIDAĆI w Polsce: Kraków – Korzkiew - Chochołów (06.07.2014-20.07.2014)
 • Obóz Zagraniczny „Chorwacja 2014” (19.08.2014-31.08.2014)
 • Obóz Zagraniczny „Włochy 2014” (05-14.09.2014)

W części merytorycznej Spotkania o swojej pracy opowiedzieli kolejni Komendanci Chorągwi z omawianego okresu, Druhowie: hm. Juliusz Langner , hm. Władysław Pancerz ,którzy zadeklarowali przekazanie spisanych wspomnień.

Bardzo ciekawe wystąpienia mieli: Andrzej Kurz , hm. Tadeusz Perzanowski i jak zwykle pomysł na kampanie społeczne zgłosił, z zachętą do uczestnictwa, Waldemar Domański.

Bardzo dziękujemy :

 • Druhnie Aleksandrze Grodeckiej (Dyrektor MDK „Domu Harcerza” w Krakowie) za nagłośnienia Sali i pomoc w przygotowaniu mini wystawki.
 • Druhnie Marzenie Wójcik za sfilmowanie i nagranie przebiegu Spotkania
 • Druhowi hm. Andrzejowi Krzyworzece za gościnność
 • Druhowi hm. Januszowi Wojtyczy za pełnienie funkcji Moderatora panelu historycznego

Każdy z uczestników Spotkania otrzymał materiały reklamowe Stowarzyszenia - ulotkę i wizytówkę oraz pamiątkowy Kalendarz SPH na rok 2014.

W ostatniej części spotkania rozmowy i wspomnieniom „ co nigdy nie wypalą się do końca…”

Do zobaczenia znów za rok na kolejnych Spotkaniach „ Po latach „

8. Benefis Druhny hm Marii Władysławy Francuz

Kolejny, trzeci Benefis był poświęcony bardzo lubianej i wyjątkowej Osobowości, jaką bez wątpienia jest Druhna hm. Władysława Maria Francuz. Tradycyjnie został on zorganizowany z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Odbył się w piątek 21 lutego 2014 r. Na długo przed 17:30, tj. godziną rozpoczęcia spotkania, czyniący ostatnie drobne poprawki organizatorzy powitali jak zwykle uśmiechniętą, ale i skupioną Benefisantkę.

Każdy z przychodzących gości z przejęciem składał podpis na przygotowanej dla Jubilatki karcie z życzeniami oraz odbierał przygotowane przez nią materiały z okolicznościowym śpiewnikiem. Sala wypełniła się szybko, a nawet się przepełniła. Na spotkanie przybyli: rodzina Jubilatki, bardzo liczna grupa byłych instruktorów Hufca Kraków – Podgórze, byłych harcerek z Dębnik, Komendant oraz Przewodniczący Kręgu Seniorów ZHP Komendy Chorągwi Krakowskiej, wychowankowie oraz reprezentacja Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Słowianki” z przedstawicielem kadry Centrum Młodzieży, pracownicy m.in. Politechniki Krakowskiej, w tym szczególnie liczna grupa z Centrum Pedagogiki i Psychologii, oraz innych krakowskich uczelni, przedstawiciele byłych władz oświatowych Krakowa, Kawalerowie Orderu Uśmiechu, wychowankowie ze szkół, współpracownicy, przyjaciele. Prowadzący spotkanie Druh hm. Jerzy Klinik, pomysłodawca i Szef Sztabów wszystkich benefisów, upewniwszy się, że goście zajęli miejsca, poprosił zebranych o powstanie i rozpalenie „ogniska” przez Druhny: hm. Władysławę Marię Francuz i hm. Joannę Siekaniec – Komendantkę Hufca Kraków – Podgórze.

Następnie zebrani, zgodnie z harcerskim obyczajem, zaśpiewali piosenkę Już rozpaliło się ognisko, a zaraz po niej Dobrze nam tu mija czas i Jamboree. Prowadzący przypomniał krótko genezę Dnia Myśli Braterskiej i serdecznie powitał przybyłych na spotkanie, a szczególnie serdecznie Benefisantkę z Rodziną m.in. mężem Januszem - również byłym instruktorem harcerskim, Seniora Podgórskiego Harcerstwa Dh Lesława Połomskiego, pracowników naukowych Politechniki Krakowskiej, Druha hm. Andrzeja Króla - Przewodniczącego Kręgu Seniorów ZHP Chorągwi Krakowskiej. Druh hm. Jerzy Klinik kończąc wprowadzenie złożył wszystkim obecnym serdeczne życzenia z okazji Dnia Myśli Braterskiej, a Benefisantkę poprosił o zajęcie honorowego miejsca. Druhna korzystając z okazji serdecznie powitała wszystkich obecnych stwierdzając, że po raz pierwszy uczestniczy w takiej zbiórce harcerskiej, w której bierze udział tak wiele bliskich Jej osób. Rodzina: mąż Janusz, dzieci - córka Beata i syn Jacek, wnuczki: Karolina (16 l.), Paulina (13 l.) oraz wnuki: Simon (18 l.) i Dawid (13 l.), którzy zrobili babci niespodziankę przylatując na imprezę z Rzymu oraz tak wielu byłych i aktualnych instruktorów, współpracowników, przyjaciół i znajomych. Piosenka Płonie ognisko i szumię knieje była zapowiedzią rozpoczynającego się cyklu gawęd, w trakcie których Druhnę hm. Władysławę Marię Francuz w kolejnych okresach Jej działalności przedstawiali:

Okres 1. Zastępowa, Przyboczna, Drużynowa, Komendantka Szczepu – wspominała Druhna hm. Maria Trzmiel – „Kuka”.

Z ogromnym sentymentem Dh hm. Maria Trzmiel przedstawiła lata przedszkolne i szkolne w „jednej ławie” z dzisiejszą Jubilatką - Dziunią. To wówczas rozpoczęła się ich znajomość, która przerodziła się w trwającą ciągle przyjaźń. Przypomniała, że Jubilatka w 1957 roku wstąpiła do 13 DH-ek im. J. Falkowskiej, w której pełniła funkcje zastępowej i przybocznej. Później, latach 1962 – 66 była drużynową 13 Żeńskiej Drużyny Zuchów „Polne Kwiaty”. Również te same lata znajomości i wspólnej działalności wspominali Dh. Dh. Danuta i Zbigniew Opolscy oraz Druhna hm. Irena Królikiewicz, którzy wspólnie z Benefisantką byli tajże studentami Politechniki Krakowskiej. Wspomnieniem objęli wykładowcę matematyki na PK Druha Komendanta Hufca Kraków – Podgórze dr inż. Zdzisława Trylskiego, który stał się wtedy dla Benefisantki wyjątkowym doradcą zawodowym. Pieczątka na świadectwie maturalnym Jubilatki (pokazanym w prezentacji multimedialnej) potwierdza Jej starania na Akademię Medyczną w Krakowie. Gdy tam nie mogła znaleźć miejsca Druh Hufcowy przekonał Ją do podjęcia próby zostania studentką Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej – i udało się! Teraz po latach z uśmiechem wspomina, że nie została lekarzem, a może doktorem nauk medycznych, ale za to jest doktorem nauk humanistycznych.

Następnie piosenka Obozowe tango i Okres 2. Działalność w Hufcu Kraków-Podgórze.

Ponieważ z przewidywanych dwóch gawędziarzy z przyczyn zdrowotnych nie mógł być obecny Druh hm. Jacek Kucharski – były zuch Druha Francuza (Serdeczne pozdrowienia i życzenia zdrowia, Druhu Jacku!) – na „placu boju” pozostał i oczywiście znakomicie sobie poradził Druh hm. Adam Jelonek. Przypomniał, że prowadząc drużynę, Jubilatka równocześnie w latach 1962 - 69 w Komendzie Hufca pełniła funkcje: Kwatermistrza, Namiestnika Zuchowego, W tym czasie wzięła udział w 25 obozach, koloniach, kursach Hufca Kraków - Podgórze. W roku 1967 otrzymała stopień harcmistrza. Hufcowi przewodzili wówczas dh hm. Zdzisław Trylski i dh hm. Stanisław Spólnik. Tak miło się zdarzyło, że Jubilatka została chrzestną matką córek druhów hufcowych: Basi Trylskiej i Kasi Spólnik. Wzmocniło to przyjaźń harcerską i rodzinną trwającą do dziś.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, nieco później przybył na spotkanie powitany serdecznie Druh hm. Paweł Grabka – Komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej, który wręczył Benefisantce pięknie wyrzeźbiony w drewnie Krzyż Harcerski z podziękowaniami za służbę harcerską.

Słoneczko późno dzisiaj wstało, a po tej piosence Okres 3. Działalność w Chorągwi i Hufcu Kraków - Zwierzyniec. Gawędę wygłosił Druh hm. Zbigniew Sabiński. Znany w kręgach harcerskich ówczesny Komendant Hufca „Saba” przypomniał sobie i innym, że bardzo się ucieszyli, iż druhna tej miary, w związku z podjęciem pracy w Technikum Gospodarki Wodnej i Budownictwa Drogowego, w roku 1969 została instruktorką w Hufcu Kraków – Zwierzyniec (aktualnie Krowodrza). Mianowana Komendantką Szczepu „Maraton 44”, prowadziła go do roku 1974. Szczep szybko stał się jednym z najlepszych w hufcu i chorągwi. W Komendzie Chorągwi Krakowskiej ZHP działała, jako instruktor Wydziałów: najpierw Zuchowego (1964 - 69), a następnie Szkół Ponadpodstawowych (1973 – 75).

W latach 1774 – 76 była członkiem Rady Chorągwi. W 1975 r. założyła Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki” w Pałacu/Centrum Młodzieży w Krakowie i do tej pory jest jego Kierownikiem. Zespół aż do roku 1990 był równocześnie szczepem harcerskim, którego Komendantem był Druh hm. Janusz Francuz. W latach 1975 – 90 Benefisantka pełniła również funkcję Z-cy Komendanta Chorągwianej Szkoły Instruktorów, którym był hm. Antoni Weyssenhoff, oraz Przewodniczącej Kręgu „Zielona Droga” przy Zespole/Szczepie „Małe Słowianki”.

I znów zaśpiewano, tym razem Piosenkę Instruktorską. Okres 4. Działalność „Małych Słowianek”. To robocze i krótkie hasło kryje w sobie, bagatela, założenie Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, który w przyszłym roku będzie obchodził 40 lecie obfitującej w osiągnięcia działalności i niezmienne prowadzenie go przez wspaniałą Jubilatkę. Gawędę wygłosiła Druhna pwd. Bogusława Oleszko. Między innymi na wesoło ujawniła, jakie umiejętności pływackie posiada Druhna Francuz. Zobrazujmy ten okres podając kilka danych: przez pierwsze 15 lat był to Szczep i reprezentacyjny Zespół Artystyczny ZHP Chorągwi Krakowskiej, aktualnie liczy 300 uczestników zorganizowanych w 23 grupach w wieku od lat 6 do 18, reprezentujących 143 placówki oświatowe z terenu Krakowa i okolic; posiada 640 strojów ludowych; prezentował program w 27 krajach; na scenach krajowych i zagranicznych występował 2493 razy; jego szeregi opuściło 3600 wychowanków! Obecna na benefisie, ubrana w stroje krakowskie i wyglądająca się bardzo efektownie, grupa dziewcząt z zespołu zaśpiewała kolejno: Idziemy w Jasną, piosenkę słowiańską -Macedonsko Devojce i piosenkę krakowską - Lajkonik. Do przepięknie śpiewanych piosenek spontaniczne dołączyli się uczestnicy benefisu. Na zakończenie tej części przedstawiciele Zespołu w prostych, ale bardzo serdecznych słowach podziękowali swojej Druhnie i wręczyli Jej malowaną „Małą Słowiankę” i piękne kwiaty.

Okres 5. Działalność naukowa. Jej droga edukacyjna, można by rzec - przepustka do działalności naukowej, rozpoczęła się w Szkole Podstawowej nr 43 w Dębnikach. Następnie ukończyła IX LO im. J. Joteyko w Krakowie, później Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej.

W roku 1985 na Wydziale Filozoficzno – Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych. Promotorem pracy doktorskiej był prof. dr hab. Tadeusz Aleksander (obecny na uroczystości). 14 października 2010 roku otrzymała stopień Profesora Oświaty, najwyższy, jaki może otrzymać w Polsce nauczyciel. Przez 17 lat była nauczycielem akademickim w systemie doskonalenia nauczycieli IKN w W-wie Oddział w Krakowie (IKNIBO, ODN, CDN). Jest wybitnym dydaktykiem - specjalistą w zakresie systemów zarządzania jakością w edukacji. Od 1990 r. pracuje na Politechnice Krakowskiej, kierując od 1994 roku Centrum Pedagogiki i Psychologii PK. Ma ponad 130 publikacji. W benefisie wzięło udział wielu pracowników naukowo-dydaktycznych CPiP.

W szczególny sposób - poprzez pryzmat swojej drogi zawodowej, przedstawiła dr Francuz Pani dr Klaudia Węc. Był to przykład sytuacji, w której Znakomita Druhna wspierała i pomagała niezwykle trafnie wybrać kierunek rozwoju wielu swoim podopiecznym czy współpracownikom, zyskując ich ogromną wdzięczność. Również bardzo piękne, nacechowane życzliwością i wzruszające było wystąpienie Pana dr Mariana Piekarskiego - Zastępcy Dyrektora CPiP, który wykazał jak ważną rolę spełniała i spełnia Jubilatka na Politechnice Krakowskiej, m.in. koordynując tam działalność Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Z kolei piosenka Idziemy w Życie bez trwogi która zapewne była przez lata przesłaniem, zarówno dla Jubilatki jak i wielu spośród obecnych. Dobrze zatem, że poprzedziła wystąpienie Druhny Prezes - hm. Danuty Noszki -Leśniewskiej dotyczące Okresu 6. Działalność w Stowarzyszeniu Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie. Bardzo ciepłe i serdeczne było wystąpienie Druhny Danuty. Padły wówczas słowa, które powtarzały się tego wieczoru wielokrotnie. „Zarówno ja oraz Stowarzyszenie mamy ogromne szczęście, że jesteś z nami. Od samego początku, od postania SPH w roku 2000. Bo nie mogło Ciebie zabraknąć wśród osób, które zdecydowały się wspierać harcerstwo w Chorągwi Krakowskiej

w tych trudnych dla niego latach.” Na zakończenie wystąpienia odczytała okolicznościowy adres:

„Pieśnią i gwarą serdeczną bratnią,
wiążemy serca mna wieczny czas“

Dostojna Benefisantka Druhna harcmistrz
Władysława Maria Francuz

Spotkaliśmy się w dniu dzisiejszym, aby dać godny wyraz uznania, szacunku, radości i podziwu dla wieloletniej, niezwykle aktywnej, bardzo wszechstronnej i pełnej osiągnięć Druhny działalności. Najpierw instruktorskiej - która rozpoczęła się w Hufcu Podgórze i jest kontynuowana aż po dzień dzisiejszy. Jakże wspaniałym osiągnięciem było założenie i kierowanie przez wiele lat Zespołem Pieśni i Tańca “Małe Słowianki”, rozsławiającego Kraków i Harcerstwo w Polsce i na świecie. Czy wreszcie znaczące sukcesy w pracy zawodowej w nadzorze pedagogicznym oświaty i jako Dyrektor Centrum Pedagogiki i Psychologii Politechniki Krakowskiej.

Jestem zaszczycona, że to mnie przypadł w udziale zaszczyt i wielka przyjemność przedstawienia Ciebie - dzisiejszej Benefisantki, jako znakomitego członka naszego Stowarzyszenia. Można by powiedzieć krótko – jesteśmy szczęśliwi, że Jesteś z nami i również poprzez działalność w SPH kontynuujesz służbę na rzecz harcerstwa. Z wielu Twoich zasług dla SPH wymienię nieliczne przykłady: wspaniały koncert zespołu “Male Słowianki” z okazji 100 lecia Harcerstwa i X lecia Stowarzyszenia, wykonanie prezentacji multimedialnej kilkunastu zasłużonych instruktorów czy zorganizowanie z okazji Dnia Nauczyciela wspólnego spotkania dla wspomagających przez wiele lat działalność harcerską byłych dyrektorów szkół średnich i przedstawicieli byłych Władz Oświatowych Krakowa i członków Stowarzyszenia. W ciągłej pracy na rzecz innych, wspólnie z rzeszą dorosłych Druhny wychowanków, jakby niespostrzeżenie przemknęły kolejne lata. I cóż z tego, że “przemknęły”, skoro Twoje serce, jak zawsze, bije rytmem młodości i nie brak Ci zapału ani siły do wspierania kolejnych pokoleń, podejmowania nowych wyzwań.

Pozwól, że w imieniu członków Stowarzyszenia i własnym najpierw serdecznie Ci podziękuję za te wszystkie lata niestrudzonej, znakomitej, bogatej w tak  różnorodne przedsięwzięcia działalności oraz przekażę życzenia dalszych wspaniałych dokonań, płynącej z nich radości i satysfakcji, sił i zdrowia.

Czuwaj!

Potem Druhna Danuta Noszka - Leśniewska i Druh Jerzy Klinik wręczyli Jubilatce okolicznościowy adres od SPH z podpisami uczestników benefisu - zdjęcie oraz kosz wspaniałych czerwonych róż.

Ta niezwykle skromna Osoba to m.in. Człowiek Roku 2000 w plebiscycie Gazety Krakowskiej. Oprócz jakże zasłużonego i sprawiającego Jej ogromną satysfakcję Orderu Uśmiechu była wiele razy wyróżniana i odznaczana, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem i Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”, Medalem Za zasługi dla ZHP”, Medalem KEN, Odznaką Honoris Gratia, Odznaką „Przyjaciel Dziecka”, Odznaką „Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej”, Medalem „Za zasługi dla SPH”, Złotą Odznaką 100 lecia Harcerstwa, Honorową Odznaką Politechniki Krakowskiej.

Były Kurator Oświaty w Krakowie, Pan mgr Mieczysław Noworyta, z ogromną radością i dumą wspominał swoją współpracę z Dh Francuz i Zespołem oraz przekazał podziękowania od byłych władz oświatowych Krakowa i najlepsze życzenia na przyszłość. Następnie Dh Jerzy Klinik odczytał też okolicznościowe adresy skierowane do Jubilatki od: Kręgu Instruktorów Seniorów ZHP Chorągwi Krakowskiej oraz Druha hm. Andrzeja Krzyworzeki – byłego Komendanta ZHP Chorągwi Krakowskiej. Bardzo oryginalne życzenia, zapisane na deseczce kuchennej przekazał Jej Druh hm. Jerzy Kujawski – „Szpinak”. Na zakończenie na ekranie pojawił się krótki film z wypowiedzią Pani prof. dr hab. Teresy Olearczyk (obecnej na tej wyjątkowej zbiórce), pomysłodawczynią spotkań „Salonu Edukacyjnego Krakowa” w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W 2013 r. doktor Francuz została tam przedstawiona, jako pierwsza w charakterze mistrza, rozpoczynając cykl wyjątkowych prezentacji pedagogów praktyków.

Ostatnim punktem uroczystości było wystąpienie Benefisantki poprzedzone, co jest znamienne, piosenką Jak dobrze nam zdobywać góry. Było ono krótkie, skierowane do wszystkich obecnych, a zarazem do każdego z osobna, bardzo serdeczne, skromne i refleksyjne….

Zakończenie tej nietypowej zbiórki harcerskiej zwiastowały tradycyjne piosenki: 2-ga zwrotka Płonie ognisko i szumią knieje, Pieśń pożegnalna, Złączeni węzłem. Komendant, hm. Jerzy Klinik serdecznie podziękował: za współpracę w przygotowaniu i przeprowadzenie Benefisu zespołowi organizacyjnemu

w składzie: hm. Andrzej Gaczorek, pwd. Katarzyna Hrynkiewicz, hm. Małgorzata Komorowska, phm. Michał Łesyk, phm. Andrzej Marcińczyk, hm. Magdalena Migacz, hm. Stanisław Piasecki, hm. Krzysztof Poniedziałek, hm. Joanna Siekaniec, phm. Bogusława Spólnik, hm. Łukasz Stan, Dh Anna Tomal, hm. Wiesław Wójcik, hm. Krystyna Wywiał;

za wykonanie wspanialej prezentacji komputerowej Benefisantki Pani Bożenie Włoczkowskiej we współpracy z Panią Anną Cygan i Panią Barbarą Kwiatkowską;

za dokumentacje filmową, którą wykonali Panowie Stanisław Kudelka i Tomasz Pułka oraz fotograficzną, którą wykonali Pani Agnieszka Gaczorek i Pan Krzysztof Świętek, a także Andrzej Oleszko i Stanisław Marek Biedroński;

Komendzie Hufca Kraków – Podgórze i Dyrekcji Domu Kultury Podgórze.

Przyszedł czas na wykonanie pamiątkowego zdjęcia na schodach, potem zaistniała, możliwość złożenia życzeń i gratulacji Jubilatce, która myśląc jak zwykle praktycznie, zapewniła catering. Pyszne kanapki, ciasteczka, zimne i gorące napoje czyhały na uczestników spotkania zmierzających z sali „na schody”. Prowadzący spotkanie bardzo zdecydowanie zapraszał do pamiątkowej fotografii. Udało się!

Po wykonaniu zdjęcia, kontynuowano składanie serdecznych życzeń, kwiatów i pamiątek bardzo wzruszonej Jubilatce. I oczywiście robiono zdjęcia z Jubilatką, a każdy chciał je mieć. Utrzymywała się bardzo, bardzo sympatyczna atmosfera. W miarę upływu czasu było coraz więcej osób „skuszonych” przez apetycznie zastawione stoły. Bo trzeba przyznać, że chociaż minęło już sporo czasu, dotychczas nikt tego nie zauważył. To był wspaniały, niezapomniany wieczór. Odżyły wspomnienia, ugruntowały się przyjaźnie, byliśmy po prostu razem.

Nasza Druhno! Dziękujemy Ci serdecznie.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia Benefisu oraz tym, którzy w nim uczestniczyli.

9. Wieczór Piosenki Harcerskiej

„Harcerską piosnką, wesołą i radosną,
Odpowie każdy spotkany skaut”

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie po raz kolejny zorganizował spotkanie z piosenką, harcerską . W roku bieżącym, Wieczór Piosenki Harcerskiej odbył się w dniu 10 marca 2014 roku w MDK „Dom Harcerza” w Krakowie. Przybyłych serdecznie powitał V-ce Prezes Zarządu, Druh hm. Stanisław Piasecki . Wyraził nadzieję, iż zaśpiewane piosenki przypomną nam cudowne chwile spędzone z przyjaciółmi na harcerskim szlaku , zbiórkach, wycieczkach, obozach, przy ogniskach i kominkach. O rozpalenie symbolicznej watry poprosił Druhnę hm. Magdalenę Migacz (Sekretarz Zarządu). Dalszą część spotkania poprowadził Druh hm. Jarosław Balon. Od tego momentu towarzyszyła nam harcerska (i nie tylko) piosenka. Aby uczestnicy spotkania mogli zaśpiewać wszystkie zwrotki każdej piosenki , Druh Jarek przygotował okolicznościowy śpiewniczek. A ,że jest wirtuozem gitary, ma wspaniały głos , potrafił wytworzyć niepowtarzalną atmosferę. W tej wspaniałej atmosferze uczestnicy Wieczoru … stracili poczucie czasu. To również zasługa Druhny Jolanty, która z mężem- Druhem Jarkiem stanowią wspaniały duet. Zaśpiewaliśmy około pięćdziesięciu piosenek.

Kameralne Spotkanie zakończyliśmy tradycyjnie w kręgu. Dziękujemy Druhowi Jarkowi i Jego Małżonce Jolancie za wspaniałą duchową „ucztę”. Do następnego Spotkania, za rok.

10. Nagroda im. hm Stanisława Spólnika dla najlepszego Komendanta Hufca Choragwi Krakowskiej ZHP.

Plebiscyt na najlepszego instruktora ZHP Chorągwi Krakowskiej
Tadek czyli Tradycyjna Akademia dla Extra Kadr

Celem plebiscytu było podkreślenie i docenienie codziennej pracy wykonywanej przez harcerskich wychowawców, szkoleniowców, finansistów, liderów środowisk. Najlepsi instruktorzy Małopolski nominowani byli w dwunastu kategoriach, obejmujących najważniejsze dziedziny pracy harcerskiej.

To bardzo cenna inicjatywa Komendy Chorągwi Krakowskiej ZHP. Wspaniały pomysł okazania wdzięczności kadrze, za codzienną, mozolną , pełną poświęcenia i czasem pełnioną samotnie, działalność instruktorską. Plebiscyt Honorowym Patronatem objęli: Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Pan Bogusław Kośmider. Partnerami organizatorów byli: Nowohuckie Centrum Kultury, Hotel Kazimierz oraz nasze Stowarzyszenie.

Najważniejsze informacje dotyczące przebiegu konkursu.

Etap I - zgłoszenia do Konkursu od 15.01. do 14.02.2014 r. Można było zgłaszać kandydatów w następujących kategoriach:

 
 1. POMOCNA DŁOŃ – nagroda publiczności wybierana przez użytkowników portalu Facebook .
 2. CZŁOWIEK ORKIESTRA - INICJATYWA PROGRAMOWA
 3. GORĄCZKA ZŁOTA - KWATERMISTRZ
 4. PIĘKNY UMYSŁ – KSZTAŁCENIOWIEC
 5. CZŁOWIEK ZE STALI - KOMENDANT HUFCA
 6. MATRIX - INSTRUKTOR DZIAŁAJĄCY NA POZIOMIE CHORĄGWI
 7. TYTUS, ROMEK I ATOMEK - DRUŻYNOWY ZUCHOWY
 8. CZARNE STOPY - DRUŻYNOWY HARCERSKI
 9. INDIANA JONES - DRUŻYNOWY STARSZOHARCERSKI
 10. MISSION IMPOSSIBLE - DRUŻYNOWY WĘDROWNICZY
 11. GRA ENDERA - MŁODZIEŻOWA INICJATYWA
 12. NIESKOŃCZONOŚĆ – SENIOR

Etap II – głosowanie za pośrednictwem portalu Facebook na nominowanych w kategorii POMOCNA DŁOŃ dnia 22.02.2014r.

Etap III –obrady Jury i wyłonienie zwycięzców w pozostałych kategoriach, od 22.02. do 1.03.2014r. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące konkursu, jego regulamin oraz nazwiska kandydatów nominowanych do nagród głównych, po 5 osób w każdej kategorii, są zamieszczone na stronie internetowej Komendy Chorągwi.

Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród miało miejsce podczas Gali Finałowej, która odbyła się 9.03.br. w Nowohuckim Centrum Kultury. Przybyłych gości powitał Komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej - Druh hm. Paweł Grabka Nasze Stowarzyszenie reprezentowali tam: V-ce Prezesi hm. Stanisław Piasecki i hm. Wiesław Wójcik oraz hm. Władysława Maria Francuz która była członkiem Jury. W pracach Jury uczestniczyła również hm. Danuta Noszka - Leśniewska Prezes SPH. Nietypowe, jak na harcerskie spotkanie, wieczorowe stroje uczestników gali, potęgowały atmosferę oczekiwania na ogłoszenie nazwisk nominowanych i zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Świetnym akcentem był występ zuchów pod kierownictwem phm. Moniki Glanowskiej. Po nim nastąpiła najbardziej oczekiwana część programu. Prowadzący Galę podawali nazwiska instruktorów nominowanych w poszczególnych kategoriach a Druh hm. Paweł Grabka ogłaszał nazwiska zwycięzców. Zwycięzcy otrzymywali statuetki bohatera chorągwi Tadeusza Kościuszki – stąd nazwa konkursu Tadek. Statuetki oraz nagrody, bardzo atrakcyjne, wręczali przedstawiciele sponsorów. Emocje były niesamowite! Chwilę oddechu w przeżywanych emocjach dała uczestnikom Gali przerwa, na przygotowany przez organizatorów poczęstunek.

Nasze Stowarzyszenie było fundatorem nagrody im. hm. Stanisława Spólnika w kategorii CZŁOWIEK ZE STALI - KOMENDANT HUFCA. Zwycięzcą w tej kategorii został - hm. Marcin Homel, Komendant Hufca Ziemi Wadowickiej. Statuetkę, okolicznościowy adres i nagrodę w wysokości 1500 zł, CZŁOWIEKOWI ZE STALI wręczył V-ce Prezes SPH, hm. Wiesław Wójcik. Pogratulował również nominowanym i zwycięzcom w pozostałych kategoriach oraz krótko wyjaśnił, dlaczego jest to nagroda im. Druha hm. St. Spólnika. Korzystając z tak wspaniałej okazji przekazał od Stowarzyszenia podziękowania wszystkim działającym instruktorom, życząc wytrwałości, satysfakcji i sukcesów w następnych edycjach konkursu. Należy podkreślić że wszystkim bardzo się podobał, wspaniały występ harcerskiego zespołu z Krzeszowic. W zaproszeniu między innymi było napisane:

W czasie Gali TADEK zostaną ogłoszeni zwycięzcy  12 kategorii w plebiscycie na najlepszych instruktorów Chorągwi Krakowskiej. Mamy nadzieję, że będzie to miejsce do podziękowania za służbę, trud pracy i ogrom zaangażowania włożony w codzienną pracę każdego instruktora ZHP.

I tak na pewno było!

Druhowi Komendantowi i Komendzie Chorągwi serdecznie gratulujemy zarówno znakomitego pomysłu, jak i bardzo udanej jego realizacji.

11. VI Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze Członków Stowarzyszenia

W piękny, słoneczny dzień, 29 marca br., w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbyło się VI Walne Sprawozdawczo – Wyborcze Zebranie członków SPH. O godzinie 11:00, Prezes Stowarzyszenia- Druhna hm. Danuta Noszka – Leśniewska porosiła zebranych o powstanie z miejsc i zaśpiewanie Hymnu ZHP.

Następnie bardzo ciepło powitała wszystkich obecnych. A szczególnie serdecznie: Wiceprezydenta Miasta Krakowa a zarazem Członka Honorowego SPH Pana Tadeusza Trzmiela, Przewodniczącego Rady ZHP Chorągwi Krakowskiej Druha hm. Bogdana Nowaka, Komendanta ZHP Chorągwi Krakowskiej Druha hm. Pawła Grabkę, Przewodniczącego Chorągwianej Komisji Rewizyjnej a zarazem członka RN ZHP - Druha hm. Henryka Chrobaka, członków naszego stowarzyszenia-profesorów krakowskich uczelni Druha hm. Adama Jelonka i Druha hm. Andrzeja Zięblińskiego, Kanclerza WSzZiB w Krakowie - Druha hm. Bogdana Makarego, byłych Komendantów Chorągwi i Hufców oraz członka Komendy Chorągwi Druhnę hm. Annę Nowak. Zgodnie z Jej propozycją Przewodniczącym Zebrania został, jednogłośnie, wybrany Druh hm. Andrzej Krzyworzeka. Obiecał on sprawne i rzetelne przeprowadzenie obrad. Na wstępie zgodnie z jego propozycją zebrani symboliczną minutą ciszy uczcili pamięć Druhen i Druhów z Krakowskiej Chorągwi, którzy w czasie ostatniej kadencji odeszli na „Wieczną Wartę”. Przewodniczący krótko przypomniał sylwetki zasłużonych dla ZHP: hm. Stanisława Spólnika, hm Stanisława Mandeckiego, hm. Zdzisława Łyczko, hm. Anny Szeligi - Zachorskiej, hm. Krzysztofa Bastera, hm. Ryszarda Stefańskiego, hm. Pawła Raja, hm Wojciecha Bąka, hm. Anny Zaleskiej, hm. Franciszka Dębskiego oraz 14 letniego Bartka Świdra - 14 letniego harcerza z Hufca Krzeszowice, który zginął tragicznie.

Później Przewodniczący przeczytał, skierowany do uczestników zebrania, okolicznościowy adres Druhny hm. Małgorzaty Sinicy – Naczelnika ZHP.

Następnie zostały wręczone wyróżnienia kolejnej grupie zasłużonych członków Stowarzyszenia. Odznakę Prezydenta Miasta Krakowa, Honoris Gratia, z rąk Wiceprezydenta - Pana Tadeusza Trzmiela odebrał Druh hm. Zbigniew Jaglarz, założyciel i wieloletni Komendant Szczepu „Gwieździstego” ZHP w Prokocimiu, działający na rzecz dzieci i młodzieży ponad 50 lat.

Chwilę później przekazał specjalne podziękowania Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego za „ … pełne oddania zaangażowanie w działalność społeczną na rzecz krakowskiego środowiska harcerskiego …” : Prezesowi Stowarzyszenia hm. Danucie Noszce –Leśniewskiej wraz z pięknie wydaną księgą zlimitowanej serii, a następnie wręczył listy gratulacyjne Wiceprezesom - hm. Stanisławowi Piaseckiemu i hm. Wiesławowi Wójcikowi, Sekretarzowi - hm. Magdalenie Migacz i Skarbnikowi - hm. Krystynie Wywiał, Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej -hm. Władysławowi Pancerzowi, Z-cy Przewodniczącego KR - hm. Tadeuszowi Prokopiukowi.

Z kolei Prezes SPH Druhna hm. Danuta Noszka - Leśniewska wręczyła wyróżnienia SPH które otrzymali Dh, Dh:

 • Tytuł i Sygnet Kawalera Stowarzyszenia – „ZA WYBITNE ZASŁUGI DLA ZWIĄZKU HARCERSTWA POLSKIEGO ORAZ STOWARZYSZENIA I DŁUGOLETNIĄ, AKTYWNĄ PRACĘ PRZY REALIZACJI JEGO ZADAŃ STATUTOWYCH „

hm. TADEUSZ PROKOPIUK oraz hm. ANDRZEJ KRZYWORZEKA

 • Medale „Za Zasługi dla SPH” - hm. Jarosław Balon, hm. Juliusz Langner, hm. Adam Jelonek, hm. Marek Dobosz, hm. Władysław Dobosz, hm. Magdalena Migacz, hm. Maciej Struś, hm. Alicja Szydło, hm. Krystyna Wywiał.
 • Odznaki „Zasłużony dla SPH” – hm. Andrzej Bohosiewicz, hm. Marek Dobosz, hm. Władysław Dobosz, pwd. Paweł Firlit, hm. Andrzej Gaczorek, Pan Marek Kiszka, hm. Małgorzata Komorowska, hm. Jerzy Kujawski, hm. Tadeusz Kubas, Pan Mieczysław Noworyta, hm. Anna Tarnawska

Komendant Chorągwi Krakowskiej ZHP Druh hm. Paweł Grabka serdecznie podziękował Druhnie hm. Danucie Noszce - Leśniewskiej za wieloletnią, korzystną dla krakowskiego harcerstwa, współpracę pomiędzy Komendą Chorągwi a Stowarzyszeniem i przekazał Jej okolicznościowy adres.

Następnie zatwierdzono porządek obrad i została wybrana Komisja Uchwał i Wniosków w składzie: hm. Stanisław Piasecki jako jej Przewodniczący oraz hm. Małgorzata Komorowska i hm. Wiesław Wójcik. Wiceprezes ustępującego Zarządu hm. Stanisław Piasecki, w oparciu o przygotowaną przez siebie prezentację komputerową przedstawił sprawozdanie z działalności organizacyjnej i finansowej Stowarzyszenia w roku 2013.

Przypomniał że Walne Zebrania w latach 2013 i 2012 pozytywnie skwitowały działalność Zarządu i Komisji Rewizyjnej za poprzednie lata mijającej kadencji.

Przewodniczący hm. Władysław Pancerz odczytał Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej zawierające pozytywną ocenę działalności Zarządu i Stowarzyszenia w minionej kadencji. Na zakończenie swojego wystąpienia przedstawił wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi za okres VI kadencji ( marzec 2011 – marzec 2014). W wyniku zarządzonego przez Przewodniczącego głosowania wniosek został przyjęty jednogłośnie. Również jednogłośnie została przyjęta, zgłoszona przez ustępujący Zarząd, propozycja ilościowego i osobowego składu Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Walne Zebranie zadecydowało aby w VII kadencji w skład Zarządu wchodziło w dalszym ciągu 8 a w skład Komisji Rewizyjnej 5 osób. Decyzją Walnego Zebrania, na VII kadencję w skład władz Stowarzyszenia zostali wybrani Dh. Dh.:

 1. Zarząd: Danuta Noszka – Leśniewska, Aleksandra Grodecka, Magdalena Migacz, Krystyna Wywiał, Paweł Grabka, Jerzy Klinik, Stanisław Piasecki, Wiesław Wójcik,
 2. Komisja Rewizyjna: Władysław Pancerz, Tadeusz Prokopiuk, Ryszard Korski, Ferdynand Nawratil, Andrzej Gaczorek.

Następnie Przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków przedstawił propozycję Uchwały Programowej Stowarzyszenia na lata 2014-2016. Propozycja została przyjęta jednogłośnie. Przedstawiciele Zarządu serdecznie podziękowali Druhnie hm. Danucie Noszce – Leśniewskiej za wspaniałe kierowanie pracą Stowarzyszenia przez dwie ostatnie trzyletnie kadencje. Wyrazem uznania był również okazały kosz pięknych czerwono - herbacianych róż.

Przewodniczący zebrania Druh hm. Andrzej Krzyworzeka złożył nowo wybranym członkom władz serdeczne gratulacje i życzenia dalszej owocnej pracy na rzecz Seniorów i harcerzy ZHP Chorągwi Krakowskiej. Druh hm. Tadeusz Prokopiuk przypomniał, że zgodnie ze statutem Stowarzyszenia nowo wybrane władze Stowarzyszenia powinny w ciągu 2 tygodni ukonstytuować się, najlepiej na wspólnym spotkaniu pod kierunkiem Przewodniczącego zebrania. Propozycja została zaakceptowana a (nieco później) wyznaczono termin spotkania na dzień 9 kwietnia br. o godz. 16:00 w MDK przy ul. Reymonta. Przewodniczący podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do dobrego przygotowania i sprawnego przebiegu zebrania. Spotkanie zakończono zaśpiewaną w kręgu piosenką Bratnie Słowo.

12. Władze Stowarzyszenia na lata 2014 - 2017

W dniu 9 kwietnia 2014 roku w Sali Konferencyjnej MDK „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18 w Krakowie, odbyło się zebranie konstytucyjne, wybranych przez VI Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie. Przybyłych powitał i zebranie poprowadził Druh hm Andrzej Krzyworzeka – Przewodniczący ostatniego Walnego Zebrania członków Stowarzyszenia. Pod kierunkiem Przewodniczącego, na okres VII Kadencji Stowarzyszenia, Władze ukonstytuowały się następująco:

Zarząd Stowarzyszenia

Lp. Imię i nazwisko funkcja
1. Danuta Noszka - Leśniewska Prezes
2. Stanisław Piasecki V-ce Prezes
3. Wiesław Wójcik V-ce Prezes
4. Magdalena Migacz Sekretarz
5. Krystyna Wywiał Skarbnik
6. Paweł Grabk Członek
7. Aleksandra Grodecka Członek
8. Jerzy Klinik Członek

Komisja Rewizyjna

Lp. Imię i nazwisko funkcja
1 Władysław Pancerz Przewodniczący
2 Tadeusz Prokopiuk Z-ca Przewodniczącego
3 Ferdynand Nawrati Z-ca Przewodniczącego
4 Andrzej Gaczorek Sekretarz
5 Ryszard Korski Członek

13. Obóz Żeglarski „Mazury 2014” (28.06. – 11.07.2014)

Zarząd SPH planuje organizację w roku bieżącym kolejnego Obozu Żeglarskiego na Mazurach. Obóz będzie miał charakter szkoleniowo – wypoczynkowy i mogą w nim uczestniczyć: Członkowie Stowarzyszenia, Uczestnicy poprzednich Obozów Żeglarskich oraz Uczestnicy kursów teoretycznych na stopień żeglarza jachtowego organizowanych przez Stowarzyszenia. Zarząd Stowarzyszenia zatwierdził w dniu 16.10.2013 roku założenia programowo – organizacyjne obozu. Osoby odpowiedzialne za jego przygotowanie i przeprowadzenie to: hm Stanisław Piasecki (V-ce Prezes Zarządu) , hm Krzysztof Poniedziałek (Komendant Obozu „Mazury 2014”) oraz hm Maciej Struś (Kwatermistrz Obozu).

Termin: 28.06. – 11.07.2014 (12 dni pływania)

Wyjazd z Krakowa - 28 czerwca 2014 roku (sobota) o godz. 6.00

Wyjazd z Giżycka – 10 lipca 2014 roku (czwartek) o godz. 18.00

Przyjazd do Krakowa – 11 lipca 2014 (piątek) w godzinach wczesno rannych

Trasa obozu „MAZURY 2014”

Przystań „Marina Bełbot-Yacht-Charter” nad jeziorem Tajty – Jezioro Niegocin – Rydzewo (cumowanie) – Kanały Mazurskie – Jezioro Tałty – Jezioro Ryńskie – Ryn (cumowanie) – Jezioro Ryńskie – Jezioro Tałty – Mikołajki – Jezioro Mikołajskie – Wierzba (cumowanie) – Jezioro Śniadrwy – Jezioro Bełdany (cumowanie) – Jezioro Nidzkie (cumowanie) i powrót do Przystani nad jeziorem Tajty.

Sprawy finansowe

Koszt Obozu: 1.000,- zł (słownie: jeden tysiąc zł) – koszty dojazdu/powrotu leżą po stronie Uczestników Obozu.

Wpłaty należy dokonywać tylko i wyłącznie przelewem na konto Stowarzyszenia:

PKO S.A. I/O Kraków, ul. Wielopole 19;

Nr 71 1020 2892 0000 5602 0149 0937 (z dopiskiem: Obóz Żeglarski 2014)

I wpłata – 200,- zł przy zapisie

II wpłata – 400,- zł do 31 marca 2014 roku

III wpłata – 400,- zł do 31 maja 2014 roku

Sprzęt pływający

Zarząd Stowarzyszenia wyczarterował w Firmie: „Marina BEŁBOT” Giżycko na Obóz n/w łodzie:

„TANGO CZARTER” – 2 szt. (8 osób; długość 7,60 m ; szerokość 2,95 m ; powierzchnia żagli 30 m²)

„BINGO 930” – 1 szt. (10 osób ; długość 9,30 m; szerokość 3,15 m ; powierzchnia żagli 39 m²)

Liczba uczestników: 26 osób – o umieszczeniu na liście Uczestników Obozu decyduje kolejność zgłoszeń i dokonanie stosownych wpłat na konto Stowarzyszenia.

Ramowy program Obozu

28.06.2014 (sobota) – zbiórka o godz. 5.45 (parking Carrfoura przy ulicy Zakopiańskiej 62), wyjazd o godz. 6.00 ; przyjazd go Giżycka w godzinach popołudniowych – odbiór łodzi

29.06 – 10.07.2014 – szkolenie praktyczne zgodnie z Programem Obozu

10.07.2014 (czwartek) – po południu zdanie łodzi, obiadokolacja i wieczorem wyjazd z Giżycka

11.07.2014 (piątek) – przyjazd w godzinach porannych do Krakowa

Zapisy

Zgłoszenia przyjmują i informacji udzielają:

Druh hm Stanisław Piasecki ; tel. kom. 784 035 623 ; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Druh hm Krzysztof Poniedziałek ; Tel. kom. 695 509 514 ; e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

14. Obóz Zagraniczny „Chorwacja 2014”

Zarząd SPH planuje organizację w roku przyszłym kolejnego Obozu Zagranicznego Stowarzyszenia w Chorwacji. Zarząd Stowarzyszenia zatwierdził w dniu 16.10.2013 roku założenia programowo – organizacyjne Obozu i zlecił jego przygotowanie. Osoby odpowiedzialne za organizację Obozu: hm Stanisław Piasecki (V-ce Prezes Zarządu) oraz hm Magdalena Migacz (Sekretarz Zarządu).

Termin: 22 -31 sierpnia 2014 roku

Lokalizacja: Baśka Voda (52 kilometry od Splitu, 162 km do Dubrovnika oraz 48 km od Medugorje)

Zakwaterowanie: Hotel „ALEM”

Hotel „ALEM” położony jest na terenie kampingu Baśko Polje, który jest oddalony 1,5 km od miejscowości Baśka Voda ; pokoje dwu osobowe ; wyżywienie typu HB , tzn. śniadanie i obiadokolacja. Śniadania wydawane w godz. od 7.00 do 9.00

Obiadokolacje wydawane w godz. od 18.00 do 21.00

Wycieczki:

planujemy organizację trzech całodziennych wycieczek;

 • statkiem na Wyspę Vis
 • do Splitu
 • do Medugorje

W Obozie mogą uczestniczyć Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia , Członkowie Kręgu Instruktorów Seniorów Hufca ZHP Kraków-Podgórze wraz z Rodzinami. Zapisy przyjmują i informacji udzielają: Druh hm Stanisław Piasecki; Tel. 784 035 623; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Druhna hm Magdalena Migacz; Tel. 505 207 333; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

O umieszczeniu na liście Uczestników Obozu decyduje kolejność zgłoszeń i terminowe wpłaty zgodnie z poniższym harmonogramem.

Koszt Obozu : 260 Euro/os. + 500,- zł

I rata - 300,- zł przy zapisie

II rata - 200,- Euro do 15 marca 2014 roku

III rata – 60,- Euro oraz 200,- zł do 31 maja 2014 roku

Dopłata za pokój jednoosobowy : + 30%

Zniżka za trzecie łóżko w pokoju: 30%

Wpłaty złotówkowe należy dokonywać tylko i wyłącznie przelewem na konto Stowarzyszenia:

PKO S.A. I/O Kraków , ul. Wielopole 19

Nr 71 1020 2892 0000 5602 0149 0937

Z dopiskiem: Obóz Chorwacja 2014

Wpłaty w EURO przyjmuje na KP Druhna hm Magdalena Migacz

Cena zawiera:

Przejazd autokarem LUX – klimatyzacja, cafe bar, video, WC

7 noclegów w Hotelu „ALEM” w Baśka Voda (Chorwacja)

2 noclegi w Pensjonacie „Czarny Kot” w Keresztur na Węgrzech (południowy brzeg Balatonu)

Ubezpieczenie NNW, KL

Wyżywienie: śniadania , obiadokolacja

Cena nie zawiera:

- kosztów wycieczek fakultatywnych

Ramowy program:

22.08.2014 (piątek) - wyjazd w godzinach porannych, przejazd przez Słowację, zakwaterowanie w Pensjonacie „Czarny Kot” na południowym brzegu Jeziora Balaton w miejscowości Keresztur, nocleg

23.08.2014 (sobota) – śniadanie, pokonanie trasy: Keresztur – Baśka Voda, przyjazd do Hotelu , zakwaterowanie, obiadokolacja

23.08 – 30.08.2014 - pobyt w Hotelu (7 noclegów) , możliwość uczestnictwa w wycieczkach fakultatywnych

30.08.2014 (sobota) - śniadanie, wyjazd do Kutiny, wspólna biesiada z Izvidaćiami, przejazd na trasie: Kutina - Keresztur, zakwaterowanie w Pensjonacie „Czarny Kot”, nocleg

31.08.2014 (niedziela) - śniadanie, przejazd na trasie: Keresztur – Kraków, przyjazd w godzinach wieczornych do Krakowa, zakończenie Obozu

15. Sprawy finansowe – składki członkowskie

Przypominamy nr konta bankowego, na które można wpłacać za składki członkowskie SPH (zarówno bieżące jak i zaległe).

PKO Bank Polski S.A. I O/Kraków, nr 71-1020-2892-0000-5602-0149-0937

W dalszym ciągu obowiązuje uchwała Zarządu, że składki członkowskie są dobrowolne, co do wysokości składki, ale trzeba je opłacać. Jest to obowiązek wynikający ze Statutu naszego Stowarzyszenia.

16. Z Kroniki Żałobnej

… daleko, ale wciąż blisko

– w naszych sercach.

Dnia 11 stycznia 2014 r. zmarła w wieku 79 lat Druhna hm. mgr Anna Zaleska, biolog, nauczycielka i wizytator kuratorium oraz długoletnia wicedyrektor i dyrektor Domu Dziecka nr 1 w Krakowie. Od 1960 r. była instruktorką, a następnie zastępcą hufcowego Hufca Miechów (1963-1965), potem hufcową hufca Kraków-Stare Miasto (1965-1968), sekretarzem, Komisji Kształcenia i Stopni Instruktorskich (1968-1970), kierownikiem Wydziału Starszoharcerskiego i Specjalności (1970-1971), a wreszcie zastępcą komendanta Krakowskiej Chorągwi ZHP (1971-1975). Wychowawczyni wielu harcerskich pokoleń. Została odznaczona Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”, Złotą i Srebrną Odznaką „Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej”, Złota Odznaką „Zasłużony dla Warmii i Mazur”, Złotą i Srebrną Odznaką „Za Pracę Społeczną dla miasta Krakowa”. Posiadała tytuł Honorowego Obywatela Fromborka. Należała i aktywnie działała w Stowarzyszeniu Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie.

Jej odejście to ogromna strata dla Harcerstwa. Straciliśmy Człowieka wielkiego serca i niezawodnego Przyjaciela.

21 lutego 2014 r. zmarł w wieku 87 lat hm. mgr Franciszek DĘBSKI, nauczyciel, działacz kultury, od 1935 r. zuch a później harcerz w Sowlinach k. Limanowej, w latach 1945‒1949 był przybocznym i drużynowym w Sowlinach, drużynowym zuchów w Tymbarku, namiestnikiem zuchowym Hufca Limanowa, członkiem Rady Chorągwi Harcerzy i drużynowym harcerskim w Starym Żywcu; w latach 1950‒1952 jako pracownik Komendy Wojewódzkiej ZHP w Krakowie kierował domami harcerza na terenie województwa; w 1956 r. uczestniczył w reaktywowaniu ruchu zuchowego (na podstawie jego projektu powstał znaczek zucha) i został członkiem Komendy Wojewódzkiej OHPL, a następnie komendy Krakowskiej Chorągwi Harcerstwa, od 1959 r. był zastępcą kierownika Wydziału Zuchowego komendy chorągwi; od lat sześdziesiątych do 1975 r. był sekretarzem Rady Przyjaciół Harcerstwa; a później do 1989 r. ‒ członkiem Harcerskiej Rady Resortowej przy Ministrze Kultury i Sztuki; od 1980 r. był członkiem i wiceprzewodniczącym Komisji Historycznej Krakowskiej Chorągwi ZHP; od 1981 do 1990 r. ‒ instruktorem Centralnej Szkoły Instruktorów Zuchowych w Oleśnicy; był inicjatorem i kierował Zespołem Historycznym Polski Południowej (1982‒1994) oraz Krajową Radą Zuchmistrzów (1989‒1990), w 1994 r. był współzałożycielem i wiceprezesem Stowarzyszenia Harcerzy i Harcerek Dorosłych „Bractwo Zawiszy Czarnego”; był także inicjatorem i animatorem współpracy harcerstwa z organizacjami oldskautów czeskich i słowackich. W 1989 r. był wiceprzewodniczącym Rady Seniorów ZHP. W 2002 r. zainicjował i był współorganizatorem krakowskich międzynarodowych spotkań kolekcjonerów harcerskich i skautowych. W ostatnich latach należał do Harcerskiego Kręgu Seniorów Komabatantów. Od 1995 r. redagował czasopismo dawnych instruktorów harcerskich „Sulimczyk”. Opublikował jako współautor dwa zuchowe podręczniki metodyczne oraz serię poradników i kilkadziesiąt artykułów. Został odznaczony m.in. Krzyżami Komandorskim, Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”, Odznaką „Zasłużonego Działacza Kultury” oraz „Złotym Sirinxem” organizacji oldskautów czeskich.

 

Sekretarz SPH  Prezes SPH
hm Magdalena Migacz hm Danuta Noszka-Leśniewska

 

Kraków, dnia 30.04.2014 r.