1. IX Marsz Niepodległości - 11.11.2012
Idea przejścia Laskiem Wolskim na Kopiec im. Józefa Piłsudzkiego, w dniu Święta Odzyskania przez Polskę niepodległości, pojawiła się w tradycjach rodzinnych i towarzyskich w 2004 roku. Były to wyprawy grupy instruktorów harcerskich. W pierwszych wyprawach uczestniczyli Dh Dh : Władysław Dobosz z małżonką Teresą, Marek Dobosz, hm Krystyna Wywiał, Grażyna Tekiela, Małgorzata Twardowska – Białek, Bogusława Spólnik, Rafał Balawender. Wkrótce dołączyli kolejni znajomi, ich rodziny i przyjaciele. W roku bieżącym, nazwany IX Marszem Niepodległości, został jedną z propozycji programowych dla członków Stowarzyszenia. Do jego dotychczasowych uczestników dołączyli Dh Dh: Tadeusz Trzmiel - członek Honorowy SPH z małżonką Marią oraz przedstawiciele SPH, m. in. Danuta Noszka –Leśniewska, Małgorzata Komorowska z wnuczką Zosią, Krzysztof Poniedziałek, Wiesław Wójcik .
Wyprawa przebiegała tradycyjnie i zgodnie z programem. O godz. 10:00 uczestników zebranych na parkingu przy al. Wędrowników powitał Komendant IX Marszu Niepodległości, hm Władysław Dobosz. Po sprawdzeniu stanu osobowego i krótkiej gawędzie uczestnicy marszu spacerem wyruszyli na Kopiec im. Józefa Piłsudzkiego. Niektórzy z nich nieśli biało czerwone flagi ,inni mieli przypięte symbole narodowe np. kokardy, chusty. Szczególnie uroczo prezentowały się bardzo przeżywające swój udział w marszu dzieci .Ogromną wartością wypraw jest utrzymany ich rodzinny i towarzyski charakter. Najliczniejsze wielopokoleniowe rodziny : sześcioosobowa rodzina Dh Dh Marii i Zenona Majków oraz pięcioosobowa rodzina Dh Marka Dobosza. Najwięcej spokoju i zdyscyplinowania wykazywał 1,5 miesięczny Tadeusz Majka , najmłodszy uczestnik dzielnie „maszerujący” w wózku.
Wcześniej urodzeni uczestnicy też bardzo swobodnie pokonywali trasę. Po wejściu na szczyt kopca wszyscy byli zachwyceni widokiem okolicznych lasów we wspaniałych jesiennych barwach, panoramą naszego Krakowa i zarysowanych na horyzoncie wzgórz. Wrażenia potęgowała przepiękna słoneczna, bezwietrzna pogoda.
Po chwili odpoczynku, nadeszła pora na najbardziej podniosłą część wyprawy. Uczestnicy marszu ustawieni w kręgu zaśpiewali Marsz I Brygady. Jeszcze chwila na podziwianie wspanialej panoramy i grupkami zeszliśmy do podnóża Kopca. Tam na schodach zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie całej grupy. Następnie zgodnie z programem wszyscy przeszli przed główną bramę ogrodu zoologicznego. W znajdującym się obok barku przyszedł czas na krótki odpoczynek i uzupełnienie w organizmach płynów i kalorii. A usiąść na chwilę przy tak rewelacyjnej aurze to była prawdziwa rozkosz. Zbliżał się koniec spotkania, więc biorący w nim udział przeszli na miejsce zbiorki, prawdziwie turystyczna trasa prowadząca leśnymi ścieżkami, zasypanymi dywanem liści. I znów można było podziwiać „barwy jesieni” Lasku Wolskiego np. na przepięknej polanie im J. Lea. Uczestników docierających grupkami na parking żegnał Dh Władysław Dobosz, dziękując im za udział w tegorocznym spotkaniu. Zapraszał też do udziału w jubileuszowym X Marszu w roku następnym. Z kronikarskiego obowiązku warto dodać że w tegorocznym marszu uczestniczyły 43 osoby, w tym jedna z Wrocławia, a 11 z nich należy do Stowarzyszenia. We wspaniałej atmosferze, w naszej wielopokoleniowej grupie pozostały wspomnienia wspólnego udziału w obchodach 94 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
2. Zabawa Andrzejkowa
Wieczór Andrzejkowy to wspaniała okazja , aby spotkać się w gronie przyjaciół, znajomych. To też Zarząd Stowarzyszenia po raz drugi zaprosił swoich członków i sympatyków do udziału w zabawie. Z upoważnienia Zarządu jej organizatorem był Druh Andrzej Krzyworzeka. Odbyła się ona w dniu 30 listopada 2012 roku w Restauracji Hotelu „Krakus” w Krakowie. Punktualnie o godz. 19.00, pierwszym wspólnym tańcem, rozpoczęła się II Zabawa Andrzejkowa Stowarzyszenia. Z wielką przyjemnością najlepsze życzenia z okazji imienin Solenizantowi - Druhowi Andrzejowi Krzyworzece złożył V-ce Prezes Stowarzyszenia Druh Stanisław Piasecki.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że Druh Andrzej Krzyworzeka w latach 2000 – 2004 pełnił funkcje Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie oraz, że Krakowskie Przedsiębiorstwo Hotelarsko – Turystyczne, któremu prezesuje jest Członkiem Wspierającym nasze Stowarzyszenie.
Wspaniała zabawa, konkursy i zabawy andrzejkowe, („aby uchylić rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać, jaka przyszłość ich czeka w uczuciach, zdrowiu, pracy …”) i oczywiście świetna muzyka (dyskdżokej) tworzyły miłą atmosferę. Oczywiście nie obyło się bez wspólnie śpiewanych piosenek ( w czasie przerw w muzyce). Ponadto w ofercie za jedyne 40,- zł od osoby zaserwowano: gorący posiłek, zimną płytę, gorące i zimne napoje.
Na podkreślenie zasługują: wspaniałe kreacje Pań, piękny wystrój sal oraz jak zwykle bardzo dobre i smaczne serwowane posiłki. Zabawa była wspaniała i trwała do bardzo, bardzo długo choć zdaniem jej uczestników jak zwykle była zbyt krótka. W zabawie Andrzejkowej wzięło udział 30 osób, które zgodnie orzekły że była ona naprawdę „przednia” i dobrze, że na następne Andrzejki trzeba czekać nie dłużej niż jeden rok.
3. Grant z Urzędu Marszałka Województwa Małopolskiego
W ramach Grantu z Urzędu Marszałka Zarząd SPH zorganizował n/w Kursy:
Kurs komputerowy I stopnia – Mucharz 2012
Od września do listopada br. w Pracowni Komputerowej Szkoły Podstawowej w Mucharzu odbywały się zajęcia Kursu Komputerowego I stopnia . Organizatorami Kursu byli: Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie oraz Wójt zaprzyjaźnionej Gminy Mucharz. Kurs został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Aktywny i kompetentny Senior”. Uczestnicy szkolenia w trakcie zajęć poznali m. in.: podstawy obsługi komputera, programy MS Word i Excel , podstawy Internetu i poczty elektronicznej oraz zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z Internetu. W zajęciach wzięło udział 11 Mieszkańców Gminy Mucharz, sympatyków Harcerstwa.
W dniu 19 listopada 2012 roku (poniedziałek) odbyły się ostatnie zajęcia podsumowujące kurs. Przeprowadzony podczas tych zajęć sprawdzian zaliczyli wszyscy uczestnicy. W spotkaniu zorganizowanym na zakończenie kursu wzięli udział przedstawiciele organizatorów: Wójt Gminy Mucharz mgr Wacław Wądolny, oraz V-ce Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie hm Stanisław Piasecki. Pan mgr Wacław Wądolny podziękował Zarządowi Stowarzyszenia za zorganizowanie kursu właśnie w Tej Gminie a uczestnikom za aktywny udział w szkoleniu.
Druh hm Stanisław Piasecki przypomniał, że jest to kolejny (szósty) kurs komputerowy dla mieszkańców Gminy Mucharz. Łącznie w kursach komputerowych, I i II stopnia, wzięło udział 70 osób. Pogratulował również uczestnikom „odwagi” w nabywaniu nowych, tak potrzebnych we współczesnym świecie wiadomości i umiejętności.
Następnie Pan mgr Wacław Wądolny oraz Druh hm Stanisław Piasecki wręczyli uczestnikom kursu Dyplomy ukończenia szkolenia. Zakończenie spotkania po „staropolsku”, czyli kawa, herbata i dobre ciastko oraz przyjacielskie rozmowy.
Kursy komputerowe zorganizowane dotychczas przez Stowarzyszenie w Gminie Mucharz:
Rok 2009
- Świnna Poręba ( I stopnia, 12 osób)
- Mucharz (I stopnia, 12 osób)
- Świnna Poręba (I stopnia, 14 osób)
Rok 2010
- Świnna Poręba (II stopnia, 11 osób)
Rok 2011
- Jaszczurowa (II stopnia, 10 osób)
Rok 2012
- Mucharz (I stopnia, 11 osób)
Kurs Komputerowy I stopnia – Kraków 2012
Kurs został zorganizowany przez Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie, po uzyskaniu wsparcia finansowego Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach programu „ Aktywny i kompetentny Senior”. Zajęcia odbywały się w Sali Komputerowej XV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. W kursie wzięło udział 17 osób a 14 z nich ukończyło szkolenie. (Trzy osoby zrezygnowały z przyczyn losowych lub zdrowotnych). W okresie od września do listopada br. uczestnicy kursu poznali m.in.: podstawy obsługi komputera, programy MS Word i Excel, GIMP, podstawy Internetu i poczty elektronicznej oraz zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z Internetu. Ostatnie zajęcia odbyły się 29 listopada i w tym dniu, po zakończeniu zajęć, w harcówce działającego m. in. przy XV LO Szczepu „Gwieździstego” , odbyło się spotkanie podsumowujące kurs. Spotkanie przygotował i przeprowadził Druh hm Wiesław Wójcik pełniący obowiązki Opiekuna Kursu. Serdecznie i gorąco powitał przybyłych na spotkanie miłych Gości z Zarządu SPH: Prezes Zarządu, Druhnę hm Danutę Noszkę - Leśniewską oraz I Wiceprezesa Zarządu , Druha hm Stanisława Piaseckiego. W trakcie swojego wystąpienia Druh hm Wiesław Wójcik podziękował uczestnikom i Prowadzącej zajęcia za maksymalne wykorzystanie czasu szkolenia, za stworzenie bardzo miłej koleżeńskiej atmosfery. Korzystając z okazji podziękował Przedstawicielom Zarządu SPH za pomoc finansową jaką Szczep Gwieździsty otrzymał od Stowarzyszenia na generalny remont harcówki. Zebrani w harcówce podziwiali jej bardzo ładny i estetyczny trochę „puszczański” wygląd. Druhna hm Danuta Noszka – Leśniewska wyraziła wielkie uznanie dla uczestników kursu za Ich aktywny udział w zajęciach i podnoszenie swoich umiejętności. Prowadzącej zajęcia podziękowała za duże zaangażowanie w prowadzenie zajęć i umiejętne dostosowanie sposobu ich prowadzenia do oczekiwań i możliwości uczestników. Druh hm Stanisław Piasecki przedstawił efekty jakie w ciągu ostatnich czterech lat osiągnęło Stowarzyszenie, pozyskując granty i organizując nieodpłatne dla uczestników - Seniorów kursy komputerowe. W tym czasie kursy o różnych poziomach ukończyły 254 osoby. Pan Stanisław Piasecki zwrócił również uwagę na ogromne znaczenie jakie we współczesnym świecie mają umiejętności posługiwania się komputerem i korzystania z Internetu. Następnie Druhna Prezes wręczyły 14 uczestnikom dyplomy ukończenia kursu. Ponieważ spotkanie odbywało się w harcówce, a wśród uczestników kursu było wielu byłych instruktorów harcerskich, na zakończenie części oficjalnej spotkania zaśpiewano piosenkę „Obozowe tango”. Później zostało wykonane pamiątkowe grupowe zdjęcie. Po oficjalnej części zakończenia przyszła pora na rozmowy przy poczęstunku fundowanym przez Stowarzyszenie. Uczestnicy nie tylko wspominali zakończone zajęcia ale również wyrazili zainteresowanie kontynuowaniem szkolenia na wyższym poziomie. Druhna hm Danuta Noszka – Leśniewska zapewniła, że Stowarzyszenie może zorganizować taki kurs ale ewentualną kontynuację szkolenia uzależniła od pozyskania grantu dającego możliwość jego sfinansowania.
Kurs żeglarski na stopień żeglarza jachtowego
W październiku i listopadzie br. w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18 w Krakowie odbywały się zajęcia Kursu Żeglarskiego na stopień Żeglarza Jachtowego. Organizatorem Kursu był Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie. Kurs został zrealizowany przy wsparciu finansowym Marszałka Województwa Małopolskiego. Uczestnicy Kursu w trakcie zajęć uzyskali wiadomości ogólne dotyczące żeglowania oraz poznali podstawy m.in.: budowy i obsługi jachtu żaglowego, teorii żeglowania i manewrowania, przepisów , meteorologii, locji śródlądowej, zasad ochrony wodnego środowiska naturalnego, higieny i ratownictwa. Podczas praktycznej części kursu uczestnicy wykonywali ważne prace bosmańskie, w szczególności pilnie uczyli się podstawowych węzłów żeglarskich W zajęciach wzięło udział 31 osób. W większości to harcerki i harcerze ze Szczepów: „Brzask”, „Z Dębowego Lasu”, „Budowlani” oraz „Waganci”.
Kierownikiem Wyszkolenia Żeglarskiego i Komendantem Kursu był hm Jerzy Klinik (Kapitan Jachtowy, Instruktor Polskiego Związku Żeglarskiego). Zajęcia prowadzili również: hm Maciej Struś (Kapitan Jachtowy), hm Ryszard Wójcik (Kapitan Jachtowy, Instruktor Polskiego Związku Żeglarskiego), phm Andrzej Marcińczyk (Jachtowy Sternik Morski, Instruktor Polskiego Związku Żeglarskiego) oraz Krzysztof Struś (Sternik Jachtowy, Instruktor Polskiego Związku Żeglarskiego). Część Uczestników Kursu brała również udział w szkoleniu praktycznym na Zalewie Bagry w Krakowie – odpowiedzialny Druh hm Krzysztof Poniedziałek (żeglarz jachtowy) który z ramienia Zarządu Stowarzyszenia odpowiadał za zorganizowanie i przeprowadzenie Kursu.. Pełne przeszkolenie praktyczne można będzie uzyskać na Obozie Żeglarskim na Mazurach organizowanym przez Zarząd Stowarzyszenia w lipcu 2013r. Po zakończeniu kursu, jego uczestnicy mieli tydzień czasu na przygotowanie się do egzaminu. Odbył się on w dniu 8 grudnia br. i składał się z dwóch części. W części teoretycznej uczestnicy rozwiązywali test zawierający 70 pytań. W części praktycznej sprawdzano ich umiejętności z zakresu prac bosmańskich (wiązanie węzłów). Egzaminowali : Druh hm Maciej Struś oraz phm Andrzej Marcińczyk - oj, było ciężko !!!
Na zakończenie wszyscy Kursanci otrzymali Dyplomy, uczestnictwa bądź zaliczenia. Obecny na Egzaminie V-ce Prezes Zarządu Stowarzyszenia hm Stanisław Piasecki podziękował Kadrze Kursu za zaangażowanie a Uczestnikom życzył po żeglarsku „stopy wody pod kilem” oraz zaprosił wszystkich do udziału w Obozie Żeglarskim „Mazury 2013”.
Kursy żeglarskie (na stopień żeglarza jachtowego) zorganizowane dotychczas przez Zarząd Stowarzyszenia:
Rok 2009
- Mucharz ( 17 osób)
- Kraków (9 osób)
Rok 2010
- Mucharz (13 osób)
- Kraków (13 osób)
Rok 2011
- Kraków I ( 17 osób)
- Kraków II (26 osób)
- Mucharz ( 8 osób)
Rok 2012
Łącznie zorganizowano 8 kursów żeglarskich na stopień żeglarza jachtowego i wzięło w nich udział 134 osoby.
4. Świąteczne Spotkanie Zarządu Stowarzyszenia
Tradycyjnie, jak co roku Zarząd Stowarzyszenia, w poszerzonym składzie, spotkał się u Druha Andrzeja Krzyworzeki w Hotelu „JUNIOR KRAKUS”, 30-717 Kraków, ul. Koszykarska 33. Spotkanie odbyło się w dniu 27 grudnia (czwartek) 2012 roku i rozpoczęło się o godz.17:15.
Przybyłych serdecznie powitała Druhna Prezes, hm Danuta Noszka - Leśniewska i wyraziła swoja zadowolenie z faktu, że spotkanie Zarządu odbywa się w składzie poszerzonym o Dh i Dh: hm Józef Lipiec, hm Adam Jelonek, hm Tadeusz Prokopiuk, hm Władysław Pancerz, hm Władysława Francuz, hm Jarosław Balon, hm Krzysztof Poniedziałek, hm Andrzej Krzyworzeka, hm Zbigniew Sabiński, hm Ferdynand Nawratil, phm Anna Piasecka, hm Władysław Dobosz, hm Marek Dobosz oraz hm Małgorzata Pobóg-Malinowska - reprezentujących najbardziej zasłużonych i najbardziej aktywnych, w mijającym roku, członków Stowarzyszenia. Obecni na spotkaniu członkowie Zarządu : hm Danuta Noszka-Leśniewska, hm Stanisław Piasecki, hm Wiesław Wójcik, hm Magdalena Migacz, hm Krystyna Wywiał, hm Alicja Szydło oraz hm Jerzy Klinik.Za wspieranie, od wielu lat, Stowarzyszenia i możliwość przeprowadzenia spotkania, Druhna Prezes, podziękowała Druhowi hm Andrzejowi Krzyworzece. Następnie Druhna Prezes podsumowała działalność Stowarzyszenia w mijającym 2012 roku. Wymieniła i krótko omówiła najważniejsze imprezy, szczególnie organizowane po raz pierwszy. Zwróciła również uwagę na ich coraz wyższy organizacyjny poziom i coraz większy zasięg organizowanych imprez. Omawiając poszczególne działania Stowarzyszenia kierowała słowa podziękowania do ich organizatorów. Gospodarz Spotkania wyraził zadowolenie z możliwości goszczenia zaproszonych na spotkaniu Zarządu u siebie i zaprosił do świątecznego poczęstunku który, tradycyjnie, sam zapewnił.
Podsumowanie działalności Stowarzyszenia wywołało żywą i długą dyskusję która dotyczyła m.in.: działalności Stowarzyszenia w roku 2013, propozycji na rok następny, możliwości rozszerzenia działalności Stowarzyszenia, potrzeby poszukiwania, w uzgodnieniu z Komendą Chorągwi Krakowskiej ZHP, możliwie jak najbardziej oczekiwanego i skutecznego, wspierania Harcerstwa (np.: ewentualnej pomocy przy szkoleniu kadry), wspierania inicjatywy otwarcia Muzeum Harcerstwa w Krakowie, wspomagania wysiłków władz harcerskich na rzecz nie tylko utrzymania ale i poprawy bazy (np. harcówki), organizowania wieczorów autorskich z harcerską piosenką, poszukiwania nowych rozwiązań programowych przez działające drużyny, szczepy, środowiska. Na zakończenie spotkanie Druhna Prezes - wszystkim, a następnie wszyscy indywidualnie złożyli sobie serdeczne Noworoczne Życzenia.
5. Strona internetowa Stowarzyszenia
Zarząd SPH informuje, że od dnia 1 lutego 2010 roku jest aktywna STRONA INTERNETOWA naszego Stowarzyszenia. Adres strony: www.sph-krakow.pl
Na stronie umieszczane są m. Inn. komunikaty programowo-organizacyjne SPH , ważne ogłoszenia oraz informacje o zrealizowanych zadaniach. Prosimy o ewentualne uwagi dotyczące Strony i częste jej odwiedzanie.
Zarząd Stowarzyszenia monitoruje zainteresowanie naszą stroną internetową poprzez Google Analyties (ilość wejść na stronę, ilość użytkowników z niej korzystających, ilość odsłon itp.). Mamy użytkowników m. innymi z : Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Austrii, Finlandii, Chorwacji, Węgier i Szwajcarii.
Można się również kontaktować z członkami Zarządu Stowarzyszenia; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
6. VIII Spotkania „Po Latach”
W dniu 12 stycznia 2013 roku o godz. 14.00 w Hotelu „Krakus-Junior” w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie członków Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie i byłych Instruktorów ZHP. Gospodarzem już po raz ósmy, był Druh hm Andrzej Krzyworzeka, Prezes Zarządu Krakowskiego Przedsiębiorstwa Hotelarsko-Turystycznego w Krakowie. Po odśpiewaniu Hymnu ZHP, Prezes Zarządu Stowarzyszenia - Druhna hm Danuta Noszka – Leśniewska, powitała licznie przybyłych gości i członków SPH.
Szczególnie serdecznie zwróciła się do:
- Wiceprezydenta Miasta Krakowa mgr inż. Tadeusza Trzmiela
- Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Chorągwi Krakowskiej Druha hm Henryka Chrobaka,
- byłych Komendantów Chorągwi obecnych na Spotkaniu, Druhów: hm Juliusza Langnera, hm Władysława Pancerza, hm Tadeusza Prokopiuka i hm Andrzeja Krzyworzekę
- Profesorów Wyższych Uczelni Druhów: hm Józefa Lipca , hm Adama Jelonka i hm Andrzeja Zięblińskiego.
- Następnie prowadząca spotkanie Druhna Prezes odczytała skierowane do uczestników spotkania pozdrowienia i życzenia przesłane przez Druhnę Naczelnik ZHP hm Małgorzatę Sinicę.
Następnie zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia: Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Chorągwi Krakowskiej, Druh hm Henryk Chrobak, za wieloletnią pracę na rzecz Związku Harcerstwa Polskiego, wręczył
Krzyże „Za Zasługi dla ZHP”:
- Złoty - Druhowi hm Jackowi Kucharskiemu,
- Srebrny - Druhnie phm Barbarze Kucharskiej
- Brązowy - Druhnie phm Annie Piaseckiej.
Wiceprezydent Miasta Krakowa, mgr inż. Tadeusz Trzmiel, za szczególne zasługi dla Miasta Krakowa i jego mieszkańców wręczył Odznaki „HONORIS GRATIA”, które otrzymali Druhowie: hm Andrzej Gaczorek, hm Wiesław Górnisiewicz, hm Krzysztof Poniedziałek, , hm Maciej Struś, phm Andrzej Marcińczyk. Za znaczący wkład w rozwój harcerstwa Honorowe Odznaki 100-lecia Harcerstwa Chorągwi Krakowskiej w stopniu brązowym Druhowieństwu, Eleonorze i Zbigniewowi Urbańcom wręczył Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Chorągwi Krakowskiej ZHP, Druh hm Henryk Chrobak.
Jak co roku były również wyróżnienia przyznane przez Stowarzyszenie. Tym razem bardzo wyjątkowe. Decyzją Pani Prezes SPH zostały przyznane zaszczytne Tytuły „Kawalera Stowarzyszenia” Otrzymali je:
Druh hm Władysław Pancerz – za wybitne zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego oraz długoletnią i aktywną pracę przy realizacji zadań statutowych Stowarzyszenia
Druh hm Stanisław Piasecki - w dowód uznania za długoletnią i bardzo aktywną służbę harcerską i instruktorską oraz za wybitne zasługi dla Stowarzyszenia
Każdemu z nich Druhna Prezes wręczyła dyplom nadania Tytułu i srebrny sygnet.
Warto przypomnieć że do tej pory Tytuł „Kawalera Stowarzyszenia” otrzymał jedynie Druh hm Stanisław Spólnik – jeden z założycieli i wieloletni Sekretarz Stowarzyszenia.
Po raz pierwszy decyzją zarządu SPH zostały przyznane Medale „Za Zasługi dla SPH” dla instytucji. Za wieloletnie wspieranie działalności Stowarzyszenia, ogromną pomoc przy realizacji zadań statutowych medale otrzymały :
Krakowskie Przedsiębiorstwo Hotelarsko Turystyczne „Krakus”– Członek Wspierający naszego Stowarzyszenia. Pamiątkowy Dyplom i medal odebrał Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Druh hm Andrzej Krzyworzeka.
Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” przy ul Reymonta 18 w Krakowie. Pamiątkowy Dyplom i Medal odebrali: Druhna hm Alicja Szydło Dyrektor MDK i Druh hm Zbigniew Sabiński były długoletni Dyrektor tej Placówki
Wszystkim odznaczonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i dziękujemy za dotychczasową działalność , licząc na dalszą owocną współpracę
Serdecznie przywitaliśmy w naszym Gronie: nowego Członka Stowarzyszenia, Druhnę phm Barbarę Kucharską, która odebrała z rąk Pani Prezes Legitymację i Odznakę Członkowską oraz przybyłych po raz pierwszy Druhów: Zbigniewa Białeckiego, Jerzego Gładyska, Mariana Dziecichowskiego i Andrzeja Kmiecika.
Podniosły charakter pierwszej części spotkania podkreślały harcerskie piosenki, znakomicie wkomponowane i poprowadzone przez Druhnę hm Małgorzatę Narębską-Miler, oczywiście z nieodłączną gitarą.
Następnie V-ce Prezes Zarządu Druh hm Stanisław Piasecki przedstawił informacje o działalności organizacyjnej, programowej oraz stan finansów Stowarzyszenia w roku 2012.
W bogatym i atrakcyjnym programie Spotkania obejrzeliśmy komputerową prezentacja z Rejsów po Morzu Adriatyckim , którą przygotował i przedstawił Druh phm Jacek Małota (Kapitan Jachtowy, Instruktor PZŻ oraz Jachtowy Kapitan Motorowodny). Druh Jacek zadeklarował możliwość zorganizowania takich rejsów dla członków i sympatyków naszego Stowarzyszenia.
Przygotowaną przez Druhnę hm Alicję Szydło mini wystawkę obrazującą działalność SPH w roku 2012, można było obejrzeć w trakcie spotkania.
Bardzo dziękujemy Druhnie Alicji również za przygotowanie dekoracji i nagłośnienia.
Koniec części pierwszej zapowiadały podane komunikaty:
- Do Uczestników Operacji 1001 Frombork skierowano zaproszenie do udziału w Majowym Zlocie w 40-lecie Operacji organizowane we Fromborku
- Przekazano informację o możliwości korzystania z Punktu Informacyjnego dla Seniorów znajdującego się w Krakowie przy ulicy Mikołajskiej 4, informacje: nr tel. 789 278 222 ; strona Int. www.punkt.senior.org.pl
Każdy z uczestników Spotkania otrzymał materiały reklamowe Stowarzyszenia - ulotkę i wizytówkę oraz pamiątkowy Kalendarz SPH na rok 2013.
W ostatniej części spotkania rozmowom, wspomnieniom „ co nigdy nie wypalą się do końca…” towarzyszyła wspaniała „wyżerka”. Zaproponowano: na gorąco „gołąbki” i przygotowaną „zimną płytę” oraz zimne i gorące napoje.
Do zobaczenia znów za rok na kolejnych spotkaniach „ Po latach”.
7. Spotkanie z Piosenką Harcerską.
„Harcerską piosnką, wesołą i radosną,
Odpowie każdy spotkany skaut”
Tak zrodził się pomysł spotkań z piosenką:
II wycieczka Stowarzyszenia - Chochołów 2012. Śpiewamy przy ognisku. Późna noc, a tyle piosenek pozostało do zaśpiewania. Które wybrać? A pozostałe zaśpiewamy za rok? I wówczas Druh Jarosław Balon zaproponował : to może pośpiewajmy w Krakowie.
Na pierwszym spotkaniu mógł być tylko:
Wieczór Piosenki Harcerskiej
Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie postanowił organizować co roku spotkania z piosenką, harcerską lub autorską. W roku bieżącym, Wieczór Piosenki Harcerskiej odbył się w dniu 2 lutego 2013 roku w MDK „Dom Harcerza” w Krakowie. Przybyłych serdecznie powitała Prezes Zarządu, Druhna hm Danuta Noszka-Leśniewska . Wyraziła nadzieję, iż zaśpiewane piosenki przypomną nam cudowne chwile spędzone z przyjaciółmi na harcerskim szlaku , zbiórkach, wycieczkach, obozach, przy ogniskach i kominkach. Dalszą część spotkania poprowadził Druh hm Jarosław Balon. O rozpalenie symbolicznej watry poprosił Druhny: hm Danutę Noszkę-Leśniewską (Prezes Zarządu), hm Alicję Szydło (Dyrektorka MDK „Dom Harcerza” i członka Zarządu) oraz hm Magdalenę Migacz (Sekretarz Zarządu). Od tego momentu towarzyszyła nam harcerska piosenka. Aby uczestnicy spotkania mogli zaśpiewać wszystkie zwrotki każdej piosenki , Druh Jarek przygotował ich teksty , które ukazywały się na ekranie z odpowiednią oprawą graficzną. A ,że jest wirtuozem gitary, ma wspaniały głos , potrafił wytworzyć niepowtarzalną atmosferę. W tej wspaniałej atmosferze uczestnicy Wieczoru … stracili poczucie czasu. To również zasługa Druhny Joanny, która z mężem- Druhem Jarkiem stanowią wspaniały duet.
Zaśpiewaliśmy, aż czy tylko, czterdzieści pięć piosenek, a oto ich tytuły:
Już rozpaliło się ognisko |
Przez zamiecie i burze |
Cień zasnuwa jasną toń |
Oczekiwanie |
Plonie ognisko w lesie |
Szerokie pole |
Bracia skauci |
Wesoły skaut |
Skaut |
Mała harcerska lilijka |
Mój ulubiony kolor zielony |
Harcerzem być |
Jak dobrze nam |
Czerwona róża, biały kwiat |
Echo |
Pal się watro |
Sadźmy róże |
Tam w Bieszczadach |
Stary namiot |
Niby nic |
Komendant |
Podnóża moich gór |
Pieśń odchodzących |
Wiklina |
Zielony płomień |
Watra |
Ogniobranie |
Płomienie |
Krajka |
Stokrotka |
Dalej wesoło |
Gdy już ciemna noc zapada |
Szara lilijka |
Już minął dzień |
Rośniemy dla śpiewu |
Dym jałowca |
Harcerska dola |
Szuwary |
Harcerskie ideały |
Kiedy znudzi Ci się miasto |
Bieszczadzki trakt |
Ogniska płomienny blask |
Po całej Polsce |
Idą skauci |
Piosenka Instruktorska |
Warto podkreślić, że po raz pierwszy na imprezie Stowarzyszenia mieliśmy przyjemność gościć , Druha hm Sławomira Sprawskiego - byłego Komendanta Chorągwi Krakowskiej ZHP oraz Druhnę hm Teresę Żelazny – zasłużoną Instruktorkę dla harcerstwa w Podgórzu. Wieczór zakończyliśmy tradycyjnie w kręgu.
Dziękujemy Druhnie hm Alicji Szydło za wspaniałe przygotowanie sali oraz za poczęstunek. Zapraszamy na następne spotkania z piosenką.
Do zobaczenia !!!
8. Benefis Druha hm Adama Jelonka
Zgodnie z decyzją Walnego Zebrania Stowarzyszenia, z okazji Dnia Myśli Braterskiej, zorganizowano kolejny drugi benefis. W bieżącym roku został on poświęcony Druhowi hm. Adamowi Jelonkowi profesorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Było to wspólne przedsięwzięcie Kręgu Instruktorów Seniorów Hufca ZHP Kraków-Podgórze, Zarządu SPH i Komendy Hufca ZHP Kraków-Podgórze. Benefis odbył się w piątek 22 lutego 2013 roku w Sali Widowiskowej Domu Kultury Podgórze przy ulicy Sokolskiej 13. Spotkanie prowadził hm. Jerzy Klinik, Drużynowy Kręgu Seniorów Hufca ZHP Kraków-Podgórze pomysłodawca, inicjator i ich organizator.
Najpierw zebrani uczcili symboliczną minutą ciszy- pamięć wspaniałego Człowieka i Instruktora - Druha hm. Ryszarda Stefańskiego, który w dniu 07.02 br. w 96 roku życia odszedł na Wieczną Wartę. Druh Rysiek wstąpił do ZHP w 1931roku. Pełnił funkcje: przybocznego, drużynowego, Z-cy Komendanta i Komendanta Hufca Kraków-Podgórze, członka Rady Chorągwi Krakowskiej. Od 1981 roku do ostatnich dni życia był drużynowym Kręgu Seniorów Harcerstwa Borkowskiego Stara Brać w swoim ukochanym Borku Fałęckim. Jego odejście to wielka strata dla krakowskiego harcerstwa. To krótkie wspomnienie o Druhu Ryśku zakończono odśpiewaniem Modlitwy Harcerskiej.
O rozpalenie ogniska poproszono: Dostojnego Jubilata Dh hm Adama Jelonka, Dh hm. Pawła Grabkę – Komendanta Chorągwi Krakowskiej ZHP i Dh hm. Joannę Siekaniec – Komendantkę Hufca ZHP Kraków –Podgórze. Następnie zaśpiewano pierwsze obrzędowe piosenki harcerskie. Brzmiały one równo i donośnie w czym ogromna zasługa zarówno wspaniale prowadzącym śpiew zespołowi w składzie: pwd. Katarzyna Hrynkiewicz – fortepian, hm. Marcin Kowalik – gitara, phm. Bogusława Spólnik, oraz hm. Władysławy Francuz która przygotowała okolicznościowy śpiewniczek. Krótkie wprowadzenie hm. Jerzego Klinika, dotyczyło idei Dnia Myśli Braterskiej i naszego spotkania. Następnie Prowadzący powitał przybyłych: hm. Pawła Grabkę - Komendanta Chorągwi Krakowskiej ZHP, hm. Danutę Noszkę –Leśniewską – byłą Komendantkę Chorągwi Krakowskiej ZHP a obecnie Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie, hm. Joannę Siekaniec- Komendantkę Hufca ZHP Kraków –Podgórze i wszystkich byłych Komendantów Hufca, V-ce Prezesów SPH hm. Stanisława Piaseckiego i hm. Wiesława Wójcika, Przedstawiciela Wydziału Geografii UJ - dr hab. Andrzeja Zborowskiego, Sekretarza Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego - dr Joannę Więcław – Michniewską, Seniora Podgórskiego Harcerstwa - Dh Lesława Połomskiego oraz liczną grupę byłych harcerzy 7 Pg DH i Szczepu „Neptuna”. Szczególnie serdecznie przez prowadzącego i zebranych został powitany Druh hm. Adam Jelonek profesor UJ wraz z małżonka Zofią. Następnie prowadzący zaprosił Jubilata do zajęcia honorowego miejsca. Znając Jego zamiłowanie do żeglarstwa wspaniały fotel wykonany z korzeni został umieszczony na zainscenizowanym, mostku kapitańskim wykonanym przez druhów : phm. Andrzeja Marcińczyka, hm. Tadeusza Kubasa i phm. Jacka Małotę.
Rozpoczęła się zasadnicza część benefisu. Aby przedstawić sylwetkę Jubilata, wyświetlano prezentację obrazującą Jego działalność. Nie szczędząc czasu i wysiłku przygotował ją hm. Andrzej Gaczorek a hm. Władysława Francuz przygotowała dla każdego z obecnych płytkę Cd zawierającą te informacje. Równocześnie wygłaszano krótkie gawędy, dotyczące poszczególnych okresów bardzo intensywnej i obfitującej w osiągnięcia działalności harcerskiej i naukowej Jubilata. Przeplatane one były śpiewanymi ochoczo piosenkami harcerskimi i żeglarskimi szantami.
Kolejno gawędzili :
- okres 1 Harcerz , przyboczny - hm Tadeusz Kubas,
- okres 2 Drużynowy i Komendant Szczepu – phm. Teresa Kondracka-Zamojska i dh Ryszard Szczęśniak,
- okres 3 Działalność wodna – phm. Jacek Małota,
- okres 4 Działalność w Hufcu – hm. Władysław Dobosz,
- okres 5 Działalność w Szczepie Metalowcy – hm. Stanisław Piasecki,
- okres 6 Działalność naukowa – dr hab. Andrzej Zborowski,
- okres 7 Działalność w Polskim Towarzystwie Geograficznym – dr Joanna Więcław – Michniewicz,
- okres 8 Działalność bieżąca – hm. Jacek Kucharski,
- Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa – hm. Danuta Noszka- Leśniewska.
Druh Adam Jelonek do 7 Pdg DH-rzy wstąpił w lipcu1945 r . Przyrzeczenie Harcerskie złożył 23 IV 1946r. W tej drużynie pełnił kolejno funkcje zastępowego, przybocznego, p.o. drużynowego i drużynowego i był nim do grudnia 1949r. Po reaktywowaniu harcerstwa 17.01.1957 r ponownie zostaje drużynowym 7 Pdg DH-rzy. Następnie założył i pełnił kolejno funkcję komendanta szczepów: Zielonego Szczepu Ludwinów i Neptuna. Później w znanym z działalności wodnej szczepie Metalowcy pełnił funkcje Przewodniczącego Kręgu Instruktorskiego oraz Kierownika Pracowni Szkutniczej. Równocześnie działał w Hufcu Kraków-Podgórze gdzie kolejno pełnił funkcje m in.: Z-cy Komendanta Hufca (1958-62), Przewodniczącego Komisji Stopni Instruktorskich, Sekretarza Dzielnicowej Rady Przyjaciół Harcerstwa, Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Hufca. Był Delegatem Hufca na VI Zjazd ZHP. Organizował spływy kajakowe: po Dunajcu i Wiśle (1949 r), Wisłą do Warszawy (1950 r), łodziami po Odrze Koźle – Szczecin (1963r), Wisłą Kraków – Gdańsk (1966 i 67 r). Brał udział rejsach po Bałtyku. Spływy organizowane na kajakach lub łodziach zostały poprzedzane ich budową (kajak, łódka żaglowa Pionier) lub żmudną pracą przy reperowaniu i malowaniu pozostałych. Dh Adam Jelonek był członkiem kadry 20 obozów a na 12 z nich pełnił funkcje komendanta. W roku 1986 uzyskał tytuł Instruktora Seniora ZHP. Aktualnie należy do Kręgu Seniorów Harcerstwa Borkowskiego Stara Brać. Imponujące są osiągnięcia naukowe profesora Adama Jelonka. A oto niektóre z nich. Podstawowym miejscem Jego pracy zawodowej był Uniwersytet Jagielloński (1956 – 2002) gdzie: uzyskał kolejne stopnie naukowe: doktora (1964), doktora habilitowanego (1972), pełnił obowiązki Kierownika Zakładów : Metodyki Geografii (1975-84) oraz Geografii Ludności, Osadnictwa i Rolnictwa (1984-01). Nominowany na profesora nadzwyczajnego w (1984) a na profesora zwyczajnego (1991). Jako profesor pracuje równocześnie na innych uczelniach a od roku 2005 do dnia dzisiejszego w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej w Katowicach. Prowadzi badania i wydaje publikacje. Jego działalność naukowa obejmuje 190 publikacji, w tym 9 książek. Jest autorem koncepcji i redaktorem 10-tomowej Encyklopedii Geograficznej Świata. Imponujące są Jego osiągnięcia promotorskie: 63 licencjatów, 161 magistrów, 12 doktorów. Bardzo dużo uwagi poświęca popularyzowaniu nauk geograficznych. Między innymi był Przewodniczącym zespołu redakcyjnego czasopisma Geografia w Szkole, organizował odczyty dla uczniów startujących w olimpiadach geograficznych, aktywnie uczestniczył w pracach Polskiego Towarzystwa Geograficznego a w latach 1999-04 był Przewodniczącym Zarządu Oddziału w Krakowie, doceniał znaczenie metodycznego poziomu wykształcenia nauczycieli geografii i w tym zakresie współpracował z WSP w Krakowie. Był wielokrotnie wyróżniany za osiągnięcia w działalności harcerskiej, społecznej i pracy naukowej . Odznaczony m.in. Krzyżem Za Zasługi dla ZHP, Medalem KEN, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W trakcie przedstawiania sylwetki Jubilata nad sprawnym przebiegiem benefisu czuwał hm. Jerzy Klinik. Jego rola nie była łatwa ponieważ czas przeznaczony na poszczególne gawędy byłby „chętnie” przekraczany, a kolejne gawędy przywoływały nowe wspomnienia, refleksje, którymi z obecnymi dzielił się sam Jubilat oraz jego wychowankowie. Sądząc po licznych i znakomitych dokonaniach, Dostojny Jubilat Druh hm. Adam Jelonek profesor geografii UJ, działał i pracował planowo i bardzo konekwentnie. Po wygłoszeniu ostatniej gawędy i pięknej piosence Komendant, hm. Jerzy Klinik serdecznie podziękował za współpracę w przygotowaniu i przeprowadzenie benefisu zespołowi organizacyjnemu w składzie: hm. Marek Dobosz, hm. Władysława M. Francuz, hm. Andrzej Gaczorek, pwd. Katarzyna Hrynkiewicz, hm. Marcin Kowalik, hm. Tadeusz Kubas, phm. Jacek Małota, hm. Andrzej Marcińczyk, hm. Stanisław Piasecki, hm. Krzysztof Poniedziałek, hm. Joanna Siekaniec, phm. Bogusława Spólnik, hm. Wiesław Wójcik, hm. Krystyna Wywiał oraz Komendzie Hufca Kraków – Podgórze i Dyrekcji Domu Kultury Podgórze.
Bardzo wzruszający był moment składania Jubilatowi życzeń i okolicznościowych adresów. Dh, Dh hm. Danuta Noszka-Leśniewska, hm. Jerzy Klinik i hm. Stanisław Piasecki w imieniu SPH wręczyli Beneficjentowi kosz czerwonych róż i okolicznościowy adres z podpisami uczestników spotkania. Byli harcerze i instruktorzy 7 Pdg DH - rzy - wychowankowie Jubilata podarowali mu pamiątkowe koło sterowe. Okolicznościowy dyplom wraz z życzeniami wręczył Druhowi Adamowi Komendant Chorągwi - hm Paweł Grabka. Wiele serdecznych życzeń i wiele kwiatów Szanowny Jubilat otrzymał od swoich wychowanków, instruktorów , przyjaciół i współpracowników. Pomimo ogromnego wzruszenia Druh hm. Adam Jelonek w swoim wystąpieniu serdecznie podziękował wszystkim którzy przyczynili się do organizacji benefisu. Szczególne podziękowania skierowana do hm. Jerzego Klinika za przygotowanie i przeprowadzenie spotkania, a hm. Andrzejowi Gaczorkowi, hm. Władysławie Francuz, hm. Stanisławowi Piaseckiemu za zaangażowanie w przygotowanie benefisu. Natomiast swoim wychowankom, harcerzom z Ludwinowa podziękował za pamięć którą mu okazują i zawsze okazywali. Złożył też podziękowanie wszystkim, a było obecnych około 100 osób, za przybycie i udział w benefisie a w szczególności swoim wychowankom z Uniwersytetu Jagiellońskiego, byłym i aktualnym instruktorom Hufca Kraków-Podgórze. Po zakończeniu wystąpienia Jubilata, w kręgu zaśpiewano piosenki pożegnalne, a następnie zostało wykonane zdjęcie zbiorowe na schodach. Uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na poczęstunek ufundowany przez Druha hm. Adama Jelonka. Skorzystali więc z przygotowanego cateringu. Był to oczywiście mile widziany dodatek do toczących się dalej wartko i długo rozmów i wspomnień. Będąc jeszcze pod wrażeniem kolejnego, jakże udanego benefisu wiele z obecnych osób zastanawiało się, komu zostanie poświęcony benefis w roku 2014?
9. Spotkanie z Piosenka Autorską Druha hm Jarka Balona
Drugie spotkanie z piosenką zorganizowane przez Zarząd SPH w Krakowie, to: Wieczór Autorski Jarka Balona „Jeszcze jedna piosenka o górach”
Odbył się on w sobotę 2 marca br. w gościnnym Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18. W bardzo ładnie przygotowanej salce, zebrała się grupa osób pragnących posłuchać piosenek Jarka Balona - harcmistrza, geografa i przewodnika tatrzańskiego, byłego Komendanta Chorągwi Krakowskiej ZHP. Zebranych powitał V-ce Prezes SPH hm. Stanisław Piasecki i poprosił Jolę i Jarka Balonów o zapalenie świec. Następnie Autor krótko omówił program wieczoru. Z ciekawego wprowadzenia zebrani dowiedzieli się, jak powstała Jego pierwsza piosenka i dlaczego na niej nie poprzestał. Na gitarze grał oczywiście Jarek, śpiewając razem z żoną a podśpiewywali zebrani. Lepiej ci ,którzy mieli okazję te piosenki usłyszeć wcześniej, a pozostali mieli niewielki kłopot. Jednak nastrojowa muzyka, ciekawe teksty, tematyka górska, muzyczna interpretacja tekstów Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Jarosława Iwaszkiewicza, Stanisława Nędzy-Kubińca i innych poetów tatrzańskich sprawiły , iż każdy był zainteresowany. Dlatego w miarę upływu czasu zebrani śpiewali coraz bardziej ochoczo. Przed prezentacją każdej piosenki Jarek przedstawiał krótką i dowcipną informację: dlaczego została skomponowana albo komu była dedykowana lub jakie zawiera w sobie przesłanie. Zaśpiewaną jako druga, piosnkę pt. „Bo mnie potrzeba takiej dziewczyny” skomponował dla swojej Małżonki Joli. Niektóre teksty powstały pod wpływem przeżyć, inne dla konkretnych osób w tym również dla nieżyjących przyjaciół, lub ze względu na tzw. potrzebę chwili . Napisana na harcerski festiwal piosenka „Co nas znowu podkusiło” lub piosenka Szczepu „Orogen”. Przygotowany przez Autora zestaw piosenek okazał się imponujący. W bogatym programie tego wieczoru zostały zaśpiewane następujące utwory:
Jeszcze raz śpiewam o was moje góry |
Co nas znowu podkusiło |
Bo mnie potrzeba takiej dziewczyny |
Yeti |
Jeszcze tyle gór na nas czeka |
Modlitwa taternika |
Słońce na twarzy |
Psalm o Świętych Góralskich |
Szczęśliwe Doliny |
Ja kocham te góry |
Wiatr nad Pirynem |
Piosenka dla druha |
Najtrudniejszy szlak |
Dobremu człowiekowi |
Żeglarzom |
Smutek |
Pić wino życia |
Przyjdą lepsze dni |
Dobre myśli |
Jeszcze jedna piosenka o górach |
Następna piosenka |
Dzisiaj Twój dzień |
Ballada zmęczonych wędrowców |
Toast |
|
Powiedziała mi stara góralka |
Na zakończenie Autor został poproszony o bis a konkretnie o piosenkę, „Bo mnie potrzeba takiej dziewczyny”. Teraz wszyscy zaśpiewali razem z Jolą i Jarkiem. Podziękowania za urocze spotkanie, piękne piosenki Autorowi i jego Małżonce w imieniu uczestników wieczoru i obecnym za udział w spotkaniu przekazał hm. Stanisław Piasecki.
Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu z piosenką. Kiedy? Mamy nadzieję zaśpiewać z Jolą i Jarkiem na wycieczce w schronisku „Pod Durbaszką”. Już w październiku br.
Do zobaczenia!
10. VIII Walne Sprawozdawcze Zebranie Członków Stowarzyszenia
Zarząd Stowarzyszenia zwołuje, na dzień 23 marca 2013 roku (sobota) obrady VIII Walnego Zebrania Sprawozdawczego Członków Stowarzyszenia. Zebranie odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury/Dom Harcerza, ul. Reymonta 18; 30 059 Kraków.
Rozpoczęcie zebrania o godz. 11:00
Proponowany porządek obrad:
- 1. Rozpoczęcie. Wybór przewodniczącego Walnego Zebrania.
- 2. Zatwierdzenie porządku obrad i wybór protokolanta.
- 3. Wręczenie odznaczeń i wyróżnień.
- 4. Wybór komisji uchwał i wniosków.
- 5. Sprawozdania Zarządu za rok 2012:
- a) Z działalności organizacyjno-programowej Stowarzyszenia.
- b) Finansowe.
- 6. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia.
- 7. Informacja o programie Stowarzyszenia na bieżący i następny rok harcerski.
- 8. Dyskusja. Wolne Wnioski
- 9. Sprawozdanie komisji: uchwał i wniosków.
- 10. Podjęcie uchwał w sprawach:
- a. skwitowania działalności Zarządu Stowarzyszenia w okresie 04.2012 – 03.2013r.
- b. zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2012
- c. nieodpłatnej działalności Stowarzyszenia
- 11. Wolne wnioski
- 12. Zakończenie Walnego Zebrania Sprawozdawczego.
Uwaga!
Sprawozdania, będą udostępnione: od dn. 08.03.2013 na stronie internetowej Stowarzyszenia: http://www.sph-krakow.pl, oraz na 1 godz. przed zebraniem t.j. od godz. 10:00.
11. Obóz Żeglarski „Mazury 2013”
Zarząd SPH planuje organizację w roku bieżącym kolejnego Obozu Żeglarskiego na Mazurach. Obóz będzie miał charakter szkoleniowo – wypoczynkowy i mogą w nim uczestniczyć: Członkowie Stowarzyszenia, Uczestnicy poprzednich Obozów Żeglarskich oraz Uczestnicy kursów teoretycznych na stopień żeglarza jachtowego organizowanych przez Stowarzyszenia. Zarząd Stowarzyszenia zatwierdził w dniu 17.10.2012 roku założenia programowo – organizacyjne Obozu i zlecił jego przygotowanie. Osoby odpowiedzialne za organizację Obozu: hm Stanisław Piasecki (V-ce Prezes Zarządu) oraz hm Krzysztof Poniedziałek (Komendant Obozu „Mazury 2013”).
Termin: 29.06. – 12.07.2013 (12 dni pływania)
Wyjazd z Krakowa - 29 czerwca 2013 roku (sobota) o godz. 6.00
Wyjazd z Giżycka – 11 lipca 2013 roku (czwartek) o godz. 18.00
Trasa obozu „MAZURY 2013”
Giżycko (Piękna Góra) – Jezioro Niegocin – Rydzewo (cumowanie) – Kanały Mazurskie – Jezioro Tałty – Jezioro Ryńskie – Ryn (cumowanie) – Jezioro Ryńskie – Jezioro Tałty – Mikołajki – Jezioro Mikołajskie – Wierzba (cumowanie) – Jezioro Śniadrwy – Jezioro Seksty (cumowanie) – Jezioro Seksty – Kanał Jegliński – Pisz – Jezioro Roś – Plichy (cumowanie) – Jezioro Roś – Kanał Jegliński – Jezioro Seksty – Jezioro Śniadrwy – Wierzba (cumowanie) – Jezioro Mikołajskie – Jezioro Tałty – Kanały Mazurskie - Płw. Kula (cumowanie) – Jezioro Niegocin – Giżycko
Sprawy finansowe
Koszt Obozu: 900,- zł (słownie: dziewięćset zł) – koszty dojazdu/powrotu leżą po stronie Uczestników Obozu.
Wpłaty należy dokonywać tylko i wyłącznie przelewem na konto Stowarzyszenia:
PKO S.A. I/O Kraków, ul. Wielopole 19;
Nr 71 1020 2892 0000 5602 0149 0937 (z dopiskiem: Obóz Żeglarski 2013)
I wpłata (rezerwacja miejsca) – 200,- zł przy zapisie.
II wpłata – 300,- zł do 31 marca 2013 roku
III wpłata – 400,- zł do 31 maja 2013 roku
Sprzęt pływający
Zarząd Stowarzyszenia wyczarterował w Firmie: „Marina BEŁBOT” Giżycko na Obóz pięć łodzi żaglowych „TANGO 730”. Dane techniczne: długość całkowita 730 cm ; szerokość maksymalna 280 cm; powierzchnia ożaglowania 25 m2; liczba koi (do spania) 6; wysokość w kabinie 145 cm; liczba załogi 6 osób.
Ramowy program Obozu
29.06.2013 (sobota) – zbiórka o godz. 5.45 (parking Carrfoura przy ulicy Zakopiańskiej 62), wyjazd o godz. 6.00 ; przyjazd go Giżycka w godzinach popołudniowych – odbiór łodzi
30.06 – 11.07.2013 – szkolenie praktyczne zgodnie z Programem Obozu
11.07.2013 (czwartek) – po południu zdanie łodzi, obiadokolacja i wieczorem wyjazd z Giżycka
12.07.2013 (piątek) – przyjazd w godzinach porannych do Krakowa
Zapisy
Zgłoszenia przyjmują i informacji udzielają:
Druh hm Stanisław Piasecki ; tel. kom. 784 035 623 ; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Druh hm Krzysztof Poniedziałek ; Tel. kom. 695 509 514 ; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
12. Obóz Zagraniczny „Chorwacja 2013”
Zarząd SPH planuje organizację w roku bieżącym kolejnego Obozu Zagranicznego Stowarzyszenia w Chorwacji. Zarząd Stowarzyszenia zatwierdził w dniu 17.10.2012 roku założenia programowo – organizacyjne Obozu i zlecił jego przygotowanie. Osoby odpowiedzialne za organizację Obozu: hm Stanisław Piasecki (V-ce Prezes Zarządu) oraz hm Magdalena Migacz (Sekretarz Zarządu).
Termin: 21 sierpień – 2 wrzesień 2013 roku
Lokalizacja: Omiśalj na Wyspie Krk (k/ Rijeki)
Zakwaterowanie:
Hotel „ADRIATIC” w miejscowości Omiśalj na Wyspie Krk ; pokoje dwu osobowe ; wyżywienie typu HB , tzn. śniadanie i obiadokolacja. Śniadania wydawane w godz. od 7.00 do 9.00
Obiadokolacje wydawane w godz. od 18.00 do 21.00
Hotel proponuje rozrywki sportowe w zakresie:
- korty tenisowe
- mini golf
- koszykówka
- siatkówka
- tenis stołowy
- jazda konna
- nurkowanie i inne sporty wodne
- zwiedzanie z przewodnikiem
Wycieczki:
planujemy organizację trzech całodziennych wycieczek;
statkiem na Wyspę Cres
zwiedzanie najciekawszych części wyspy Krk w tym miejscowości: Krk , Baśka (jedna z najładniejszych chorwackich plaży) i Vrbnik (piękne winnice)
Rijeka lub Meczugoria (do uzgodnienia)
W Obozie mogą uczestniczyć Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia, Członkowie Kręgu Instruktorów Seniorów Hufca ZHP Kraków-Podgórze wraz z Rodzinami. Zapisy przyjmują i informacji udzielają: Druh hm Stanisław Piasecki; Tel. 784 035 623; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Druhna hm Magdalena Migacz; Tel. 505 207 333; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
O umieszczeniu na liście Uczestników Obozu decyduje kolejność zgłoszeń i terminowe wpłaty zgodnie z poniższym harmonogramem.
Koszt Obozu:
250 Euro/os. + 450,- zł
I rata - 150,- zł przy zapisie
II rata - 150,- Euro do 15 marca 2013 roku
III rata – 100,- Euro oraz 300,- zł do 31 maja 2013 roku
Wpłaty złotówkowe należy dokonywać tylko i wyłącznie przelewem na konto Stowarzyszenia:
PKO S.A. I/O Kraków , ul. Wielopole 19
Nr 71 1020 2892 0000 5602 0149 0937
Z dopiskiem: Obóz Chorwacja 2013
Wpłaty w EURO przyjmuje na KP Druhna hm Magdalena Migacz
Cena zawiera:
- Przejazd autokarem LUX – klimatyzacja, cafe bar, video, WC
- 10 noclegów w Hotelu
- Ubezpieczenie NNW, KL
- Wyżywienie: śniadania , obiadokolacja
- Koszulka i czapeczka z logiem SPH
Cena nie zawiera:
- kosztów wycieczek fakultatywnych
Ramowy program:
21.08.2013 (środa) - wyjazd w godzinach wieczornych, przejazd przez Słowację, Węgry, Chorwację
22.08.2013 (czwartek) – przyjazd do Hotelu , zakwaterowanie, obiadokolacja
22.08 – 01.09.2013 - pobyt w Hotelu (10 noclegów) , możliwość uczestnictwa w wycieczkach fakultatywnych
01.09.2013 (niedziela) - śniadanie, wyjazd do Krakowa (możliwe, że z krótkim pobytem w Kutinie); wieczorem zwiedzanie Budapesztu
02.09.2013 (poniedziałek) - przyjazd w godzinach porannych do Krakowa
13. Biuro Stowarzyszenia
Zarząd SPH informuje, że Biuro Stowarzyszenia znajdujące się w MDK „Dom Harcerza” w Krakowie, ul. Reymonta 18; pokój nr 200, i jest czynne w każdą środę w godz. 16.00 – 18.00. Kierownikiem Biura jest Sekretarz Zarządu SPH Druhna hm Magdalena Migacz. Zapraszamy.
14. Akcja „Łańcuch”
Jak co roku zwracamy się do członków SPH z prośbą, aby 1% swojego podatku dochodowego za rok poprzedni wpłacili na rzecz naszego Stowarzyszenia. oraz zachęcili swoje Rodziny, Przyjaciół i Znajomych do wsparcia naszej działalności w podobny sposób. Podajemy (dla przypomnienia) nr KRS 0000114184. Ten numer wpisujemy w swoim PIT, który składamy w Urzędzie Skarbowym. Równocześnie serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy w latach poprzednich przekazywali 1% na rzecz naszego Stowarzyszenia.
15. Sprawy finansowe – składki członkowskie
Przypominamy nr konta bankowego, na które można wpłacać za składki członkowskie SPH (zarówno bieżące jak i zaległe).
PKO Bank Polski S.A. I O/Kraków, nr 71-1020-2892-0000-5602-0149-0937
W dalszym ciągu obowiązuje uchwała Zarządu, że składki członkowskie są dobrowolne, co do wysokości składki, ale trzeba je opłacać. Jest to obowiązek wynikający ze Statutu naszego Stowarzyszenia.
16. Kurs na stopień żeglarza jachtowego w Gminie Mucharz
Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie oraz Wójt Gminy Mucharz zapraszają do udziału w Kursie teoretycznym na stopień Żeglarza Jachtowego.
Informacje ogólne:
- rodzaj szkolenia: kurs dochodzący
- zajęcia od 02.03.2013 do 23.03.2013 (w każdą sobotę) w godz. 10.00 – 14.00
- miejsce szkolenia: Świetlica GOK w Skawcach
- Kierownik Kursu: dr Jerzy Klinik (Kapitan Jachtowy, Instruktor PZŻ)
- kurs w części teoretycznej: bezpłatny
- możliwość udziału w części praktycznej (odpłatnie) – Obóz Żeglarski na Mazurach w terminie 29.06.2013-12.07.2013
Warunki uczestnictwa w kursie:
- ukończone 14 lat (do 18 roku życia wymagana zgoda rodziców)
- umiejętność pływania
- pierwszeństwo przyjęcia na kurs mają mieszkańcy gmin: Mucharz, Stryszów, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Zembrzyce i Budzów
Zapisy na kurs:
Prowadzi Zarząd Stowarzyszenia oraz Urząd Gminy w Mucharzu; 34-106 Mucharz 226 do dnia 25.02.2013 r.
Osoba do kontaktu: Teresa Chmielarz-Bryndza; Tel. 33/ 876 14 83 ; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
17. Z Kroniki Żałobnej
… daleko, ale wciąż blisko
– w naszych sercach.
Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość że na Wieczną Wartę odszedł ŚP Druh hm Ryszard Stefański HR , były Komendant Hufca ZHP Kraków-Podgórze, do ostatnich dni swojego życia Drużynowy Kręgu Seniorów Harcerstwa Borkowskiego „Stara Brać”.
Sekretarz SPH |
Prezes SPH |
hm Magdalena Migacz |
hm Danuta Noszka-Leśniewska |
Kraków, dnia 04.03.2013 r.