Wolę utworzenia Muzeum Ruchu Harcerskiego wyraziła w 2008 roku Rada Miasta Krakowa. Następnie w czerwcu 2009 roku Prezydent Miasta, Radni oraz przedstawiciele Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego i Okręgu Małopolskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej potwierdzili wolę utworzenia Muzeum Ruchu Harcerskiego podpisując wspólną deklarację w tej sprawie. Zgodnie z zamysłem, Muzeum Ruchu Harcerskiego ma powstać w rejonie Fortu nr 52 Łapianka w Jugowicach.

Fort pancerny pomocniczy 52a „Łapianka”- tak było

foto 01

foto 02

Jeden z korytarzy wewnątrz fortu.

Jak widać na zdjęciach powyżej stan fortu był delikatnie mówiąc – nienajlepszy.

foto 03

Fort pancerny pomocniczy 52a „Łapianka”- tak jest

Realizując zadanie „Utworzenie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Krakowie” Zarząd Budynków Komunalnych - przy wsparciu Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa - od kilku lat prowadzi prace rewitalizacyjne na terenie obiektu.  Ich efekty można było zobaczyć w niedzielę 17 września, podczas Dnia Otwartego Fortu „Łapianka”. Jego organizatorem był Zarząd Budynków Komunalnych, przy udziale instruktorów i harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.  Przygotowana przez organizatorów duża liść atrakcji dla najmłodszych oraz możliwość zwiedzenia fortu pod kierunkiem przewodników, pomimo nienajlepszej pogody przed południem a fatalnej po południu, przyciągnęła bardzo wiele osób. Dla najmłodszych harcerze przygotowali m.in.: zamek powietrzny, ściankę wspinaczkową, malowanie twarzy, strzelanie z łuku i wiatrówki, warsztaty z harcerskiej majsterki (budowa karmników dla ptaków), Harcerska Gra Rodzinna, rozgrywki balonowej siatkówki, pokazy ratowników ZHP i HOPR, pokazy budowy obozowiska harcerskiego.

foto 04

Zapewne w sam środek tarczy

 

foto 05

Po południu atrakcje tylko pod namiotami

foto 06

W czasie deszczu zamek i ścianka wspinaczkowa czuły się niepotrzebne

Dla wszystkich, specjalny autobus z Rynku Podgórskiego a na miejscu - smaczna grochówka z kuchni polowej i kiełbaski z grila.

foto 07

Zaplecze kuchenne i  krąg ognia


Bardzo dużo osób skorzystało z okazji zwiedzenia wnętrza fortu. Mimo prowadzonych tam prac remontowych, w salkach przygotowano wiele bardzo ciekawych plansz i zdjęć, obrazujących historię zarówno Twierdzy Kraków i poszczególnych jej obiektów. Szczególnie Fortu pomocniczego pancernego 52a  „Jugowice” vel „Łapianka”. Członkowie Kręgu Seniorów i Starszyzny Hufca ZHP Kraków-Podgórze , SPH  oraz instruktorzy i harcerze – współorganizatorzy Dnia Otwartego, mogli zwiedzić fort w dodatkowej grupie.Za jej utworzenie bardzo dziękujemy Organizatorom, oraz Panu dr Krzysztofowi Wielgusowi z Politechniki Krakowskiej,  który swoją ogromną wiedzę o fortyfikacjach przekazywał zwiedzającym niezmiernie ciekawie i z wielką pasją.

foto 08

Pan dr Krzysztof Wielgus w swoim żywiole

foto 09

I chłonący każde słowo zwiedzający

 O godz. 18:00, ze względu na padający ciągle deszcz zamiast ogniska, rozpoczął się kominek , z udziałem zuchów, harcerek, harcerzy, instruktorów, członków SPH oraz zaproszonych gości. Do rozpalenia kominka zaproszeni zostali: przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, I Wiceprezydent Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel, Dyrektor ZBK Katarzyna Zapał, Dyrektor MDK „Dom Harcerza” Aleksandra Grodecka, Komendant Hufca ZHP Kraków-Podgórze hm. Michał Łesyk, Komendant Szczepu ZHR „ Fioletowej Trójki” phm. Andrzej Dorobisz HR, Wiceprezes SPH w Krakowie hm. Wiesław Wójcik.

foto 10

Rozpalenie kominka

foto 11

Prowadzący kominek Komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej hm. Mariusz Siudek

Kominek prowadził Komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej hm. Mariusz Siudek. Gawędy wygłosili: I Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa  hm. Tadeusz Trzmiel i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa hm. Bogusław Kośmider - o przeszłości i przyszłości fortu „Łapianka”.

foto 12

Gawędę wygłasza Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa hm. Tadeusz Trzmiel

O harcerskich powinnościach - hm. Paweł Miłobędzki oraz hm. Andrzej Gaczorek, który wspominał zmarłą niedawno Druhnę hm. Władysławę Marią Francuz.  O bieżącej działalność harcerskiej opowiedzieli: hm. Michał Łesyk - Komendant Hufca ZHP Kraków-Podgórze, oraz phm. Andrzej Dorobisz HR  Komendant Szczepu  ZHR „Fioletowej Trójki”.

foto 13

Od prawej Panie i Panowie: 
hm. Michał Łesyk, Katarzyna Zapał, Anita Wójcik, hm. Bogusław Kosmider, Adam Migdał

foto 14

Uczestnicy kominka

foto 15

Od prawej: hm. Andrzej Łanuszka, pwd. Katarzyna Hrynkiewicz, hm. Marcin Kowalik

Kominek przebiegał w prawdziwie harcerskiej atmosferze, którą dopełniały śpiewane przy gitarowym akompaniamencie, pwd. Katarzyny Hrynkiewicz, hm. Andrzeja Łanuszki i hm. Marcina Kowalika, piosenki. Zgodnie z harcerską obrzędowością pożegnaliśmy się w kręgu, a wszystkich zjednywała „przebiegająca w koło iskierka przyjaźni”. Na stronach internetowych Hufca Kraków-Podgórze, Chorągwi Krakowskiej zamieszczone są podziękowania dla Tych którzy przyczynili się do zorganizowania Dnia Otwartego. Zarząd i członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie serdecznie gratulują Organizatorom tak udanego wydarzenia i składają gorące słowa podziękowania wszystkim którzy pomimo niesprzyjającej aury  tak wspaniale go zrealizowali.
PS. Podczas gawędy Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa hm. Tadeusz Trzmiel m.in. powiedział:

"Chcemy doprowadzić do rewitalizacji tego fortu i temu ma służyć między innymi utworzenie tam placówki muzealnej. Jest to także jeden z elementów ożywienia całej Twierdzy Kraków" … „aktualnie gospodarzem w forcie jest Zarząd Budynków Komunalnych, w przyszłości ośrodkiem ruchu harcerskiego, w tym terenem przy forcie, będzie zarządzała Dyrekcja Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18, a po zakończeniu remontu przygotowany budynek stania się częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa”.

Bardzo dobra i miła informacja jest zamieszczona na stronie internetowej ZBK w Krakowie: „Po realizacji inwestycji, przy muzeum powstanie teren parkowy, z przestrzenią otwartą dla mieszkańców jako miejsce spacerów i rekreacji. Znajdzie się tam również miejsce na organizację części obozowo-biwakowej”.

Możemy życzyć mieszkańcom, harcerzom i … sobie, jak najszybszej realizacji wszystkich zamierzeń związanych z tak uroczym miejscem, jakim jest na pewno Fort pancerny pomocniczy 52a „Łapianka”.

Zdjęcia KCh umieszczono za zgodą ich 
autorki Druhny hm. Anny Hałatek,
pozostałe i tekst - hm. Wiesław Wójcik

Wspólne przedsięwzięcie MDK „Dom Harcerza” w Krakowie oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie – poniżej zaproszenie dla członków SPH do udziału w projekcie.

Projekt złożony przez Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18 na konkurs „Działajmy razem” uzyskał akceptację komisji konkursowej i tym sposobem przystępujemy do jego realizacji.

Zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami przesyłamy program działań w ramach naszego projektu pn. „Dopóki nam ziemia kręci się…” i chcemy serdecznie zaprosić członków Stowarzyszenia do wzięcia udziału w poszczególnych propozycjach:

21.09.2017 Wyprawa integracyjna z plenerem fotograficznym i warsztatami. Wyjazd do Ośrodka MDK”DH” w Chochołowie. W drodze do Chochołowa zwiedzanie skansenu w Zubrzycy Górnej 
5.10.2017 Poznajemy nasz dziedzictwo – obiekty UNESCO w Małopolsce : Kalwaria Zebrzydowska i Lanckorona. Zapisujemy fotografią najciekawsze miejsca
19.10.2017 Węgrzy i Polacy – śladami generała Józefa Bema. Tarnów i zameczek Dębno. Skomplikowane historie z naszej przeszłości. Dokumentujemy najciekawsze ślady
16.11.2017 Spotkanie w siedzibie MDK –slajdowisko plon wędrówek po Małopolsce. Prezentacje uczestników
30.11.2017 Budynek MDK „DH’ przy Reymonta – stworzenie wspólnego filmu animowanego pn. To jest kraj dla starych ludzi!. Twórcami filmu będą seniorzy i młodzież
14.12.2017 Kończące cykl przedświąteczne spotkanie na temat: Zwyczaje i obrzędy Bożego Narodzenia, ozdoby świąteczne, menu

Udział Państwa w projekcie jest całkowicie bezpłatny, gdyż na jego realizację zdobyliśmy środki  z budżetu Gminy Kraków.
Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać do p. Marty Wojaczyńskiej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Zofia Sułek   kwiaty

 

Druhna Harcmistrz Zofia Sułek ukończyła 100 lat

Przygodę z harcerstwem Druhna Zofia rozpoczęła w 1934 roku w 16 Krakowskiej Drużynie Harcerek. W następnym roku prowadziła zastęp „Sarenki”. Z ramienia Hufca Kraków-Łobzów, w roku 1956 w Zakładzie Leczniczo-Wychowawczym dla Dzieci Chorych na Jaglicę i Szkole Podstawowej nr 69 organizuje w pionie „Nieprzetartego Szlaku” 63 Krakowską Drużynę Harcerską, na bazie której powstał Szczep „Niwa”. W lutym 1958 roku na polecenie  komendy hufca wzięła udział w kursie dla nauczycieli i wychowawców sanatoriów i prewentoriów, mającego się odbyć w Rabce. Kurs został przedłużony o tydzień, bo jak się okazało, miał na celu wprowadzenie na zasadzie eksperymentu metody harcerskiej w program rehabilitacji przewlekle chorych dzieci. Uczestnicy szkolenia dużo czasu poświęcili na  przystosowanie regulaminów na sprawności i stopnie harcerskie dla dzieci chorych, a także z innymi niepełnosprawnościami. W pamięci Druhny Zofii pozostały również częste wędrówki po zaśnieżonych trasach, związane z nimi cudowne przygody i wiele wspólnych trudów w przecieraniu ścieżek na zawianych szlakach i związana z pobytem na kursie refleksja:

„Oceniając nasz pobyt w Rabce, doszliśmy do wniosku, że praca rozpoczęta na kursie musi być kontynuowana, a zorganizowana tam ogólnopolska drużyna instruktorów winna pracować nadal. Nazwaliśmy ją „Nieprzetarty Szlak”, który niejednokrotnie przecieraliśmy z trudem w ogromnym śniegu, a teraz przecierać będziemy w bieli sal sanatoryjnych i prewentoryjnych oraz świadomości ich pracowników”.

Od września 1976 do 1981roku w komendzie Krakowskiej Chorągwi ZHP Druhna prowadziła Referat „Nieprzetartego Szlaku” oraz była członkiem kadry kursów rabczańskich, szkolących drużynowych dla drużyn dzieci niepełnosprawnych różnych typów. Były to kursy jesienne dla kandydatów na drużynowych i wiosenne II stopnia dla czynnych instruktorów, było też kilka zimowych kursów podharcmistrzowskich.
W latach 1991-1997 była członkiem Rady Programowej Wydziału „Nieprzetartego Szlaku” GK ZHP , aż do jej rozwiązania.  
Wspominając lata swojej harcerskiej służby Druhna Zofia  m.in. powiedziała:

 „Miałam wiele zadowolenia, gdy widziałam radość dzieci oderwanych od domów rodzinnych, skazanych na bolesne zabiegi – miałam przywiązanie tych dzieci; a potem miałam listy od harcerzy, którzy wyjechali ale długo pamiętali – listy, które przychodziły zawsze w porę – w chwilach załamania i chęci zostawienia trudnej pracy – i te słowa listów podtrzymywały mnie na duchu i dawały wiarę, że warto. A oni chcieli wiedzieć, kto teraz prowadzi zastęp, co się dzieje w drużynie, czy nowa sklepikarka nie zrobiła manka w sklepiku harcerskim... i donosili, że pracują nadal w swojej drużynie, lub że nie należą, bo u nich nie ma harcerstwa, a nawet „Druhno, ja już wiem jak żyć”.

Druhna hm. Zofia Sułek to wybitna instruktorka harcerska, zasłużona dla Krakowa i jego mieszkańców. W szczególności dla dzieci niepełnosprawnych, dla których  przez wiele lat trwała wiernie w służbie harcerskiej. Celem Jej było wspieranie słowem, gestem oraz wywoływanie uśmiechu i radości na ich twarzach. Zawsze w „Nieprzetartym Szlaku”, który wraz z innymi przed laty tworzyła.

Druhno Jubilatko! Z okazji 100-ej Rocznicy Urodzin proszę przyjąć serdeczne gratulacje i gorące życzenia zdrowia, miłości bliskich, wielu następnych lat szczęśliwego i pogodnego życia , harcerskich spotkań z wychowankami  oraz wszelkiej pomyślności

Kraków, dnia 19 września 2016 r.   Zarząd i Członkowie
Stowarzyszenia Przyjaciół w Krakowie 

 

Zapisz

Zapisz

Komunikat organizacyjno-programowy SPH nr 1/2016

1. XI Krakowskie Harcerskie Spotkanie „Po Latach” ( 09.01.2016)

Wybierając się na kolejne XI Spotkanie Po Latach, zapewne wielu wspomniało poprzednie, bardzo udane, zorganizowane w Ośrodku Wypoczynkowym Chorągwi w Korzkwi, u hm. Pawła Grabki. Zmiana miejsca i terminu była spowodowana organizacją imprezy finałowej obchodów XV lecia Stowarzyszenia. W roku bieżącym nastąpił powrót „do korzeni” a tegoroczne spotkanie, na zaproszenie hm. Andrzeja Krzyworzeki , który te spotkania przed laty zainicjował i organizował, odbyło się w Hotelach „Krakus”. Konkretnie w Hotelu „Junior Krakus”. Od godziny 11:00 coraz liczniej zbierający się uczestnicy spotkania mieli możliwość zarejestrowania się, zapoznania się z wydawnictwami Chorągwianej Komisji Historycznej, obejrzenia wystawy „Ratujmy Stanicę Kamińskiego”, skorzystania z bufetu a co najważniejsze porozmawiania z przyjaciółmi i znajomymi z dawnych lat.

O godz. 11:30 na salę weszli zaproszeni przedstawiciele władz województwa i Krakowa. Na komendę, prowadzącej tę część spotkania Druhny hm. Danuty Noszki –Leśniewskiej, wszyscy obecni- ponad 90 osób, zaśpiewali hymn ZHP. Kontynuując, Druhna Prezes SPH hm. Danuta Noszka -Leśniewska powitała uczestników spotkania w imieniu własnym i zebranych, dziękując za przyjęcie zaproszenia. Bardzo serdecznie powitała: Pana Piotra Ćwika Wicewojewodę Małopolski, Pana Andrzeja Kuliga Zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta, przedstawicieli Komendy ZHP Chorągwi Krakowskiej w składzie hm. Mariusz Siudek Komendant i hm. Anna Nowak Z-ca Komendanta, byłych Komendantów i Zastępców Komendantów Chorągwi, profesorów krakowskich wyższych uczelni, byłych i aktualnych instruktorów Komendy Chorągwi i Komend Hufców, hm. Janusza Wojtyczę Przewodniczącego Chorągwianej Komisji Historycznej. Prowadząca odczytała list od Marszałka Małopolski pana Jacka Krupy oraz przekazała pozdrowienia od : hm. Władysławy Marii Francuz, która w tym czasie prowadziła zajęcia nowoutworzonego Uniwersytetu dla Dzieci na Politechnice Krakowskiej, dha hm. Janusza Sowy profesora Uniwersytetu Rolniczego, dha hm. Janusza Ślesaka b. zastępcę Hufcowego w Wadowicach, hm. Jerzego Kujawskiego i hm. Zbigniewa Babiucha, pracującego w Sztabie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Nowej Hucie, hm. Anny Gawron, hm. Czesławy Paluszkiewicz, hm.hm.Bożeny i Ryszarda Kruków z Hufca Śródmieście. Następnie Prowadząca poinformowała, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował odznaczeniami państwowymi członków naszego Stowarzyszenia. Za zasługi w długoletniej działalności na rzecz dzieci i młodzieży, Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczenia zostali dh., dh.: hm. Barbara Kucharska , hm. Jacek Kucharski i phm. Andrzej Marcińczyk. Uroczystego wręczenia odznaczeń dokonał Pan Piotr Ćwik – Wicewojewoda Małopolski.