Akcja „EKSPONAT”
czyli w jaki sposób można przekazać obiekty do Kolekcji Harcerskiej Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego.

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego powstało w wyniku adaptacji do nowych funkcji zabytkowego obiektu wojskowego – Fortu 52a „ŁAPIANKA” na Osiedlu Kliny w Krakowie. Administracyjnie stanowi oddział Muzeum Krakowa i jego misją  jest połączenie miejsca umożliwiającego poznanie idei, metod i tradycji skautingu z przestrzenią, w której będą działać harcerze z całego świata. W poddanym remontowi i modernizacji forcie powstały dwie kondygnacje na których zorganizowano przestrzeń do stałej ekspozycji i wystaw czasowych, ale także udało się w budynku znaleźć miejsce na salę konferencyjną, sale seminaryjne, punkt gastronomiczny, zorganizowano pomieszczenia przeznaczone do przygotowania zbiorów i pomieszczenia sanitarne mających stanowić zaplecze dla przyszłych biwaków harcerskich. Bo jedną z głównych atrakcji obiektu mają być tereny zielone dookoła fortu – powstało tam m.in. pole biwakowe i miejsce na ognisko nawet dla 300 osób.

FOTO 01Przeszklony dach łączący historyczną i współczesną część fortu.

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie zachęca swoich członków i sympatyków do przekazywania  obiektów (sztandary, proporce, kroniki, plakietki i odznaki, książki pracy zastępu, drużyny i obozu, elementy umundurowania itp.) do Kolekcji Harcerskiej Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Forcie „ŁAPIANKA”.  Poniżej krótka informacja jak to zrobić:

  1. Propozycje obiektów do zbiorów muzealnych (Kolekcja Harcerska) można wysłać drogą mailową:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
    Tel. 12/ 61 92 413 ; wew. 41
  2. W wiadomości mailowej prosimy określić, czy jest to oferta daru, czy zakupu (najlepiej z określeniem ceny). W miarę możliwości prosimy również o dołączenie fotografii oferowanego obiektu  oraz podania jego podstawowych danych (takich jak: autor, czas powstania, wymiary, technika wykonania i historia). Należy również zostawić dane kontaktowe.
  3. Oferty rozpatrywane są przez Komisję Nabytków Muzealnych, a w przypadku materiałów biblioteczo – archiwalnych  Komisję Zakupów i Wyceny Materiałów Archiwalno – Bibliotecznych.
  4. Po akceptacji oferty przez daną Komisję nastąpi kontakt ze strony Muzeum.

Łączymy harcerskie pozdrowienia

CZUWAJ!

                                                                                                      Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa

                                                                                                                             W Krakowie