Druhu Komendancie!

My, Twoi harcerze z Ludwinowa, w imieniu których zabieram głos, przyszliśmy tu dzisiaj, aby towarzyszyć Ci w ostatniej drodze.

Poznaliśmy się, gdy byliśmy bardzo młodzi. Utworzyłeś i prowadziłeś wiele lat w Szkole Podstawowej nr 40 na krakowskim Ludwinowie, drużynę harcerską.

Zaraziłeś nas, swoich podopiecznych pasją. Pasją do żeglowania.

Dla wielu z Nas jest to pasja do dnia dzisiejszego.

Sprawiłeś, że nasze dzieciństwo stało się kolorowe, szczęśliwe i pełne wrażeń, bo prowadziłeś nas szlakiem harcerskiej przygody. Nauczyłeś nas, czym jest pozytywna postawa wobec świata i drugiego człowieka, praca nad sobą i nieustanne kształtowanie i doskonalenie własnej osobowości.

Ścieżki naszego dorosłego życia rozbiegły się w różne strony, ale Twój autorytet, Twoja charyzma sprawiły, że w którymś momencie poczuliśmy, że znów chcemy być razem. Zaowocowało to tradycją corocznych, styczniowych spotkań a także wspólnymi morskimi rejsami.

Chcieliśmy spotykać się z Tobą Druhu, opowiadać o sobie, wspominać nasze wspólne obozy, planować nowe żeglarskie przygody, bo więzy, które połączyły nas w dzieciństwie, właśnie dzięki Tobie, były tak mocne.
Dziś Twoje, Druhu Komendancie odejście napełnia nas wielkim żalem i smutkiem.
Łączymy się w bólu z rodziną i obiecujemy, że pamięć o Tobie nie przeminie. Płyń spokojnie w rejsie po Niebiańskich morzach, jeziorach i obłokach!

Odpoczywaj w pokoju.

Czuwaj!

hm. Tadeusz Kubas
Cmentarz Podgórski, 4 VIII 2022 r.