Otwarcie harcerskiego sezonu żeglarskiego 2022

Bagry 24 kwietnia 2022 roku

 

W dniu 24 kwietnia 2022 roku w niedzielę o godz. 10,00 na Stanicy Hufca ZHP Kraków-Podgórze na Bagrach odbyło się otwarcie harcerskiego sezonu żeglarskiego ZHP Chorągwi Krakowskiej. Przybyło 28 uczestników reprezentujących Inspektorat Wychowania Wodnego i Morskiego (wśród nich członkowie SPH: kapitanowie Jerzy Klinik,  Jacek Małota, Andrzej Marcińczyk, Maciej Struś oraz j.st.m.Tadeusz Kubas  i żegl.  Magdalena Migacz) oraz przedstawiciele 6 Szczepów Chorągwi. 

FOTO 01 Pamiątkowe zdjęcie uczestników  spotkania

FOTO 02Uroczysty apel i raport wachtowych

 

Po wybiciu „szklanek” nastąpiło podniesienie na maszt bandery harcerskiej i odśpiewanie Hymnu Harcerskiego.  Odczytano Rozkaz Pilota Chorągwi hm. kpt. Jerzego Klinika, w którym przedstawiono plany działań wodniackich w Chorągwi w bieżącym roku. Następnie Komendant Stanicy j.st.m. Artur Gorzko przedstawił plany działania stanicy m.in. planowane regaty harcerskie, budowę nowego pomostu, remont jachtów i łódek. 

Po apelu uczestnicy na zmianę pływali na wyremontowanym w ubiegłym roku  jachcie Orionie i pozyskanym ostatnio dużym jachcie kabinowym Pozytyw o wdzięcznej nazwie "Róża wiatrów". Poniżej krótka informacja  o tych jednostkach:

 

ORION

(długość całkowita 5,93 m ;  szerokość  2,09 m ; powierzchnia żagli 14 – 17 m² )

POZYTYW

(długość całkowita 6,70 m ;  szerokość  2,20 m ; powierzchnia żagli 18 m² )

  

FOTO 03s/y „Róża wiatrów” pod pełnymi żaglami

 

Pozostali uczestnicy przy grilu wymieniali doświadczenia żeglarskie i snuli plany na kolejne rejsy i obozy żeglarskie. 

Następnie Pilot Chorągwi Krakowskiej ZHP Druh hm Jerzy Klinik (Kapitan Jachtowy) poinformował zebranych, że Inspektorat Chorągwi i Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie organizują w czasie Akcji Letniej 2022 Obóz Żeglarski  na Pojezierzu Iławskim, tzn. na Jeziorze Jeziorak.  Mogą w nim uczestniczyć: członkowie Stowarzyszenia, uczestnicy poprzednich obozów żeglarskich oraz uczestnicy kursów teoretycznych na stopień żeglarza jachtowego organizowanych przez Stowarzyszenie lub Inspektorat Wychowania Morskiego i Wodnego Chorągwi Krakowskiej ZHP oraz sympatycy Stowarzyszenia. Obóz odbędzie się w terminie od 25 czerwca do 8 lipca 2022 roku, a jego Komendantem będzie Druh phm Andrzej Marcińczyk (Kapitan Jachtowy).

Organizatorem Spotkania był Inspektorat Chorągwi i Stanica Żeglarska Hufca. Szczególne podziękowania dla Komendant Stanicy a zarazem Retmana Hufca j.st.m. pwd. Artura Gorzko.