Korbielów
06.10.2023 – 08.10.2023
48 uczestników

Jesień ― niezwykle ciekawa pora roku, zbliża się wielkimi krokami. Mimo, że pojawia się coraz więcej pochmurnych dni z opadami, stają się one coraz krótsze, a wieczory coraz chłodniejsze liczna grupa członków naszego stowarzyszenia wybrała się na tradycyjną jesienną wycieczkę górską. Już trzynasta ― szczęśliwa!, edycja tych jesiennych wycieczek górskich przypadła na pierwszy weekend, od 6 do 8 października. Tym razem wybraliśmy się w Beskid Żywiecki, w którym przez wiele lat latem i zimą chętnie obozowali krakowscy harcerze. Organizatorzy jesiennych górskich wycieczek SPH ― druhowieństwo Małgorzata i Andrzej Słowikowie zaprosili nas do Korbielowa, u podnóża Pilska.

Już dwugodzinny przejazd z Krakowa dostarczał wielu wrażeń. Piękna pogoda sprzyjała oglądaniu niezapomnianych widoków i feerii jesiennych barw ― od zieleni do złoto-rudawo-brązowych.

Pierwsi uczestnicy wycieczki pojawili się w pensjonacie „Koliba” na długo przed wieczornym spotkaniem i po zakwaterowaniu w wyznaczonych pokojach udali się na indywidualne spacery po bliższej lub dalszej okolicy. Po godzinie 17-tej parking przed pensjonatem „pękał w szwach”. Przybywających, a było ich aż czterdziestu ośmiu, serdecznie witali organizatorzy wycieczki.

FOTO 01

FOTO 02

FOTO 03

FOTO 04

FOTO 05

FOTO 06

Piątkowy wieczór upłynął na wspólnym śpiewie, pląsach i innych harcach oraz zaciętej rywalizacji w Konkursie Wiedzy o Małopolsce, który przygotował hm. Władysław Dobosz. Hm. Stanisław Piasecki ― prezes SPH omówił także zamierzenia naszego stowarzyszenia do końca bieżącego roku. Z satysfakcją stwierdził, że tegoroczna edycja jesiennych wycieczek górskich jest największa w historii (pod względem liczby uczestników). Po raz pierwszy przyznano Odznaki Turystyczne SPH w Krakowie ― „Wędrówki Górskie”. Wyjątkową odznaką wyróżniono 21 osób, które z SPH pokonują górskie szlaki od co najmniej sześciu lat. Spotkanie w miłej, uroczystej atmosferze sprawiło nam wiele radości.

FOTO 07

FOTO 08

FOTO 09

Sobotni poranek przywitał nas prawie błękitnym niebem i słoneczną pogodą, która towarzyszyła nam przez cały dzień. Aura zachęcała do spacerów i pieszych wędrówek oraz poznawania i odkrywania uroków natury. Zaraz po śniadaniu, kilkuosobowe grupy uczestników wycieczki wyruszyły w wybranych przez siebie kierunkach m.in. przez Halę Miziową na Pilsko, do chaty Baców, Jeleśni i trasą rowerowo-spacerową wokół Korbielowa. Przed nami roztaczały się widoki na liczne przysiółki Korbielowa, trasy narciarskie, oglądaliśmy miejscowe zabytki m.in. niezwykłe świątki, anioły, kapliczki, krzyże i figury przydrożne, szopki i wiele innych dzieł sztuki. Naszemu zwiedzaniu urokliwych zakątków np. wodospad na potoku Glinne, towarzyszyły rozmowy, podziwianie widoków, czytanie informacji o ich historii oraz robienie pamiątkowych zdjęć.

FOTO 10

FOTO 11

FOTO 12

FOTO 13

Zmęczeni, ale zadowoleni, że daliśmy radę wróciliśmy do „Koliby” na obiad oraz wieczorne posiady z harcerską piosenką, rozmowami połączone z multimedialną prezentacją Joli i Jarosława Balonów z wyprawy na najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro.

FOTO 14

FOTO 15

Przewidywania o załamaniu pogody spełniły się w niedzielę. Poranek przywitał nas pochmurnym niebem, dokuczliwym wiatrem i opadami deszczu. W tej sytuacji część uczestników wycieczki postanowiła wcześniej wrócić do domu, natomiast pozostali udali się do termalnych kąpielisk Oravice na Słowacji lub jednego z najbardziej znanych browarów w Europie ― Muzeum Browaru Żywiec. Żegnając się, umawialiśmy się na następne spotkania. Okazji nie będzie brakowało!

Około południa aura zdecydowanie poprawiła się i do Krakowa wracaliśmy w promieniach jesiennego słońca. W drodze powrotnej na krótko zatrzymaliśmy się w Jeleśni przy XVII-wiecznej Starej Karczmie, która stanowi istoty element miejscowego folkloru wpisany w lokalne tradycje. Mamy nadzieję, że jeszcze tu wrócimy nacieszyć się urokiem tego miejsca.

FOTO 16

Serdecznie dziękujemy wszystkim Organizatorom za staranne i ciekawie przygotowanie wycieczki oraz całego pobytu. Nie żegnamy się, mówimy ― Do zobaczenia na szlaku!

Tekst: hm. Andrzej Gaczorek
Zdjęcia: wykonane przez uczestników wycieczki