Zarząd SPH planuje organizację w 2020 roku kolejnego Obozu Zagranicznego Stowarzyszenia tym razem w Macedonii. Na zlecenie Zarządu SPH wyjazd przygotowuje Eko-Tourist Sp. z o.o., ul. Radziwiłłowska 21/4, 31-026 Kraków, tel. 12 422 88 63, 422 70 03

Osoby odpowiedzialne za organizację Obozu: hm Stanisław Piasecki (V-ce Prezes Zarządu) oraz hm Magdalena Migacz (Sekretarz Zarządu).

Termin: 08 sierpień – 19 sierpień 2020 roku
Macedonia – wypoczynek i zwiedzanie
Macedonia Piękny, nieodkryty jeszcze kraj, położony w sercu Bałkanów. Prawdziwy raj dla miłośników historii , urokliwych zakątków, pysznej kuchni oraz dzikiej, nieskażonej przyrody.
Jezioro Ochrydzkie Najgłębsze jezioro na Bałkanach - ma aż 286 m głębokości i najstarsze jezioro w Europie. Jest niezwykle malownicze. Z jednej strony góry schodzą prawie do jeziora, z drugiej - w oddali majaczy zachodni brzeg, należący do Albanii. Woda w jeziorze Ochrydzkim jest czysta i ciepła, idealna do kąpieli.
Ochryd Historyczne miasto nad Jeziorem Ochrydzkim (UNESCO), popularny wakacyjny kurort.
Zakwaterowanie:

Hotel Klimetica jest idealnym miejscem do odpoczynku i relaksu. Położony jest w  lesie sosnowym, w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Ochrydzkiego (w drugiej linii brzegowej, oddzielony od jeziora drogą) , około  4 km od miasta Ochryda. W pobliżu hotelu znajduje się kościół jaskiniowy św. Stefan, który jest unikatowym zabytkiem kultury.

Hotel posiada przestronne lobby wyposażone w bar, telewizor i połączenie WIFI. W holu można podziwiać piękny widok na Jezioro Ochrydzkie. Ponadto na terenie obiektu: ogród fontann, dwie sale seminaryjne o pojemności 70 i 30 miejsc,  restauracja, letni taras.

https://hotelklimetica.com.mk/en/

W odległości ok. 150 m, w sąsiednim obiekcie znajduje się basen, z którego można nieodpłatnie korzystać.

Hotel posiada  36  pokoi 2 i 3 osobowych z łazienkami , TV, klimatyzacją.

Wyżywienie Śniadania w formie bufetu, obiadokolacje  serwowane.
Ramowy program:
1 dzień
8.08.2020 (sobota)
Wyjazd z Polski w godzinach rannych, przejazd przez Słowacje, Węgry na obiadokolacje i nocleg na terenie Serbii.
2 dzień
9.08.2020 (niedziela)
Śniadanie, przejazd w kierunku Macedonii. Przejazd do Skopje, wielokulturowej stolicy Macedonii. Ze Skopje pochodziła Matka Teresa z Kalkuty, w poświęconym jej Domu Pamięci można śledzić historię jej życia. Ponadto w programie: Stare i Nowe Miasto połączone Kamiennym Mostem, Stara Carsija - dawny turecki bazar położony u stóp wzgórza z twierdzą Kale. Przyjazd do hotelu w Ochrydzie, który będzie bazą wypoczynkowa na najbliższe dni (9 noclegów) Obiadokolacja i nocleg.
3 – 10 dzień
10.08 – 17.08.2020
Pobyt w hotelu . Każdego dnia śniadania i obiadokolacje.
W trakcie pobytu możliwość uczestniczenia w wycieczkach krajoznawczych (do wyboru):
 • zwiedzanie Ochrydu - miasta wpisanego na listę UNESCO. Spacer po mieście.W programie m.in. cerkiew św. Zofii z zachowanymi freskami z XI wieku, cerkiew św. Pantelejmona, cerkiew św. Jana z Kaneo, ruiny Bazyliki św. Erazma z IV wieku, antyczny teatr, ruiny twierdzy cara Samuela z X-XI wieku. Koszt: ok. 5€
 • Rejs statkiem po Jeziorze Ochrydzkim do położonego na jego krańcu monastyru św. Nauma, założyciela klasztoru. Monastyr został zbudowany na tarasie skalnym, wznoszącym się ponad brzegami jeziora Ochrydzkiego. Rozciąga się stąd przepiękny widok na jezioro i otaczające je góry. Monastyr jest jednym z najważniejszych klasztorów prawosławnych znajdujących się na terenie Macedonii. Po drodze postój w Zatoce Kości, gdzie znajduje się rekonstrukcja osady prehistorycznej osadnictwa palowego istniejącej w tym miejscu prawdopodobnie ok 1000 r p.n.e. Na zakończenie rejs łódkami do źródeł rzeki Czarny Drim, niezwykłego miejsca zachwycającego kolorem wody oraz bogatą roślinnością. Nie zabraknie też degustacji miejscowych specjałów. Będzie można również dowiedzieć się, jak powstają słynne perły ochrydzkie. Unikatowa biżuteria, może być ciekawą i niebanalną pamiątką z podróży. Prezentacja biżuterii z pereł z możliwością zakupu. Pół dnia. Koszt: ok. 35€
 • Wieczór Macedoński - kolacja regionalna w jednej z lokalnych restauracji z pokazem tańców ludowych połączona z zabawą przy muzyce macedońskiej. Koszt: ok. 20€
11 dzień
18.08.2020 (wtorek)
Śniadanie, przejazd do położonego nieopodal Skopje Kanionu Matka, najpiękniejszego w Macedonii kanionu, utworzonego na rzece Treska. Rejs łódkami po rzece pozwala nacieszyć się pięknem tego miejsca, a przede wszystkim nieskalaną jeszcze przyrodą. Dalsza podróż w kierunku Serbii, obiadokolacja i nocleg
12 dzień
19.08.2020 (środa)
Śniadanie, przejazd w kierunku Polski Przyjazd do kraju w godzinach nocnych.
Cena
 • 1990 zł osoba dorosła
 • 1490 zł dziecko do 12 lat
 • 590 zł – dziecko do lat 5 (bez własnego łóżka, wspólne spanie z rodzicami)
Cena zawiera:
 • przejazd autokarem
 • 2 noclegi tranzytowe, pokoje 2,3-os. z łazienkami
 • 9 noclegów w Ochrydzie, pokoje 2,3-os. z łazienkami
 • wyżywienie: 11 śniadań, 11 obiadokolacji
 • ubezpieczenie KL i NNW
Cena nie zawiera:
 • biletów wstępu (łódki po Kanionie Matka) i przewodników lokalnych, taksy klimatycznej – ok. 25€-
 • wycieczek fakultatywnych j.w.
 • składki na TFG w wysokości 10 zł
 • dopłata do pokoju 1-os. - 550 zł
Uczestnicy: W Obozie mogą uczestniczyć Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia , Członkowie Kręgu Instruktorów Seniorów Hufca ZHP Kraków-Podgórze wraz z Rodzinami. Zapisy przyjmują i informacji udzielają:
 • Druh hm Stanisław Piasecki; Tel. 784 035 623; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Druhna hm Magdalena Migacz; Tel. 505 207 333; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

O umieszczeniu na liście Uczestników Obozu decyduje kolejność zgłoszeń i terminowe wpłaty zgodnie z poniższym harmonogramem. Warunkiem koniecznym do organizacji Obozu jest udział w nim minimum 40 uczestników.

Terminarz wpłat: I rata - 700,- zł przy zapisie (do 31 stycznia 2020 roku)
II rata - 700,- zł do 15 marca 2020 roku
III rata – 590,- zł do 15 czerwca 2020 roku

Wpłaty złotówkowe należy dokonywać tylko i wyłącznie przelewem na konto Stowarzyszenia:
PKO S.A. I/O Kraków , ul. Wielopole 19
Nr 71 1020 2892 0000 5602 0149 0937
Z dopiskiem: Obóz MACEDONIA 2020

V-ce Prezes Zarządu
hm. Stanisław Piasecki
Kraków, 2 grudnia 2019 roku

KANION MATKA

Macedonia 01

Macedonia 02

Macedonia 03

Macedonia 04 

SKOPJE

Macedonia 05

Macedonia 06

Macedonia 07

Macedonia 08

Rejs po Jeziorze Ochrydzkim

Macedonia 09

Macedonia 10

Macedonia 11

Macedonia 12

Macedonia 13

Macedonia 14

Ochryda

Macedonia 15

Macedonia 16

Macedonia 17