sph 78x100
STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ HARCERSTWA
W KRAKOWIE


31-131 Kraków, ul. Karmelicka 31 ; tel/fax (12/633 33 57


Malownicze Podlasie

Zarząd SPH planuje organizację w 2022 roku wycieczki na Podlasie. Osoby odpowiedzialne za organizację wyjazdu: hm Stanisław Piasecki (V-ce Prezes Zarządu) oraz hm Magdalena Migacz (Sekretarz Zarządu).

Oferta została przygotowana przez Eko-Tourist Sp. z o.o., ul. Radziwiłłowska 21/4; 31-026 Kraków ; tel. 12/ 422 88 63 , 12/ 422 70 03 , e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

4 dniowa wycieczka na Podlasie. Przepiękna, dzika przyroda przenika się tu z fascynującą kulturą pogranicza. Od wieków, jak w tyglu mieszały się na Podlasiu kultury, wyznania, religie i smaki.
W trakcie wyjazdu uczestnicy poznają tradycyjne potrawy kuchni podlaskiej, prozdrowotne zioła uprawiane organicznie oraz smaczne lokalne produkty.

W programie:

Liw Zamek Książąt Mazowieckich
Ciechanowiec Zaskakujące ogromem atrakcji Muzeum Rolnictwa im. K. Kluka,
Koryciny Podlaski Ogród Botaniczny „Ziołowy Zakątek”, gdzie na kilkunastu hektarach zgromadzono kilka tysięcy roślin, ziół i kwiatów,
Kraina Otwartych Okiennic Unikatowe pod względem architektonicznym podlaskie wsie z misternie zdobionymi drewnianymi domami i pięknymi, kolorowymi cerkwiami,
Skit Odrynki Jedyna w Polsce prawosławna pustelnia świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich, do której prowadzi poprowadzona przez narwiańskie bagna drewniana kładka
Białystok Stolica województwa z zachwycającym barokowym Pałacem Branickich i ogrodami w stylu francuskim
Supraśl Malownicze miasteczko z największą kolekcją ikon w Polsce
Święta Woda Słynące cudami Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej z cudownym wizerunkiem MB Bolesnej i źródełkiem w grocie
Siedlce Miasto o bogatej historii związanej z rodem Czartoryskich, znajduje się tu jedyny w Polsce obraz El Greca „Ekstaza św. Franciszka”

Termin: 11-14.05.2022 (środa-sobota)
Cena: ok. 960 zł

Ramowy program wycieczki:

1 dzień Wyjazd z Krakowa w godzinach rannych, przejazd do  miejscowości Liw, by zobaczyć XV-wieczny zamek książąt mazowieckich. Obecnie zamek w Liwie jest jednym z największych muzeów broni w Polsce, a na wystawie podziwiać też można kolekcję portretów sarmackich z XVII-XVIII w. oraz obrazów i grafik o tematyce batalistycznej. Przejazd do Ciechanowca, wizyta w Muzeum Rolnictwa im. K. Kluka, które znajduje się na terenie zespołu parkowo-pałacowego rodziny Starzeńskich. W jego skład wchodzi pałac, wozownia, stajnie, czynny młyn wodny. Muzeum zaskakuje rozmachem, różnorodnością i ilością zgromadzonych eksponatów. W wozowni znajduje się imponująca kolekcja maszyn rolniczych, a w dawnych stajniach powstało Muzeum Weterynarii. Jest tutaj też Muzeum Pisanki, gdzie zgromadzono ręcznie zdobione pisanki pochodzące z różnych zakątków świata. Na terenie parku utworzono skansen budownictwa mazowiecko-podlaskiego, gdzie można zobaczyć skromne gospodarstwa drobnej szlachty i chłopstwa, kuźnię, młyn, drewniany kościółek, i wiele innych. Przejazd na obiadokolację i nocleg.
2 dzień Śniadanie, wizyta w Krainie Otwartych Okiennic, którą tworzą unikatowe pod względem architektonicznym wsie: Plutycze, Puchły, Soce i Trześcianka, położone w dolinie rzeki Narew. Cechą charakterystyczną Krainy Otwartych Okiennic jest bogate zdobnictwo drewnianych chałup, kolorowe okiennice, bogato zdobione szczyty i naroża dwuspadowych domów. Stosowana ornamentyka jest niespotykana w innych regionach Polski i nawiązuje do zdobnictwa w rosyjskim budownictwie ludowym. Oprócz pięknie zachowanych domów znajdują się tu również kolorowe cerkwie. W Puchłach przepiękna cerkiew w kolorze niebieskim pod wezwaniem Opieki Matki Bożej Opiekuńczej, pochodząca z 1913 r., a w Trześciance zielona cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowana w latach 1864-1867.
Przejazd do Odrynek, gdzie pośród bagiennych rozlewisk rzeki Narew znajduje się Skit Odrynki czyli jedyna w Polsce prawosławna pustelnia świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich. Do skitu prowadzi przez bagna 800 m kładka. Jest to magiczne miejsce o niepowtarzalnej atmosferze.
Powrót na obiadokolację i nocleg.
3 dzień Śniadanie, przejazd do Białegostoku, zwiedzanie miasta: zespół pałacowo – parkowy Branickich zwany „Wersalem Podlasia”, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej otoczona wspaniałym parkiem, unikatowy zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który tworzą dwa połączone ze sobą budynki kościelne - stary z XVII wieku oraz nowy z XX wieku, rynek z późnobarokowym ratuszem z wieżą zegarową, sobór św. Mikołaja Cudotwórcy. Przejazd Supraśla - miasta, które od wieków łączy w sobie naturę, historię i sztukę. Zwiedzanie najważniejszych zabytków miasta są: Prawosławny Monastyr Zwiastowania NMP, Pałac Buchholtzów – dziś siedziba Liceum Sztuk Plastycznych, Muzeum Ikon, które dysponuje jedną z najbogatszych kolekcji obrazów sakralnych w Polsce. Następnie wizyta w Świętej Wodzie, w słynącym z uzdrowień Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej . Jest to wyjątkowe miejsce dla katolików, porównywane z prawosławną Grabarką, bowiem powstała tu Góra Krzyży, na której pątnicy pozostawiają dziękczynne krzyże wotywne i te związane z gorącymi prośbami o łaski. Wśród wielu krzyży i krzyżyków stoi tu Jubileuszowy Krzyż Pielgrzymów o wysokości 25 m.
Powrót na obiadokolacje i nocleg.
4 dzień Śniadanie, przejazd do Korycin, wizyta w jedynym w swoim rodzaju „Ziołowym Zakątku”, ogromnym kompleksie, na który składają się: Podlaski Ogród Botaniczny, gdzie gromadzone są przede wszystkim rośliny lecznicze i aromatyczne wykorzystywane dawniej i obecnie w kuchni, lecznictwie, barwierstwie, budownictwie, tkactwie oraz w celach ochronnych i magii; skansen z karczmą, gdzie można zjeść tradycyjne podlaskie posiłki przyprawiane regionalnymi ziołami; XVII-wieczny, drewniany kościół z ziołowym ogrodem biblijnym; ekologiczny warzywnik. W sklepiku można zaopatrzyć się w zioła, herbatki, nalewki, zioła do kąpieli, surowce zielarskie, suszone owoce i wiele innych produktów.
Przejazd do Siedlec, wizyta w Muzeum Diecezjalnym by zobaczyć wyjątkowe dzieło sztuki - obraz autorstwa El Greco zatytułowany „Ekstaza św. Franciszka”. Spacer po mieście, które za czasów księżnej Aleksandry Ogińskiej z rodu Czartoryskich było jednym z ważniejszych ośrodków życia towarzyskiego i kulturalnego w Polsce. W programie: klasycystyczny pałac Ogińskich, otoczony urokliwym parkiem miejskim noszącym miano Aleksandrii na cześć księżnej Ogińskiej; ratusz zwany Jackiem, zwieńczony muskularną sylwetką Atlasa dźwigającego kulę ziemską. Będąc na ratuszowym dziedzińcu warto posłuchać melodii wygrywanej przez zegarowe kuranty – polonez „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego; kościół katedralny p.w. NPN Marii Panny.
Przejazd do Krakowa, przyjazd w godzinach wieczornych.

Cena zawiera:
transport autokarem
3 noclegi ze śniadaniami w hotelu, w pokojach 2,3-os. z łazienkami
3 obiadokolacje
opiekę pilota
obowiązkową składkę na TFG i TFP

Cena nie zawiera:
biletów wstępu i przewodników lokalnych, ok. 80 zł (ok. 55 zł ulgowe)

W wycieczce mogą uczestniczyć Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia , Członkowie Kręgu Instruktorów Seniorów Hufca ZHP Kraków-Podgórze wraz z Rodzinami. Zapisy przyjmują i informacji udzielają: Druh hm Stanisław Piasecki; Tel. 784 035 623; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Druhna hm Magdalena Migacz; Tel. 505 207 333; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

O umieszczeniu na liście Uczestników decyduje kolejność zgłoszeń i terminowe wpłaty zgodnie z poniższym harmonogramem. Warunkiem koniecznym do organizacji wycieczki jest udział w niej minimum 40 uczestników.
Organizator zastrzega sobie prawo odwołania wyjazdu w przypadku obostrzeń związanych z COVID 19.

Koszt : ok. 960- zł/os.
I rata - 500,- zł przy zapisie
II rata - 460- zł do 31 marca 2022 roku
Wpłaty złotówkowe należy dokonywać tylko i wyłącznie przelewem na konto Stowarzyszenia:
PKO S.A. I/O Kraków , ul. Wielopole 19
Nr 71 1020 2892 0000 5602 0149 0937
Z dopiskiem: Podlasie 2022

CZUWAJ !

V-ce Prezes Zarządu
hm Stanisław Piasecki

Kraków, 02.02.2022 roku