Zarząd SPH planuje organizację w roku przyszłym kolejnej wycieczki zagranicznej Stowarzyszenia zgodnie z ofertą przedstawioną przez Biuro Turystyczne „EKO-TOURIST” Kraków (ul. Radziwiłłowska 21/4, 31-026 Kraków; tel. 12/422 88 63 , 12/422 70 03; www.eko-tourist.krakow.pl ). Tym razem kierunek - LITWA.

Osoby odpowiedzialne za organizację Obozu: hm Stanisław Piasecki (V-ce Prezes Zarządu) oraz hm Magdalena Migacz (Sekretarz Zarządu).


Termin: 08 – 12 maj 2019 roku
Planowany program:  
1 dzień wyjazd z Krakowa w godzinach rannych, przejazd na malownicze Podlasie, wizyta na Świętej Górze Grabarka, która jest najważniejszym miejscem kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce.

Przejazd na obiadokolacje i nocleg w okolicy Bielska Podlaskiego - Białowieży.

2 dzień

Śniadanie, przejazd do miejscowości Kruszyniany, dawnej wioski tatarskiej , którą Samuel Mirza Krzeczowski otrzymał od Jana III Sobieskiego i zasiedlił jeźdźcami ze swojego szwadronu. Do dzisiaj mieszka tu jeszcze kilka rodzin tatarskich. Zachował się też niezwykle cenny drewniany meczet z XVIII wieku z dwiema wieżami i kopułą oraz cmentarz muzułmański. Przejazd w kierunku Litwy. Przyjazd do miejscowości Troki - dawnej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego, zwiedzanie XIV- wiecznego zamku księcia Witolda znajdującego się na wyspie, pośrodku jeziora. Następnie spacer po miejscowości (ulica karaimska, kenesa – świątynia Karaimów, mniejszości etnicznej, pochodzenia tureckiego, sprowadzonej na Litwę z Krymu przez księcia Witolda).

Przejazd do Wilna, obiadokolacja i nocleg.

3 dzień

Śniadanie, zwiedzanie Wilna, w programie m.in.: Ostra Brama - symbol miasta, jedyna zachowana brama miejska ze średniowiecznych murów obronnych (w jednej z kapliczek znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej - najważniejszy symbol religijny Litwy), Cerkiew św. Ducha, gdzie znajdują się szczątki chrześcijańskich męczenników straconych przez księcia Olgierda za przyjęcie prawosławia, kościół Bazylianów i klasztor, w którym w czasach zaboru rosyjskiego mieściło się więzienie. W 1823 r. podczas procesu Filaretów, w jednej z cel nazwanej później „Celą Konrada” przez 6 miesięcy był więziony Adam Mickiewicz, Ratusz, getto żydowskie, barokowy kościół św. Ducha, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie znajduje się oryginał obrazu Miłosierdzia Bożego „Jezu, ufam Tobie”, namalowany wg wizji św. Faustyny Kowalskiej, Uniwersytet Wileński, drugi po Uniwersytecie Jagiellońskim najstarszy uniwersytet Rzeczypospolitej Obojga Narodów, na którym studiowało wielu słynnych Polaków (Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz), Katedra Wileńska z kaplicą z relikwiami św. Kazimierza – patrona Litwy i podziemia z grobami królewskimi m.in. Barbary Radziwiłłówny i Kazimierza Jagiellończyka. Cmentarz na Rossie,

Obiadokolacja i nocleg w Wilnie.

4 dzień

Śniadanie, przejazd do Pożajścia, zwiedzanie klasztoru Kamedułów, który jest jednym z arcydzieł architektury litewskiej, następnie przejazd do Kowna spacer po starówce (Ratusz- symbol miasta, nazywany „białym łabędziem”, ze względu na swój śnieżnobiały kolor, Bazylika Archikatedralna - największy na Litwie kościół gotycki, w jej barokowym wnętrzu znajdują się obrazy M. E. Andrioll’ego – autora ilustracji do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, kościół św. Franciszka Ksawerego, z charakterystycznymi dwoma wieżami oraz gimnazjum, do którego uczęszczał Adam Mickiewicz), spacer główną aleją miasta lub malowniczym bulwarem nad Niemnem. Dalsza podróż w kierunku Polski. Przyjazd nad jezioro Wigry, zwiedzanie Pokamedulskiego Klasztoru z XVII w.
Na terenie klasztoru można zwiedzić Apartamenty i Kaplicę Papieską, Krypty w Kościele, Wieżę Zegarową, Wystawy oraz czytelnię Jana Pawła II, ufundowaną po jego noclegu na terenie Klasztoru w 1999 r. Późnobarokowy kościół z bogatym wystrojem wnętrza jest ciągle użytkowany i cieszy się popularnością wśród nowożeńców. Odbywają się w nim również koncerty chorału gregoriańskiego. Na terenie klasztoru w Wigrach kręcony był film "Ryś" w reżyserii Stanisława Tyma.

Obiadokolacja i nocleg w okolicy Suwałk.

5 dzień

Śniadanie, przejazd do Tykocina, jednej z najstarszych i najpiękniejszych miejscowości Podlasia.
Spacer po mieście: Rynek, zamek króla Zygmunta II Augusta. Dalsza podróż w kierunku Krakowa

Przyjazd do Krakowa w godzinach wieczornych.

Cena 1050 – 1150 zł w zależności od ilości uczestników
Cena zawiera
  • przejazd autokarem
  • opiekę pilota
  • 4 noclegi w pokojach 2,3 osobowych z łazienkami
  • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
  • ubezpieczenie KL i NNW
Cena nie zawiera
  • biletów wstępu i przewodników lokalnych – ok. 30 Euro
  • biesiady przy ognisku lub uroczystej kolacji z muzyką, które można zorganizować zarówno w obiektach w Polsce, jak i Wilnie.

 

W wycieczce mogą uczestniczyć Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia , Członkowie Kręgu Instruktorów Seniorów Hufca ZHP Kraków-Podgórze wraz z Rodzinami. Zapisy przyjmują i informacji udzielają: Druh hm Stanisław Piasecki; Tel. 784 035 623; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Druhna hm Magdalena Migacz; Tel. 505 207 333; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

O umieszczeniu na liście Uczestników wycieczki decyduje:
1. Deklaracja uczestnictwa w wycieczce ( telefonicznie, e-mail) – w terminie do 15.11.2018
2. W przypadku odpowiedniej liczby zgłoszeń na wyjazd terminowe wpłaty zgodnie z poniższym harmonogramem.
wpisowe - 250,- zł przy zapisie do 30.11.2018 roku
I rata - 450,- zł do 15 stycznia 2019 roku
II rata – 450,- zł do 31 marca 2019 roku

Uwaga: w przypadku rezygnacji z wyjazdu należy na swoje miejsce desygnować zmiennika – w innym przypadku z wpłaconej za wyjazd kwoty zostaną potrącone rzeczywiście poniesione przez Biuro Turystyczne koszty.
Wpłaty złotówkowe należy dokonywać tylko i wyłącznie przelewem na konto Stowarzyszenia:
PKO S.A. I/O Kraków , ul. Wielopole 19
Nr 71 1020 2892 0000 5602 0149 0937
Z dopiskiem: Wycieczka: Litwa 2019
Uwaga:
- organizacja wycieczki przy minimum 30 osobach

CZUWAJ !

V-ce Prezes Zarządu
hm Stanisław Piasecki
Kraków, 25.10.2018 roku

Akcja Letnia 2016

contentmap_module