Komunikaty

Druh harcmistrz ANDRZEJ ŁANUSZKA

andrzej lanuszka

Z ogromnym żalem i smutkiem zawiadamiamy,
że dnia 4 stycznia 2020 roku odszedł na Wieczną Wartę

Ś†P

Druh harcmistrz ANDRZEJ ŁANUSZKA

Magister inżynier elektronik, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, długoletni nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Łączności. Wspaniały instruktor harcerski, drużynowy 5 KDH „Grom” im. Janka Surżyckiego, Z-ca Przewodniczącego MKI „Iskra”, Z-ca Komendanta Szczepu „Dzieci Pioruna”, Kierownik Harcerskiego Klubu Sportowego oraz instruktor organizacyjny Komendy Hufca Kraków-Podgórze. Niezawodny Kolega, Przyjaciel, Druh.

Jako sportowy pasjonat uczestniczył i wielokrotnie przygotowywał reprezentacje Szczepu „Dzieci Pioruna” do zawodów sportowych w licznych konkurencjach w których odnosili wiele sukcesów. Organizował i przez wiele lat prowadził Mistrzostwa Hufca ZHP Kraków-Podgórze w Tenisie Stołowym.

Był organizatorem kilkudziesięciu obozów letnich i zimowych (obozy stałe, wędrowne, zagraniczne oraz zimowiska).

Jednak dla wielu pozostanie mistrzem gry na gitarze i wspaniałym wykonawcą piosenek śpiewanych na turystycznym szlaku i przy ogniskach. Znakomicie prowadził śpiew na wielu imprezach i spotkaniach harcerskich dostarczając nam wielu niezapomnianych chwil, niecodziennych wzruszeń i radości.

Od roku 2003, Druh Andrzej był członkiem Kręgu Instruktorów Seniorów Hufca ZHP Kraków-Podgórze. Bardzo aktywnie uczestniczył w działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa w Krakowie.
Bardzo będzie nam Go brakowało.

Zarząd i Członkowie
Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa
w Krakowie

Kraków, dnia 7 stycznia 2020 roku
Informację o terminie i miejscu ostatniego pożegnania Druha Andrzeja zamieścimy niezwłocznie

9. Jesienna Górska Wycieczka SPH – Krynica: 11-12-13.10.2019.r.

Gdy przychodzi taka chwila
Że już masz wszystkiego dość
Pakuj plecak, ruszaj z nami
Wszystkim troskom swym na złość.

Tym razem Zarząd Stowarzyszenia i Komenda Wycieczki zaprosili uczestników do zwiedzania Krynicy Zdroju i jej pięknych okolic. Zakwaterowanie tradycyjnie załatwili hm. Andrzej i hm. Małgorzata Słowikowie, czyli komendant i kwatermistrz wycieczki. Była to Willa „Kasztelanka”, przy ul. Puławskiego 33.

Komendant w rozterce - chyba trafią do „Kasztelanki”? Foto. AG 

Komendant w rozterce - chyba trafią do „Kasztelanki”? Foto. AG

Warszawa 2019

sph logo mini
STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ HARCERSTWA
W KRAKOWIE


31-131 Kraków, ul. Karmelicka 31 ; tel/fax (12/633 33 57

Zarząd Stowarzyszenia zaprasza na Wycieczkę „Warszawa – Powstańczym Szlakiem””
Termin : 8 – 10. 03. 2019 roku

Zarząd SPH planuje organizację w marcu 2019 roku wycieczki do Warszawy zgodnie z ofertą przedstawioną przez Biuro Turystyczne „EKO – TOURIST” Kraków. Pierwotnie planowano organizację tej wycieczki w grudniu ubiegłego roku – termin okazał się nie do przyjęcia. Osoby które zgłosiły swój udział w grudniowej wycieczce automatycznie umieszczone są na liście uczestników wycieczki do Warszawy w marcu br.

Osoby odpowiedzialne za organizację Wycieczki: hm Stanisław Piasecki (V-ce Prezes Zarządu) oraz hm Magdalena Migacz (Sekretarz Zarządu).
W Wycieczce mogą uczestniczyć Członkowie i Sympatycy Stowarzyszenia , Członkowie Kręgu Instruktorów Seniorów Hufca ZHP Kraków-Podgórze wraz z Rodzinami. Zapisy przyjmują i
Zapisy przyjmują i informacji udzielają: Druh hm Stanisław Piasecki; Tel. 784 035 623; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Druhna hm Magdalena Migacz; Tel. 505 207 333; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Koszt wycieczki 650,- zł przy grupie min. 30 0sób

O umieszczeniu na liście Uczestników Wycieczki decyduje kolejność zgłoszeń i terminowe wpłaty zgodnie z poniższym harmonogramem.
I rata - 350,- zł do 31 stycznia 2019 roku
II rata - 300,- zł do 28 luty 2019 roku
Uwaga: w przypadku rezygnacji z wyjazdu należy na swoje miejsce desygnować zmiennika – w innym przypadku z wpłaconej za wyjazd kwoty zostaną potrącone rzeczywiście poniesione przez Biuro Turystyczne koszty.
Wpłaty złotówkowe należy dokonywać tylko i wyłącznie przelewem na konto Stowarzyszenia:
PKO S.A. I/O Kraków , ul. Wielopole 19
Nr 71 1020 2892 0000 5602 0149 0937
Z dopiskiem: wycieczka Warszawa 2019

Ramowy Program:

1 dzień Wyjazd z Krakowa o godz. 6.00 – przejazd w kierunku Warszawy.
Po południu realizacja programu: Szlak Powstańczej Warszawy.
Obiadokolacja i nocleg – hotel 3* Portos (Warszawa – Mokotów).
2 dzień  Śniadanie, wizyta w Muzeum Postania Warszawskiego, następnie przejazd w kierunku Starego Miasta i Placu Zamkowego nad którym góruje Kolumna Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, następnie spacer po Starym i Nowym Mieście: Krakowskie Przedmieście, Rynek, Barbakan, mury Starego Miasta, Pomnik Powstania Warszawskiego, Pałac Krasińskich.
Obiadokolacja i nocleg.
3 dzień Śniadanie, Łazienki Królewskie, dalszy ciąg zwiedzania: Szlakiem Powstańczej Warszawy.
Po południu przejazd do Krakowa.

 

Cena zawiera:
  • przejazd autokarem
  • 2 noclegi w Warszawie w hotelu 3*; Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
  • opiekę pilota/przewodnik (Pan Jacek Jordan – był z nami na Węgrzech, Rumunii i w Pradze)
  • ubezpieczenie
Cena nie zawiera:
  • wstępów do zwiedzanych obiektów i przewodników lokalnych (Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żydów POLIN), widowiska w Królewskim Ogrodzie światła, systemu słuchawkowego – ok. 80,- zł.

CZUWAJ !

V-ce Prezes Zarządu
Kraków, 03.01.2019 r. hm Stanisław Piasecki

Instruktorzy Roku 2017 Chorągwi Krakowskiej – V Jubileuszowy Plebiscyt „TADEK”

Z inicjatywy Zarządu naszego Stowarzyszenia, w roku 2005 została po raz pierwszy wręczona nagroda im. Druha hm. Zdzisława Trylskiego - Drużynowemu Roku ZHP Chorągwi Krakowskiej. Począwszy od 2014 roku, ówczesna Komenda Chorągwi, której Komendantem był hm. Paweł Grabka, postanowiła wyróżniać najlepszych instruktorów w kilkunastu kategoriach i wyłaniać ich w drodze plebiscytu, pod nazwą Tradycyjna Akademia Dla Ekstra Kadry - TADEK. Aktualnie wręczane są nagrody w 14 kategoriach i przyznawany tytuł: SUPER TADAEK osobie o wyjątkowych zasługach dla harcerstwa. Stowarzyszenie, od tego roku, jest fundatorem dwóch nagród dla Najlepszych Instruktorów w kategoriach: Drużynowy Starszoharcerski – im. hm. Zdzisława Trylskiego oraz Komendant Hufca – im. hm. Stanisława Spólnika.

Dzień Nauczyciela, A.D. 2017

„Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela[1]. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela”.

Uroczyste spotkania  z okazji Dnia Edukacji Narodowej, połączone z wręczeniem  nagród i odznaczeń,  odbyły się we środę 18 października 2017 roku, w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego. W jednym z nich wzięli udział, odznaczeni Medalem Komisji Edukacji Narodowej członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa z osobami towarzyszącymi , przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia  oraz instruktorzy Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Dzień Nauczyciela

Komunikaty