„Ostoja Górska” – Koninki k. Poręby Wielkiej
9–11 października 2020

Pusto w Gorcach jest jesienią, chociaż w dole życie wre,
Tutaj w górach tylko buki, złocą się wśród innych drzew…
„Pusto w Gorcach” (słowa Wojciech Gawlik, muz. Grzegorz Giermek)

Opuszczając Krynicę – „perłę polskich uzdrowisk”, uczestnicy 9. Jesiennej Górskiej Wycieczki SPH snuli plany o eskapadzie w Bieszczady. Hej Bieszczady… Jednak czas pandemii zweryfikował nasze plany o dalekich podróżach i zaczęliśmy dostrzegać ciekawe miejsca w naszej najbliższej okolicy. Wybór padł na Gorce, które od lat są celem wielu wycieczek, biwaków i obozów harcerskich.

FOTO 01„Ostoja Górska” wita Gości

FOTO 02Ścianka wspinaczkowa czeka na chętnych

Tym razem Małgosia i Andrzej Słowikowie, czyli nasz niezawodny Special Team zaprosił nas do Koninek k. Poręby Wielkiej. Miejsca idealnego nie tylko dla miłośników pieszych wędrówek.

FOTO 03Widok z okna

Wprawdzie pandemia koronawirusa nie sprzyja planowaniu wycieczek, ale otwarte lasy pozwalają nam odetchnąć od czterech ścian naszych domów i zrelaksować się w otoczeniu przyrody. W programie wycieczki znalazły się także: wieczór piosenek harcerskich, multimedialna gawęda Druha Jarka Balona „Krajobrazy Tybetu”, grillowa biesiada przy ognisku w góralskim szałasie. Był czas na spotkania, pogawędki i wspomnienia w małych, kameralnych grupach. Miłych, sportowych emocji dostarczyła nam Iga Świątek, która w finałowym turnieju Roland Garros zdobyła trofeum imienia Suzanne Lenglen.

W piątkowe popołudnie przybywających do ośrodka „Ostoja Górska” witali organizatorzy wycieczki, gdzie hm. Małgorzata Słowik sprawnie kierowała zakwaterowaniem uczestników. Po rozpakowaniu bagaży przyszedł czas na spacery w poszukiwaniu uroków jesieni i podziwianiu otaczającej nas przyrody w promieniach zachodzącego słońca.

W czasie obiadokolacji uczestników wycieczki serdecznie powitali: hm. Stanisław Piasecki, Wiceprezes SPH oraz hm. Andrzej Słowik, Komendant Wycieczki po czym zaprosili wszystkich na tradycyjne wieczorne spotkanie z piosenką.

FOTO 04Człowiek orkiestra w swoim żywiole

Rolę gospodarza tegorocznego spotkania z piosenką pełnił hm. Jarosław Balon. W krótkiej wspominkowej części Druh Andrzej Gaczorek z „potrzeby serca” przypominał historię pierwszych jesiennych wycieczek Stowarzyszenia, a symboliczną minutą ciszy uczciliśmy pamięć naszych członków i przyjaciół, którzy odeszli na wieczną wartę.

FOTO 05A gdzie urodzinowy tort?

FOTO 06Niebawem zaprosimy na złote gody!

Gromkim „Sto lat”, brawami oraz życzeniami zdrowia i szczęścia uhonorowano jubilatów: Druha Andrzeja Kmiecika (obchodzącego rocznicę urodzin) oraz Ewę i Jacka Małotów (zmierzających do złotych godów). Pamiętajmy i my, że „Wiek nie ma znaczenia. Liczy się stan ducha!”.

FOTO 07Proszę wycieczki idziemy wyżej

Następnie dzięki Joli i Jarkowi Balon odbyliśmy multimedialną podróż do miejsc, które fascynują i zachwycają w Tybecie. A dalej były ulubione pląsy i piosenki. M.in. w zuchowych pląsach rej wodzili Druhna Maria Majka i Druh Jacek Małota, a Druh Jarek dyrygował wykonaniem kanonu „Płonie ognisko w lesie” (na trzy głosy!!!) oraz pantomimiczną inscenizacją piosenki „Szła dzieweczka do laseczka”.

FOTO 08Bez zuchowych pląsów nie ma zabawy

Rozbawieni, zadowoleni i w świetnych nastrojach wracaliśmy do swoich pokoi „podładować akumulatory” na nowy dzień. Po drodze nowych wrażeń dostarczało rozgwieżdżone niebo.
Drugi dzień powitał nas ciepłymi promieniami słońca i piękną pogodą, która zachęcała do wędrówek po gorczańskich szlakach. Szybko sformowały się grupy, które po śniadaniu wyruszyły w kierunku Starych Wierchów, Turbacza i na Kiełek. Nieliczni wędrowali szlakami w pobliżu ośrodka. Pierwszym i atrakcyjnym etapem tras wycieczkowych był przejazd kolejką linową na Górę Tobołów. Z wyciągu korzystali również kolarze z rowerami.

FOTO 09W góry, w góry miły bracie

FOTO 10Za chwilę wyruszymy na szlak

Droga do schroniska na Starych Wierchach prowadziła zakosami i wznosiła się lekko do góry.

FOTO 11A teraz szlak prowadzi pod górę

Na niektórych, płaskich i zacienionych odcinkach było grząsko, a koleiny wypełniały kałuże wody.

FOTO 12Skacz! Skacz! Skacz! Jak Adam Małysz!

Umiarkowane tempo marszu sprzyjało prowadzeniu rozmów, oglądaniu widoków. Chętni mogli podejść pod obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zlokalizowane pod szczytem Suhora.

FOTO 13A teraz krótki odpoczynek

Na szlaku mijaliśmy pojedynczych turystów lub ich grupy, rodziny z małymi dziećmi i uprawiających jogging. Miło było usłyszeć słowa pozdrowienia „dzień dobry” lub „cześć” i zobaczyć uśmiech na twarzach osób mijanych na szlaku. Mniej przyjemne były spotkania z kolarzami górskimi, którzy poruszali się z dużą prędkością i bez sygnałów dźwiękowych.

foto 14Nabieramy sił na Starych Wierchach

Czas przeznaczony na wycieczkę i relaks w schronisku minął bardzo szybko. Z niewielkim opóźnieniem wróciliśmy do ośrodka na obiad i sportowe emocje związane z finałem turnieju kobiet na kortach Roland Garros w Paryżu.

foto 16foto 15Okolicznościowy dyplom upamiętniający nasz pobyt w schronisku na Starych Wierchach

foto 17Dolna stacja wyciągu na Tobołów z lotu ptaka

Dzień pełen wrażeń i atrakcji zakończyliśmy pod chmurką przy ognisku i grillu. Oczywiście tradycyjnie spotkanie toczyło się przy stole przepysznych łakoci. Niestety opady deszczu i niska temperatura pokrzyżowały nam co nieco plany w związku z czym wcześniej wróciliśmy do swoich pokoi.

Niedzielny poranek powitał nas opadami deszczu o różnym natężeniu. Również prognozy pogody na niedzielę nie zachęcały do dłuższego pobytu w Ostoi, dlatego podczas śniadania Wiceprezes SPH hm. Stanisław Piasecki podziękował organizatorom za wybór miejsca, ogromne zaangażowanie, świetne przygotowanie i przeprowadzenie, jubileuszowej jesiennej wycieczki Stowarzyszenia. Podziękował również uczestnikom za udział i stworzenie sympatycznej atmosfery. Z kolei ich gromkie oklaski oraz harcerskie okrzyki były wyrazem sympatii, uznania i podziękowania dla tercetu: Małgosia, Andrzej, Jarek.

foto 18Z pewnością Druh Jarek zasłużył na kwiaty

foto 19Rodzinne zdjęcie

Ps.
Rozchodząc się, uczestnicy żegnali się słowami „Do zobaczenia za rok” – i to chyba najbardziej oddaje atmosferę Jubileuszowej 10. Jesiennej Górskiej Wycieczki SPH. Czy ponownie spotkamy się w „Ostoi Górskiej” w Koninkach? Czas pokaże...

Tekst i foto: Andrzej Gaczorek & Wiesław Wójcik